Čtvrtek , 08. 06. 2023

Medard

Pečujeme o LCD monitor: jak ho správně čistit?

18. 11. 2014

Prach, otisky prstů, mastnoty – obrazovka vašeho LCD monitoru dostává během provozu pořádně zabrat. A pokud nechcete mít po půl roce obrazovku prakticky nečitelnou, je nutné jí věnovat náležitou a hlavně pravidelnou péči. V tomto článku si povíme, jak na to.

Každý úklid začíná nákupem

Půjčíme si na chviličku větu z kuchařského pořadu Zdeňka Pohlreicha, přičemž slovo „vaření“ nahradíme „úklidem“. Byť se v českých luzích a hájích najdou „odborníci“, kteří svůj monitor čistí obyčejnými papírovými kapesníčky nebo ubrousky, tento postup důrazně nedoporučujeme. Ve zmíněných produktech se totiž nachází hrubé částečky, které dokážou poškrábat monitor tak, že už s ním potom vůbec nic neuděláte. Než se tedy pustíte do čištění, navštivte specializovaný obchod a nakupte speciální přípravky na monitory. Které to jsou?

Čistící gely i hadříky z mikrovlákna

Nejlevnější a nejjednodušší cestou čištění monitoru je použití hadříku z mikrovlákna. Tento jemný kus látky stačí pouze navlhčit vodou a jemně s ním přetřít obrazovku. Dávejte však pozor, abyste hadřík nenamočili příliš – pokud by z něj kapala voda, mohli byste poškodit elektronické součástky v monitoru. Hadřík obvykle stojí jen pár desítek korun a vydrží vám klidně i několik let.

Na mastné a zaschlé nečistoty je však hadřík příliš krátký. V takových případech musíte sáhnout po speciálních přípravcích – roztocích, gelech nebo sprejích. V nabídce tuzemských obchodů jich najdete dost a dost, často se prodávají v celých setech i s hadříkem. Použít můžete i speciální utěrky již napuštěné čisticím prostředkem, které po použití vyhodíte. Při nakupování vždy berte v potaz ekonomickou efektivitu vámi vybraného řešení.

Nechte monitor vychladnout

Spousta lidí se do čištění monitoru pouští za chodu. Nebo krátce poté, co svůj počítač vypnou. Ani jedna z variant však není správná – nechte svůj monitor alespoň 15 minut vychladnout. Poté vezměte do ruky suchou prachovku nebo hadřík a velmi jemně oklepejte prach. Toto zdánlivě banální opatření je důležité, abyste později prach neroztírali po celé obrazovce (a nepoškrábali tak její povrch).

Jakmile máte prach odstraněný, můžete se pustit do „chemického“ čištění. V souladu s návodem nastříkejte čistící přípravek na hadřík a jemně přetřete celou plochu monitoru. Určitě na obrazovku nijak zvlášť netlačte – hodně špinavá místa raději přejeďte víckrát za sebou. Poté monitor vytřete jemným hadříkem do sucha a máte hotovo. Alespoň na pár dní.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mám foťák a k němu popruh na krk (rameno). Ten popruh se přidělává na pevno běžně přímo do oček na přístroji. Potom na něm často překáží a my se s ním různě potýkáme, abychom jej dali tak, aby nepřekážel. Zkusme s tím něco udělat...

Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Přinášíme unboxing video sluchátek Niceboy HIVE Pins, která již mají noevé logo a také nabízí Bluetooth 5.0 pro zaručený kvalitní přenos zvuku. Krytí IPx4 sluchátkům zaručuje bezpečné používání v dešti a díky třem velikostem nástavců padnou do každého ucha. A hlavní má být nárůst výdrže oproti pědchůdcům při dobrém poměru cena/výkon.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek