Sobota , 21. 12. 2024

Natálie

ChatGPT je nyní vyhledávač

03. 11. 2024

03. 11. 2024

Uběhly dva roky od představení ChatGPT – chatbota s hlubokým učením, který okamžitě zpochybnil dominanci Googlu ve vyhledávání. Dnes se „vyhledávání AI“ konečně dostává do plné výbavy, protože OpenAI zavádí pro placené předplatitele funkci ChatGPT Search. ChatGPT Search není samostatný produkt. Je zabudován přímo do standardního rozhraní ChatGPT a bude spuštěn automaticky, když AI usoudí, že je nutné vyhledávání na webu, i když je zde také tlačítko pro ruční spuštění vyhledávače.

Jak ChatGPT Search funguje?

Interakce s ChatGPT Search se příliš neliší od komunikace se standardním modelem ChatGPT. Tento vyhledávač používá k zodpovězení vašich otázek přirozený jazyk, může využít celý kontext konverzace, aby zjistil, co chcete vědět, a může použít osobní informace, které byly dříve uloženy v paměti. Po obdržení výsledků vyhledávání z ChatGPT můžete klást doplňující otázky.

To znamená, že vyhledávání ChatGPT není omezeno datem ukončení znalostí. Může poskytovat aktuální výsledky pro aktuální události, ceny akcií, sportovní výsledky a počasí. Cituje také své zdroje – postranní panel s odkazy na články a webové stránky se objeví při každé interakci s Vyhledáváním. A pokud jsou takové položky relevantní, můžete vidět obrázky nebo mapy v horní části výsledků vyhledávání na webu.

Tento přístup je v podstatě opakem systému přehledů umělé inteligence Vyhledávání Google. Vyhledávání Google je stále tradičním vyhledávačem – poskytuje seznam webových stránek, které mohou být relevantní pro váš dotaz – v horní části některých výsledků je pouze přilepené pole Přehled AI. ChatGPT Search si klade za cíl odpovědět na vaše otázky, aniž by vás přesměrovávalo na jakékoli webové stránky, ačkoli citace jsou umístěny na postranním panelu, aby bylo zajištěno, že uživatelé mohou v případě potřeby najít konkrétní webové stránky, odkazy ke stažení nebo informace.

K TÉMATU  Japonská vláda si hraje na Amora: Seznamovací aplikace pro řešení klesající populace

Problém s autorskými právy a halucinacemi

Funkce citací může také uklidnit vydavatele a majitele webových stránek, kteří se obávají, že vyhledávače AI, které jsou trénovány na články na webu a příspěvky na sociálních sítích, poškodí jejich podnikání. ChatGPT již byl žalován The New York Times za porušení autorských práv a konkurenční AI vyhledávač Perplexity je předmětem několika žalob o porušení autorských práv. OpenAI slibuje, že bude respektovat preference robots.txt prohledávače webových stránek a říká, že nebude seškrabovat placené weby, které nejsou spojeny s programem mediálního partnerství ChatGPT.

V každém případě se očekává, že autorská práva budou pro společnosti jako OpenAI trvalým problémem. Problémem je také nevyhnutelnost halucinací AI plus dezinformace a manipulace s vyhledáváním. ChatGPT Search to pokazí jak ve velkém, tak v malém. To je fakt. Zavedení AI od Googlu, které naučilo lidi smát se hloupým chybám AI, ale nevíme, jak bude veřejnost reagovat na velkou katastrofu.

Proč je spuštění v době prezidentských voleb v USA?

Rozhodnutí spustit vyhledávání ChatGPT ve stejný týden jako prezidentské volby ve Spojených státech, které nejvíce ohýbají realitu, je také zvláštní volba. OpenAI říká, že přesměruje otázky související s volbami na zavedené zpravodajské zdroje, jako je AP, ale to bude jistě zdrojem kritiky.

Vyhledávání ChatGPT je v současnosti omezeno na předplatitele Plus a Team na webových a mobilních platformách. Ti, kteří se zaregistrovali do pořadníku SearchGPT, mohou také získat přístup k vyhledávači AI. V nadcházejících týdnech dojde k zavedení pro zákazníky z řad podniků a vzdělávání, i když bezplatní uživatelé získají přístup k vyhledávání ChatGPT až koncem roku 2024 nebo začátkem roku 2025.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Nepřehlédněte

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek