Úterý , 24. 12. 2024

Adam a Eva

Google doufá, že modernizuje soubory JPEG pomocí nové kompresní techniky

03. 04. 2024

03. 04. 2024

Komprimované obrázky nemusí vypadat úžasně, ale poskytují rychlejší načítání webových stránek. Nyní Google doufá, že posune kompresi obrázků do budoucnosti pomocí „Jpegli“, což je knihovna s otevřeným zdrojovým kódem, která poskytuje 35% zlepšení kompresního poměru oproti starým technikám kódování JPEG.

Jaké výhody má Jpegli?

Jpegli je nová technika pro kódování a dekódování tradičních souborů JPEG. Knihovna kódování Jpegli je plně kompatibilní s 8bitovým JPEG, což znamená, že obrázek zakódovaný ve formátu Jpegli lze otevřít v jakémkoli starém prohlížeči, editoru fotografií nebo prohlížeči fotografií. Připomínáme, že se jedná o metodu kódování JPEG, nikoli o nový formát souboru.

S Jpegli Google doufá, že poskytne efektivnější kompresi obrázků s minimální ztrátou kvality. To povede k rychlejšímu načítání stránek, kvalitnější grafice na webových stránkách a snížení režie pro webové podniky. Jpegli může také snížit závislost webu na WebP , což je obrázkový formát vytvořený společností Google, který se netěšil širokému přijetí (ačkoli mnoho sítí CDN používá WebP).

Google slibuje 35% zlepšení kompresního poměru s kódováním Jpegli. Toto je podstatný skok oproti kodérům. Populární kodér MozJPEG například poskytuje pouze 20% zlepšení oproti tradičnímu kompresnímu poměru JPEG.

V srdci Jpegli najdete přepracovanou verzi adaptivního kvantizačního heuristického algoritmu JPEG XL. JPEG XL, formát souborů nové generace, který byl krátce testován v prohlížeči Chrome, než byl kvůli obavám z údržby vyřazen, je nyní asi tři roky starý.

I zde jsou některé nové technologie, včetně optimalizované sady kvantizačních matic, která zachovává kvalitu obrazu prostřednictvím procesu komprese. Jpegli může také kódovat na 10+ bitů bez ztráty 8bitové interoperability – pokud aplikace nebo prohlížeč podporuje dekódování Jpegli, vidí 10+bitový obrázek. Pokud je použita jiná metoda dekódování, obraz se zobrazí jako 8bitový.

K TÉMATU  Demoliční derby: vyhlášení

Jpegli může ke kódování a dekódování obrázků používat každý jednotlivec, firma nebo aplikace. Je to open-source a volně dostupné na Github. Přijetí Jpegli mezi aplikacemi, prohlížeči a sítěmi CDN však může být pomalé. A přestože se jedná o metodu zpětně kompatibilního kódování (na rozdíl od nového formátu souboru), někteří vývojáři se mohou rozhodnout Jpegli vyhnout.

Dá se s jistotou předpokládat, že služby vlastněné společností Google budou první, které skutečně přijmou Jpegli. Výjimečný kompresní poměr nabízený Jpegli by mohl výrazně snížit provozní náklady služby, jako jsou Fotky Google, a to vše bez kompromisů v kvalitě obrazu nebo použitelnosti.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.
Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek