Sobota , 19. 07. 2025

Čeněk

Bluetooth funguje oficiálně už i ve vesmíru

03. 05. 2024

03. 05. 2024

Bluetooth existuje již několik desetiletí a jeho význam nelze podceňovat. Je to jedna z nejběžnějších metod připojení zařízení k jiným zařízením a používáme ji s našimi herními ovladači, sluchátky, reproduktory a bezpočtem dalších zařízení. Brzy by mohla získat důležitou roli i mimo naši planetu Zemi.

Připojení k satelitu na oběžné dráze

Hubble Network, startup se sídlem v Seattlu, učinil technologický průlom tím, že úspěšně připojil standardní Bluetooth zařízení k satelitu na oběžné dráze. Tento bezprecedentní úspěch otevírá obrovské možnosti pro internet věcí (IoT). První družice HST, vypuštěné v březnu, již přijaly signály z čipů Bluetooth vzdálených přes 600 kilometrů.

Je to docela důležitý vývoj, když vezmeme v úvahu skutečnost, že Bluetooth byl historicky spolehlivý způsob připojení, ale s krátkým dosahem, o čemž svědčí věci, jako je skutečnost, že se vaše sluchátka odpojí od telefonu, pokud se dostanete o několik místností pryč. Jak jsme se tedy dostali od signálu, který teprve relativně nedávno začal fungovat skrz zdi, k signálu, který se dokáže dostat až z naší atmosféry? Prozatím řešení zahrnuje použití sfázované antény jako lupy, která dokáže zachytit jinak krátké rádiové vlny s nízkým výkonem ze země. Pokud implementace zůstane takto, představovali bychom si, že by fungovala docela podobně, jak se telefony jako iPhone 15 v současné době připojují k satelitům, jen se standardnějším protokolem Bluetooth namísto specifických satelitních antén/hardwaru.

Půjde o technologický průlom?

Zda to povede k silnému spojení, se teprve uvidí, ale v tuto chvíli je to nedokončená práce. Společnost si představuje širokou škálu aplikací pro svou technologii, včetně logistiky, sledování dobytka, chytrých obojků pro domácí mazlíčky, dětských bezpečnostních oděvů, monitorování staveb a precizního zemědělství. Řešení Hubble řeší dlouhodobé problémy spotřeby energie, nákladů a síťových omezení, které brání širokému rozšíření zařízení IoT s technologií Bluetooth.

K TÉMATU  DVD novinky u Philipsu

Pokud se to stane věcí, možná budeme muset dlouho čekat, než skutečně uvidíme vzdáleně užitečné implementace. Mezitím zůstane běžná satelitní připojení metodou volby pro chytré telefony.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Pravděpodobně jste narazili na problém, kdy film, televizní pořad nebo jiné video může být v některých částech příliš tiché a v jiných příliš hlasité. Google zavádí novou funkci v aplikaci YouTube pro televizory (nikoli YouTube TV), která má tento problém na televizorech vyřešit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek