Digitální peněženky a poskytovatelé plateb jako PayPal, Apple Pay, Google Pay, Cash App a další budou brzy regulováni podobně jako banky. Americký úřad pro finanční ochranu spotřebitelů (CFPB) oznámil konečné pravidlo regulující digitální peněženky a poskytovatele plateb. Agentura bude na tyto služby dohlížet, aby odrážely novou realitu, kdy „digitální platby přešly od novosti k nutnosti“. Ředitel CFPB Rohit Chopra v oznámení uvedl, že „pravidlo pomůže chránit soukromí spotřebitelů, chránit před podvody a zabránit nezákonnému uzavření účtů“.
Jak bude dohled vypadat?
Nový dohled se bude vztahovat na všechny digitální platební aplikace a služby, které zpracovávají více než 50 milionů transakcí ročně. Hlídač spotřebitelů bude mít pravomoc provádět „proaktivní kontroly“, aby se ujistil, že společnosti dodržují zákony v těchto a dalších oblastech. „Dohled může zabránit škodám včasným odhalením problémů,“ stojí v oznámení.
„Dohled je také důležitým nástrojem pro CFPB k posouzení rizik, která se mohou na tomto trhu rychle objevit, včetně výpadků a dalších problémů, které by mohly vést k tomu, že miliony spotřebitelů ztratí přístup ke svým prostředkům.“
Pokud se vám někdy stalo, že váš účet PayPal byl uzavřen a vaše prostředky byly zadrženy, protože systém z nějakého světského důvodu omylem označil váš účet, nové pravidlo by to mělo ukončit. Služby digitálních plateb jsou známé tím, že uzavírají účty, aniž by vám daly cestu vpřed nebo šanci to vysvětlit. To je na hony vzdáleno tomu, jak fungují běžné kamenné banky a finanční instituce, takže z této změny by měli mít prospěch všichni, kdo používají PayPal, Apple Pay, Google Pay, Revolut a podobné digitální peněženky a platební řešení.
CFPB uvedla, že tyto digitální platební aplikace jsou zodpovědné za více než 50 milionů transakcí ročně. Nové pravidlo vstoupí v platnost 30 dní poté, co bude zveřejněno ve federálním rejstříku. Zda nastupující Trumpova administrativa pravidlo zabije, se teprve uvidí. Ostatně předchozí Trumpova administrativa obvinila CFPB z přehánění. CFPB udělila Apple a jeho bývalému partnerovi Apple Card Goldman Sachs pokutu 90 milionů dolarů za nesprávné zpracování sporných plateb kartou.