Sobota , 18. 01. 2025

Vladislav

DVD přehrávač: který že je nej?

24. 09. 2007

24. 09. 2007

Pro větší názornost jsme se rozhodli postavit vedle sebe námi testované klasické DVD přehrávače. Všechny jsou navíc multiformátové, takže zvládají MPEG-4, různé hudební formáty a to vše povětšinou ze všech médií. Některé potom dokonce i z USB. Sony DVP-NS38, Philips DVP5980, Samsung DVD-HD870, Panasonic DVD-S33E, Ferguson D-770HX, Biostek XS-250A, Next Wave NW-3255, Xoro HSD 8410 – který že je nejlepší?

Nejlepší DVD přehrávače a DVD/HDD rekordéry pro rok 2008 najdete zde!

Čeho si všímat

Než se pustíme do rozboru jednotlivých DVD přehrávačů, řekněme si, jak by měl vůbec vhodný kandidát na koupi vypadat, jakými vlastnostmi by měl disponovat:

  • tichou, rychlou a dobře čtoucí DVD mechanikou
  • slušným dílenským zpracováním a pěkným vzhledem (dle subj. nároků)
  • ergonomickým a citlivým dálkovým ovladačem
  • intuitivním grafickým menu s rychlou odezvou
  • širokou podporou médií a formátů z nich přehrávaných
  • dostatkem moderních audio a video výstupů (dnes především optický audio a HDMI výstup)
  • USB vstupem nebo čtečkou paměťových karet (v dnešní době opravdu užitečné)
  • kvalitním obrazem (je třeba soustředit se i na kvalitu obrazu s přepočítaným vyšším rozlišením přes HDMI)
  • dobrou podporou titulků v MPEG-4 videu

Výčet by jistě mohl pokračovat, například bodem o schopnostech zobrazování fotografií, schopnostmi práce s obrazem jako zoom, krokování obrazu, posuvem a dalšími detaily a drobnými „fíčurkami“. Podstatnou informací bohužel je, že na trhu není přístroj, který by splňoval alespoň ty nejdůležitější body. Skoro vždy se najde nějaké to „ale“. Dále tedy hledáme ten nejmenší kompromis…

USB, upscaling… neboli pozor na nové vlastnosti!

Většina uvedených vlastností snad mluví sama za sebe, zastavme se jen u novinek, kterými jsou podpora USB a přepočítávání videa na vysoké rozlišení (upscaling, upconversion).

FLASH paměti jsou stále levnější, kapacity rostou a díky moderní koncepci jsou přímo předurčené k přenosu či uchovávání multimediálních dat. Aplikace USB vstupu, přes který se tyto paměti mohou připojovat, je tedy více než žádoucí. Na USB lze dále připojit i externí pevné disky (HDD) – jde ale o neoficiální funkci a problémy bývají s kapacitou, formátem, napájením. Jednoduše řečeno, zprovoznit externí HDD s DVD přehrávačem není jednoduché. Některé přístroje si poradí dokonce i s připojením fotoaparátů a dalších zařízení, jako jsou čtečky paměťových karet a podobně.

Poslední modely přehrávačů současně s příchodem HDMI rozhraní začaly poskytovat přepočet klasického rozlišení DVD videa a jiných zdrojů na HD (high definition, vysoké rozlišení). Samozřejmě nelze získat z nižšího rozlišení vyšší tak, aby to bylo srovnatelné s originálem nasnímaným v HD. Ale určité zlepšení pozorovat lze, především na velkých obrazovkách. Levnější přístroje ale tento přepočet ne vždy zvládají bez problémů a nelze jej tedy i přes jeho proklamaci výrobcem využít.


Sony DVP-NS38

Nejnižší model od Sony. Výrobce, jehož činy dávno nejsou silnější než slova. Obzvláště v segmentu DVD přehrávačů nemá v podstatě co nabídnout. NS38 je mizerně vybavený přístroj, u kterého platíte stokoruny navíc jen za značku. Alespoň, že zpracování není nejhorší a dálkové ovládání je taktéž relativně slušné. To, že je podporován formát MPEG-4 včetně XviDu a českých titulků, je na Sony dobrý výkon, ale vzhledem ke konkurenci jde o standard. Ničím vás nepřekvapí.

Plusy a mínusy
+ docela dobré dálkové ovládání a odezva – minimum výstupů a vstupů
+ jednoduché zapojení – horší mechanika
+ umí české titulky v MPEG-4 – minimum funkcí

Celkové hodnocení: 35 %


Philips DVP5980

Philips byl prvním z velkých výrobců elektroniky, který začal prodávat DVD přehrávače s podporou populárního MPEG-4 formátu. Navíc nedělal cavyky se standardy a vše se dalo přehrávat rovnou z DVD. DVP5980 je již několikátou generací těchto výrobků a je vidět, že Philips z brzkého vstupu na trh ještě stále těží.

DVP5980 je designově a zpracováním povedený přístroj, podporuje širokou škálu formátů videa a různých médií, včetně těch na USB vstupu. Škoda jen malého dálkového ovládání. Zcela nečekaná je také cena, za kterou jej lze pořídit. Potěší vás. Vytknout můžeme snad jen to, že v nabídce Philipsu už nad 5980tkou není další model, který by měl zvukový analogový 5.1 výstup, za který by si někteří rádi připlatili. Jinak je pro nás Philips DVP5980 jasným vítězem mezi značkovými DVD přehrávači. Experimentátory navíc potěší slušné možnosti vylepšení, jež skýtají neoficiální firmwary (řídící software), které lze najít na Internetu.

Plusy a mínusy
+ design a zpracování – slabší dálkové ovládání
+ HDMI s 1080p – méně výstupů
+ dobré titulky v MPEG 4 a v DVD – neumí GMC v Xvidu
+ přehrávání z USB
+ bezproblémový provoz

Celkové hodnocení: 85 %


Samsung DVD-HD870

HD870 je vzhledově povedený DVD přehrávač s dálkovým ovládáním, které má horší citlivost. Dobrou službu odvádí jeho DVD mechanika. Obraz je přepočítáván až na rozlišení 1080i a na naší referenční TV vypadal kvalitnější, než bez přepočítávání. Osazený procesor zvládá přehrát téměř všechny nuance MPEG-4, což není ještě zdaleka pravidlem. Také ovládací menu je dobré, u MPEG-4 lze dokonce volit z vícero titulků. Čeština v nich je podporována, ale bohužel jen ve formátu UNICODE, který není rozšířený a je potřeba soubory na počítači konvertovat. Jejich zobrazení ale není příliš povedené. Ve výsledku mírný nadprůměr.

Plusy a mínusy
+ dobrý obraz až 1080i přes HDMI – nejisté reakce ovládání
+ výběr titulků k MPEG 4 – čeština v MPEG 4 titulkách jen v UNICODE
+ tichá mechanika – testovaný kus „zatuhával“

Celkové hodnocení: 65 %


Panasonic DVD-S33E

Od Panasonicu se čeká profesionálně vypadající přístroj – a to se mu navenek daří. Také dálkové ovládání je ergonomické a citlivé. Zastarale působí grafické menu, u kterého je navíc potřeba nastavovat, jaký formát souborů chcete prohlížet. Titulky v MPEG-4 umí v češtině a jsou čitelně vykresleny. V době testu neuměl model S33E formát Xvid, ale pravděpodobně šlo o vlastnost rané série. Pozdější kusy už zvládaly jak DivX, tak Xvid. Jakožto levný model renomované značky je S33E jen stroze vybaven funkcemi i výstupy. Proto nemůže konkurovat jiným námi testovaným DVD přehrávačům. Pokud chcete mermomocí Panasonic, dívejte se raději po dražších modelech.

Plusy a mínusy
+ design a DO – strohé prostředí
+ značka za málo peněz – poměr cena/výkon/výbava
+ podpora DivX Ultra

Celkové hodnocení: 60 %


Ferguson D-770HX

Ferguson D-770HX je štika v rybníce multiformátových přehrávačů. Má zcela vypilovánu práci s titulky v MPEG-4, u kterých lze nastavovat mnoho vlastností. Samozřejmostí je široká podpora formátů, médií i USB zařízení. Jak už to bývá u těchto „levnějších“ značek, trochu trpí design, ale dálkové ovládání je v tomto segmentu nezvykle dobré. Naneštěstí reakce přístroje jsou celkově trošku pomalejší – systém je vzhledem k funkcím zřejmě vytížen na maximum.

Mnozí uživatelé u tohoto přístroje referují problémy s kvalitou obrazu, který je přepočítán na vyšší rozlišení. Jinak „Ferdu“ D-770HX můžeme směle doporučit. Poměr funkce/cena je zde téměř nepřekonatelný.

Plusy a mínusy
+ odladěný český firmware se spoustou nastavení – jednoduchý displej
+ libovolné titulky k DivX – absence síťového vypínače
+ HDMI a USB – nefunkční režim HD JPEG přes HDMI (snad dočasné mínus)
+ dálkový ovladač – nejde propojit HDMI -> DVI
+ DivX Ultra a Nero Digital

Celkové hodnocení: 90 %


Biostek XS-250A

Kompaktní levný přístroj s šířkou 32 cm a běžných parametrů. Dálkové ovládání se nepovedlo, podpora formátů a médií je více než dobrá. Titulky v MPEG-4 v době testu nepatřily k nejlépe čitelným, ale s bezproblémovou češtinou. Kvalita obrazu MPEG-4 ale patří k podprůměru. Vzhledem k velmi nízké ceně a k faktu, že jde spíše o doplňkový přehrávač (např. do ložnice, na chalupu), můžeme jej dané cílové skupině doporučit.

Plusy a mínusy
+ čeština – dálkový ovladač
+ široká podpora MPEG-4 formátů – absence síťového vypínače
+ design, rozměry a cena

Celkové hodnocení: 55 %


Next Wave NW-3255

Typický zástupce levných neznačkových DVD přehrávačů. Tuctový vzhled naštěstí od přístroje nepodědil docela použitelný dálkový ovladač. Grafické menu je nedotažené, titulky v MPEG-4 jsou špatně čitelné, i když češtinu zvládají. Kvalita obrazu i zvuku je podprůměrná. Vzhledem k nízké ceně potěší analogový 5.1 zvukový výstup. Dobrá volba jen pro nemajetné a nenáročné.

Plusy a mínusy
+ tichá mechanika – chybí HDMI nebo DVI výstup
+ slušný ovladač – titulky v MPEG 4
+ pěkný design – slabý souborový manažer
+ DD, DTS a DPL II 5.1 dekodér – horší obraz a zvuk

Celkové hodnocení: 45 %


Xoro HSD 8410

Xoro HSD 8410 je přímý konkurent uvedených přehrávačů Philips DVP5980 a Ferguson D-770HX. Podporou médií a formátů se Fergusonu vyrovná, ale nemá tak pokročilé volby pro zobrazení titulků v MPEG-4. Slabou stránkou je také dálkový ovladač. Na rozdíl od Fergusonu poskytuje Xoro vyšší kvalitu obrazu v přepočítaném rozlišení a při HDMI propojení. Ovšem někteří majitelé narazili na horší kvalitu DVD mechaniky některých dodaných kusů. Celkově tedy podobně jako u Fergusonu dobrá koupě vzhledem k ceně a množství funkcí, které Xoro HSD 8410 má.

Plusy a mínusy
+ skvělý poměr výkon/výbava/cena -citlivost dálkového ovladače
+ nekompromisní konektorová výbava, USB a čtečka karet – nefunkční lupa u obrázků v HD režimu
+ kvalitní D/A převodníky značící dobrý obraz i zvuk – problematická kompatibilita USB portu zvláště s velkokapacitními médii
+ mnoho podporovaných formátů včetně Nero Digital a Ogg Vorbis
+ DivX titulky mohou mít jiný název a lze zvolit jejich pozici na obrazovce
+ dostupný firmware s českým OSD menu

Celkové hodnocení: 85 %


Resumé

Dost možná ještě pořád nemáte jasno, i když stejně jako my jste omezili výběr na tři kandidáty. Philips DVP5980, Ferguson D-770HX a Xoro HSD 8410.

Celkové srovnání testovaných DVD přehrávačůsrovnani DVD prehravacu

Philips z dané trojice vyčuhuje svým značkovým kvalitním provedením a „leskem“; navíc za výbornou cenu. U značkových rivalů nemá konkurenta. Snad jen některý z vyšších modelů Pioneeru by jej pokořil kvalitou obrazu a zvuku, ale za dvojnásobnou cenu. Chcete-li alespoň základní záruku kvality a značky, berte Philips DVD5980.

Pokud fandíte zejména filmům z Internetu v MPEG-4, vystačíte i s Philpsem, ale raději se zamyslete na Xorem nebo Fergusonem. V něčem se může hodit jeden (volba z různých titulkových souborů – Xoro), v jiném druhý (totální nastavení titulků – Ferguson) a v něčem jsou srovnatelné (vstupy, výstupy). Další rozdíly hledejte v jednotlivých recenzích, a samozřejmě budeme rádi, když se s ostatními podělíte o zkušenosti v diskusi.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...
Celosvětový výpadek počítačů s Windows byl způsoben požadavky Evropské komise, říká Microsoft, a měli bychom si na to zvyknout. Výpadek, který zavíral letiště, nemocnice a televizní stanice, byl ve skutečnosti způsoben jedinou aktualizací systému Windows. Bezpečnostní firma CrowdStrike vydala chybnou aktualizaci, která, jak připouští, způsobila problém.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek