Neděle , 02. 02. 2025

Nela a Hromnice

Google doufá, že modernizuje soubory JPEG pomocí nové kompresní techniky

03. 04. 2024

03. 04. 2024

Komprimované obrázky nemusí vypadat úžasně, ale poskytují rychlejší načítání webových stránek. Nyní Google doufá, že posune kompresi obrázků do budoucnosti pomocí „Jpegli“, což je knihovna s otevřeným zdrojovým kódem, která poskytuje 35% zlepšení kompresního poměru oproti starým technikám kódování JPEG.

Jaké výhody má Jpegli?

Jpegli je nová technika pro kódování a dekódování tradičních souborů JPEG. Knihovna kódování Jpegli je plně kompatibilní s 8bitovým JPEG, což znamená, že obrázek zakódovaný ve formátu Jpegli lze otevřít v jakémkoli starém prohlížeči, editoru fotografií nebo prohlížeči fotografií. Připomínáme, že se jedná o metodu kódování JPEG, nikoli o nový formát souboru.

S Jpegli Google doufá, že poskytne efektivnější kompresi obrázků s minimální ztrátou kvality. To povede k rychlejšímu načítání stránek, kvalitnější grafice na webových stránkách a snížení režie pro webové podniky. Jpegli může také snížit závislost webu na WebP , což je obrázkový formát vytvořený společností Google, který se netěšil širokému přijetí (ačkoli mnoho sítí CDN používá WebP).

Google slibuje 35% zlepšení kompresního poměru s kódováním Jpegli. Toto je podstatný skok oproti kodérům. Populární kodér MozJPEG například poskytuje pouze 20% zlepšení oproti tradičnímu kompresnímu poměru JPEG.

V srdci Jpegli najdete přepracovanou verzi adaptivního kvantizačního heuristického algoritmu JPEG XL. JPEG XL, formát souborů nové generace, který byl krátce testován v prohlížeči Chrome, než byl kvůli obavám z údržby vyřazen, je nyní asi tři roky starý.

I zde jsou některé nové technologie, včetně optimalizované sady kvantizačních matic, která zachovává kvalitu obrazu prostřednictvím procesu komprese. Jpegli může také kódovat na 10+ bitů bez ztráty 8bitové interoperability – pokud aplikace nebo prohlížeč podporuje dekódování Jpegli, vidí 10+bitový obrázek. Pokud je použita jiná metoda dekódování, obraz se zobrazí jako 8bitový.

K TÉMATU  Větší svačina sebou: Sigmatek PDX-4200

Jpegli může ke kódování a dekódování obrázků používat každý jednotlivec, firma nebo aplikace. Je to open-source a volně dostupné na Github. Přijetí Jpegli mezi aplikacemi, prohlížeči a sítěmi CDN však může být pomalé. A přestože se jedná o metodu zpětně kompatibilního kódování (na rozdíl od nového formátu souboru), někteří vývojáři se mohou rozhodnout Jpegli vyhnout.

Dá se s jistotou předpokládat, že služby vlastněné společností Google budou první, které skutečně přijmou Jpegli. Výjimečný kompresní poměr nabízený Jpegli by mohl výrazně snížit provozní náklady služby, jako jsou Fotky Google, a to vše bez kompromisů v kvalitě obrazu nebo použitelnosti.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.
Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Znáte cloudové úložiště? To je to magické místo, kde mizí vaše data, aby se znovu objevila kdekoli na světě, kdykoli si vzpomenete. Ale jak bezpečné toto místo je? A může váš cloudový účet někdo vykrást, nebo jsou vaše data chráněná lépe než Fort Knox? A co vlastně znamená end-to-end a zero-knowledge šifrování nebo dvoufaktorová autentizace? Připravte se na informativní jízdu světem cloudové bezpečnosti, kde zjistíte, zda jsou vaše online data skutečně v bezpečí.   
Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Nepřehlédněte

Uživatelé na Twitteru/X zjistili, že po šesti letech se při výběru emoji pistole nyní zobrazuje obrázek zbraně místo vodní pistole. Existence konkrétních emotikonů závisí spíše na konsorciu Unicode a jeho každoročních rozhodnutích než na konkrétních firmách, jako je Apple, Google nebo Twitter. Každá společnost si vytváří svůj vlastní grafický design a nyní to X prokázala tím, že jde proti průmyslově uznávaným standardům.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek