Pondělí , 23. 12. 2024

Vlasta

Elektrický longboard, hoverboard, minisegway nebo jednokolku? Anebo třeba elektrokoloběžku?

Vybíráte elektrické vozítko s Bluetooth, které byste ovládali i mobilem? Elektrické longboardy, jednokolky, hoverboardy či koloběžky jsou hitem poslední doby. Zvládnou díky dokonalejším bateriím stále delší ujeté vzdálenosti na jedno nabití, a to i při nosnosti přes 100 kg. Díky Bluetooth je můžeme ovládat i mobilem, uvést je do provozu, zastavit, zpomalit, zrychlit, sledovat statistiky ujetých tras, průměrných či maximálních rychlostí nebo si k jízdě z mobilu streamovat oblíbenou hudbu přímo do reproduktorů na našem vozítku.

26. 05. 2020

Vybíráte elektrické vozítko s Bluetooth, které byste ovládali i mobilem? Elektrické longboardy, jednokolky, hoverboardy či koloběžky jsou hitem poslední doby. Zvládnou díky dokonalejším bateriím stále delší ujeté vzdálenosti na jedno nabití, a to i při nosnosti přes 100 kg. Díky Bluetooth je můžeme ovládat i mobilem, uvést je do provozu, zastavit, zpomalit, zrychlit, sledovat statistiky ujetých tras, průměrných či maximálních rychlostí nebo si k jízdě z mobilu streamovat oblíbenou hudbu přímo do reproduktorů na našem vozítku.

Jenže po kterém typu sáhnout? Který se lépe ovládá a který se více hodí do města, do terénu, na doma či na pravidelné dojíždění do školy? Každé z elektrovozítek má naštěstí trochu jiné určení a vlastnosti, takže výběr není moc komplikovaný.

Podle čeho vybírat?

Elektrické vozítko je nutné vybírat podle toho, co od něj vlastně budete chtít. Každé z nich má malinko jiné vlastnosti, hodí se do jiného terénu, na jinou pravidelnost provozu, jiné dojezdové vzdálenosti a také za jiným účelem přepravy. Některé je jen pro zábavu, jiné pro opravdové, relativně rychlé a hlavně pohodlné cestování po městě, to další zase k cestování spíše mezi městy třeba na dojížďku z nedaleké vesničky do města.

Podívejme se na zaměření jednotlivých typů vozítek. Díky tomu hned budete vědět, kterému byste měli dát přednost právě vy. Projít si můžete i recenze některých z neprodávanějších modelů.

Hoverboard

Hoverboard je určený na dokonale rovný povrch v domácnosti nebo třeba v podzemní garáži. Jde totiž o typ gyroboardu, který ovládáte polohou chodidel. To znamená, že sebemenší nerovnost může změnit úhel, ve kterém na hoverboardu stojíte, což vyústí i ve změnu rychlosti a směru hoverboardu.

Na cestování po městě je proto hoverboard dost nevhodný. Je také široký, takže byste se jen stěží vyhýbali s lidmi na přeplněném chodníku nebo stezce. Offroadové modely jsou sice v terénu použitelnější, ale stále platí, že hoverboard je spíše pro zábavu, než pro přepravu. Má i výrazně kratší dojezd, než většina longboardů a jednokolek, které už na přepravu určené jsou.

Skvělé triky se na něm dají dělat, slouží i pro posilování rovnováhy, svalového aparátu, poslouží jako zdroj zábavy jak doma na rovné podlaze, tak třeba v podzemních garážích, na dvorku a na dalších co nejdokonaleji rovných površích.

Koloběžka

Méně pohodlná jízda na delší vzdálenosti a horší skladnost. To je typické pro elektrické koloběžky. Ovšem pokud se vaše děti zhlédnou v klasické koloběžce s lehkou hliníkovou konstrukcí a se sklopným mechanismem, kterou koupíte podle Lidl letáku na s. 37* teď jen za 499 Kč, můžete je na svém elektrickém modelu bez námahy následovat.

Mnoho lidí využívá elektrickou koloběžku jako účinné přibližovalo z okraje města do jeho centra, a to hlavně v případech, kdy si nevěří, že by byli schopni jet bez opory rukou, nebo kdy se nechtějí učit jezdit na jednokolce. Na koloběžce zvládne jízdu každý hned, ostatní elektrická vozítka chtějí trochu času k zácviku.

Elektrická koloběžka je úzká a dobře se s ní dá proplétat i mezi chodci. Do auta se vkládá o něco hůře než jednokolka, skladná v kanceláři je však skvěle. Poskytne pro spoustu lidí onu psychologicky nutnou oporu rukou. Dojezdovou vzdálenost nabídne rozhodně delší než například hoverboardy.

Jednokolka

Jednokolky jsou určeny pro pohodlné a rychlé individuální cestování po městě, i na kratší vzdálenosti mezi sídly. Ve městě jsou zcela nepřekonatelné, ale pro cestování mezi obcemi se o prvenství dělí s longboardy. Samy o sobě mají jednokolky velké kolo s pneumatikou, ovládají se náklonem těla, a tak není jezdec rozhozen nerovnostmi (což nastává například u hoverboardu).

Navíc terénní varianty jednokolek s dobrým odpružením zvládnou i velké díry v cestě, kameny a kořeny stromů v lesních cestách, zkrátka dost nerovný terén, zvládne třeba i motokrosovou trať. Jednokolka je spíše pro přepravu než na hraní. Je úzká, a tak se dá snadno odložit v kanceláři, ve třídě. Díky tomu, že je vyšší, se o ni dají opřít holeně, což zvyšuje jistotu jezdce. Rozdíl mezi jízdou na hoverboardu a elektrické jednokolce si můžete prohlédnout ve videu.

Longboard

Elektrické longboardy slouží hlavně pro přepravu na delší vzdálenosti, ale zejména po rovnějších cestách. Jde v podstatě o klasický longboard, jen je poháněn elektromotorem a může být propojen s chytrým telefonem. Dojezdové vzdálenosti jsou jedny z nejdelších, ale pro jemné manévrování na chodníku mezi chodci tento stroj vhodný není.

Minisegway

Minisegway je cosi mezi hoverboardem a jednokolkou. Má dvě kola, široký je podobně jako hoverboard, ovšem řídí se náklonem těla. Ten je přístrojem rozpoznán díky středové tyči, již svírá jezdec mezi koleny – v podstatě podobný systém, jaký se používá u jednokolek. Díky tomu je minisegway použitelný jak pro cestování, tak i na hraní. Že si s terénem poradí lépe než hoverboard, i když má podobný tvar, se můžete přesvědčit v tomto videu.

* Lidl leták – Pestré chutě Itálie – platný od pondělí 25.05.2020 do neděle 31.05.2020, strana 37. Dostupné online na Letákomat.cz. URL: https://www.letakomat.cz/lidl/pestre-chute-italie-od-pondeli-25-05-2020/?page=37

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek