Středa , 08. 01. 2025

Čestmír

Dálkové ovladače – třikrát učící se univerzál s cenou kolem 500 korun

20. 09. 2013

Následující srovnávací recenze představí tři zástupce univerzálních dálkových ovladačů, které dokážou ovládat několik přístrojů, dokážou se naučit příkazy z původního ovladače a cenově se pohybují okolo 500 korun. Vyberete si?

Originální ovladač od televize, AV receiveru, blu-ray přehrávače, set-top-boxu bývá téměř vždy pro ovládání nejlepší. Ještě aby ne, když je k tomu určený a optimalizovaný přímo výrobcem. Někdy však doslouží a je třeba jej nahradit. Případně bývá velmi nepříjemné při ovládání více zařízení neustále žonglovat s několika ovladači. Oba případy řeší univerzální dálkový ovladač.

V tomto srovnání se podíváme na Philips SRP 5004, One for All Simple 3 a One For All Smart Control

 

Co je univerzální dálkový ovladač

Toto zařízení dokáže ovládat hned několik různých zařízení, většinou 3 – 6 kusů. Disponuje obsáhlou databází přístrojů, na které má předdefinovány povely (tlačítka). Dnes již také univerzální ovladače disponují schopností naučit se povely z ovladače původního, které si můžete přiřadit na kterékoli jeho tlačítko. Sofistikovanější ovladače pak navíc umí i makro, což je funkce, kdy lze stiskem jednoho tlačítka simulovat postupné vykonání hned několika povelů.

Jak může fungovat příkaz typu makro na univerzálním dálkovém ovladači

 

Jak vybrat dálkový ovladač

Dobrý dálkový ovladač dělá polovinu úspěchu jakéhokoli AV či multimediálního zařízení. Opravdu jde o mimořádně důležitou součást přístroje, jelikož jsme s ní v nejužším kontaktu. Ergonomie tvaru, rozložení tlačítek a jistoty povelů jsou naprosto stěžejní. Proto není vůbec jednoduché vybrat vhodný univerzální dálkový ovladač.

Prim v této oblasti hraje společnost Logitech, která ale na český trh víceméně příliš nehledí. Sice jsou u nás k dispozici její ovladače Harmony, ale většinou vyšší modely za až nesmyslné ceny (1000-3000 Kč). Již dříve jsme testovali například Harmony One. Z druhého spektra jsme pak recenzovali jeden z nejlevnějších dálkových ovladačů vůbec, a to SilverCrest z Lidlu, doslova za pár stokorun.

V tomto srovnání se podíváme na Philips SRP 5004, One For All Smart Control a One for All Simple 3.

 

Které parametry sledovat především

  • Ergonomie držení – když vezmete ovladač do ruky, musí se dobře držet a palec musí mít k dispozici a pohodlnému ovládání volič hlasitosti, přepínání kanálů, anebo nejlépe ovládací kříž (kruh)
  • Stisk tlačítek musí být jistý a lehký
  • Povel musí k přístroji doputovat z širokého úhlu a napoprvé
  • Dobře dostupná musí být také tlačítka typu Info, EPG/guide, menu či exit
  • Taktéž tlačítka typu play, stop, record a posuv jsou podstatná
  • A v neposlední řadě je podstatné provedení přepínání mezi ovládáním různých přístrojů

V současné době prožívají ovladače značnou evoluci, až revoluci. Více viz článek Dálkové ovladače – revoluce, o které se nemluví. Pro ovládání moderních přístrojů často stačí několik málo tlačítek, zejména směrový kříž. A proto ovládání a dostupnost právě tohoto prvku je zásadní. Je totiž do jisté míry multifunkční, umí jak zajistit pohyb v grafických menu, tak i ovládat hlasitost a přepínat kanály.

K TÉMATU  Krátká recenze tabletu ARCHOS 80b Platinum

 

Philips SRP 5004

Jednoduše působící ovladač od známého výrobce elektroniky. Dalo by se říci, že zde se nedá spálit. A ve skutečnosti to bude i pravda. Ovladač má spodní část z mírně měkčeného plastu, vrchní část pak je decentně matná. Tlačítka jsou gumová, s velkou jistotou stisku. Avšak určitě ne definitivní – například plastová tlačítka na ovladačích televizorů Panasonic jsou na tom o kousek lépe. Tlačítka Philipsu pak také velmi mírně „mlaskají“, ale ani to není nic zásadně negativního.

Při uchopení ovladače spočine palec na voličích kanálu a hlasitosti. Tak trochu stará škola, ale budiž. Někomu to může naopak velmi vyhovovat. Pro přístup ke kruhovému voliči musíme lehce přehmátnout. Kéž by právě tento prvek byl na místě, kam spočine palec jako první. Ale dá se zvyknout.

Kruhový volič samotný je pak provedený dobře. Jsou zde i v jeho okolí všechna potřebná tlačítka a je zde i dost prostoru, abychom se nepřehmatávali. Nad kruhovými prvky pak najdeme tlačítka pro přepínání ovládání jednotlivých přístrojů. Ani k tomu nemáme výtek. Bohužel verze 5004 má nahoře nad přepínáním přístrojů vlevo tlačítko pro zapnutí osvětlení, kdežto například verze SRP 4004 zde má tlačítko AV, tedy přepínání vstupů na přístroji. Právě tlačítko AV bychom zde měli raději, jelikož jeho pozice vpravo dole je sice relativně tradiční, avšak značně nepraktická (zapnu TV, zvolím vstup pro satelit, přepnu ovladač na satelit, ovládám… vše je tak pro tuto posloupnost blíže u sebe).

Pokud vás neuspokojí předdefinovaná nabídka přístrojů, můžete konkrétní tlačítka naučit povely ze svého starého ovladače. Maximum je 60 naučitelných povelů.

 

Aktuální cena Dálkový ovladač Philips SRP 5004 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

One for All Smart Control (URC-7960)

Nejdražší ovladač v tomto testu je poměrně větší a robustní konstrukce, na povrchu s lesklým plastem, což není nejpraktičtější. Spodní část je však již z mírně měkčeného a příjemného matného plastu. Překvapivá je nutnost naplnit přístroj hned čtyřmi AAA bateriemi. Stejně jako Philips disponuje podsvícenými tlačítky, avšak světlo se samo aktivuje při zmáčknutí kterékoli klávesy.

Když vezmeme ovladač do ruky, palec bude právě nad oblastí směrových tlačítek. Celá tato oblast je velmi dobře zvládnutá, jelikož směrová tlačítka obklopují navíc voliče hlasitosti a kanálů a je tak to nejdůležitější na jednom vhodném místě. Poněkud hůř je na tom uskupení tlačítek Info, Menu, Guide a spol., která se obtížně rozlišují. A stejně tak uskupení pro ovládání přehrávání nad kruhovým voličem.

K TÉMATU  Srovnání Cortex-A7 versus Cortex-A17 – více jader, více síly?

Nicméně stisk převážně gumových tlačítek je nízký a příjemný, dostatečně jistý a spolehlivý. Taktéž směrovost infračerveného paprsku je dostatečně široká.

Způsob přepínání mezi ovládanými přístroji není vymyšlen právě dobře, jelikož mezi přístroji se posunujete pomocí vyhrazené šipky vlevo a vpravo. Je to určitá daň za podporu až 6 přístrojů, avšak lépe, když je každý přístroj zastoupen svým vlastním tlačítkem.

One for All Smart Control disponuje taktéž funkcí učení se povelů z jiného dálkového ovládání. Dohromady se dokáže naučit zhruba 100 povelů. Další funkcí je možnost využití makra. Makro znamená, že jednomu tlačítku přidělíte sérii povelů, například může zapnout televizi a set-top-box současně. Nastavení této funkce není právě přímočaré, ale když se vám to jednou podaří, jistě tuto funkci uvítáte.

 

Aktuální cena Dálkový ovladač One For All Smart Control v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

One for All Simple 3 (URC-6430)

Poslední testované dálkové ovládání má nejlepší úchop. Tvar připomíná některé produkty Logitech Harmony. I když má dohromady nejméně tlačítek z testovaných přístrojů, jde o nejtěžší „kousek“. Opravdu velmi těžké dálkové ovládání, což ale vysloveně nevadí. Když vás někdo přepadne při sledování televize, skoro se s ním i ubráníte jako s obuškem… Nicméně opravdu dobře sedne do ruky.

Palec spočine na kruhovém rozložení ovládacích tlačítek, což je dobře. Kromě směrových šipek jsou po ruce opět i voliče hlasitosti a kanálů. Bohužel zde je největší slabina Simple 3 – pro směrová tlačítka (respektive směrový kruhový volič) zbylo málo místa. Ovládání „šipek“ tedy není vůbec pohodlné a stisk je značně nejistý. Taktéž ostatní gumová tlačítka neoplývají úplně bezchybným jemným stiskem.

Simple 3 zvládne až 3 zařízení a umí se také naučit povely z jiného dálkového ovladače. I přes prvotní nadšení ze skvělého úchopu nás rozložení a provedení tlačítek nadchlo méně, než u předchozích dvou ovladačů.

 

Aktuální cena Dálkový ovladač One For All Simple 3 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Jasného vítěze není…

Ke všem ovladačům máme určité výhrady. Simple 3 spíše nedoporučujeme, což je vzhledem k povedenému úchopu škoda. Potřebujete-li ovládat více přístrojů a uvítáte-li funkce makro, pak One For All Smart Control vám poslouží velmi dobře. O něco méně přístrojů a bez funkce makra je pak výtka k Philipsu. Nicméně i toto ovládání poslouží velmi dobře. Jak One For All Smart Control, tak Philips jsou oba doporučeníhodné dálkové ovladače. 

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Nepřehlédněte

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek