Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Co je to sítotisk?

28. 09. 2021

Sítotisk, jinými slovy také šablonový tisk či průtisk, je grafická tisková technika. Od ostatních tiskových technologií se však poněkud liší. Lze s jeho pomocí tisknout vysoce odolné motivy a dokonce je doplnit o řadu zajímavých efektů. Jak ale přesně funguje a jaké jsou jeho výhody? To si povíme v tomto článku.

Jak sítotisk funguje?

Sítotisk funguje na principu průtisku, což znamená, že se barva protlačuje přes propustná místa skrze tiskovou formu (síto). Tato forma je v podstatě jemná tkanina upnutá do sítotiskového rámu. Před tiskem se na ni nanese jakási hmota, která později slouží jako krycí vrstva, Pak se na síto přiloží filmový výtažek a forma se osvítí. V místech osvícení zmíněná hmota ztuhne, ale v místech tisku zůstane řídká. Nakonec se řídká hmota vyplaví vymytím síta a to je tak připraveno k tisku.

Každá barva potřebuje samostatné síto a také filmový výtažek. Veškerá práce s barvami a přesnými odstíny probíhá ručně, aby se docílilo co nejlepšího výsledku.

Nahradí sítotisk digitální tisk?

V dnešní době se snad všechno, co jde, nahrazuje digitální verzí. U sítotisku tomu možná nebude jinak, jelikož digitální tisk zkrátka ušetří spoustu práce. Nevyžaduje totiž tiskovou formu a mezi tiskovými daty a samotným tiskem neprobíhá žádná mezioperace. Digitální tisk je tudíž rychlejší a samozřejmě levnější.

Na druhou stranu je ale třeba zmínit také to, že sítotisk má oproti digitálnímu tisku řadu nezanedbatelných výhod, které tomuto zahrazení dost pravděpodobně zabrání. A jaké to jsou?

Výhody sítotisku

To, že se sítotisk využívá již desítky let, určitě není náhoda ani zaostalost technologií. Je to tak zkrátka proto, že je velmi praktický. Na rozdíl od digitálního tisku umožňuje tisk na téměř každý materiál i tvar. Nabízí třeba potisk textilu, tašek, peněženek, krabic nebo dokonce dřeva.

Další výhodou sítotisku je kvalita a odolnost barvy. Barva ze sítotisku je krásně sytá a někdy může působit dokonce až plastickým dojmem. Kromě toho se jen tak neopotřebí a vydrží v původním stavu vážně dlouhou dobu.

Jak se u sítotisku zajišťuje co nejlepší možný výsledek?

Podle popisu, jak sítotisk funguje, by člověk řekl, že potisk z něj musí připomínat spíše tuhou placku než jemný potisk. Aby se tomu předešlo a potisk byl opravdu tak krásný a kvalitní, jak jen sítotisk nabízí, využívají se k tisku obvykle vodové barvy. Ty nevytvářejí při potisku tak silnou vrstvu a tak udržují jemnost a prodyšnost textilu.

Další možností, jak předejít efektu tuhé vrstvy barvy, je odbarvení látky v místě tisku. Obvykle se pod samotný potisk zkrátka natiskne bílá vrstva, která už může látce ubrat na prodyšnosti. Někdy se však využije leptací látky, která místo potisku zkrátka vyleptá a odbarví. Samotný potisk se pak natiskne rovnou na vybělená vlákna, takže si udrží svou sytost, avšak stále zůstane prodyšný. Je však třeba říct, že tuto metodu nelze využít na všechny textilie a barvy. Časté jsou komplikace např. při odbarvování modrých odstínů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek