Pondělí , 21. 04. 2025

Marcela

Google doufá, že modernizuje soubory JPEG pomocí nové kompresní techniky

03. 04. 2024

03. 04. 2024

Komprimované obrázky nemusí vypadat úžasně, ale poskytují rychlejší načítání webových stránek. Nyní Google doufá, že posune kompresi obrázků do budoucnosti pomocí „Jpegli“, což je knihovna s otevřeným zdrojovým kódem, která poskytuje 35% zlepšení kompresního poměru oproti starým technikám kódování JPEG.

Jaké výhody má Jpegli?

Jpegli je nová technika pro kódování a dekódování tradičních souborů JPEG. Knihovna kódování Jpegli je plně kompatibilní s 8bitovým JPEG, což znamená, že obrázek zakódovaný ve formátu Jpegli lze otevřít v jakémkoli starém prohlížeči, editoru fotografií nebo prohlížeči fotografií. Připomínáme, že se jedná o metodu kódování JPEG, nikoli o nový formát souboru.

S Jpegli Google doufá, že poskytne efektivnější kompresi obrázků s minimální ztrátou kvality. To povede k rychlejšímu načítání stránek, kvalitnější grafice na webových stránkách a snížení režie pro webové podniky. Jpegli může také snížit závislost webu na WebP , což je obrázkový formát vytvořený společností Google, který se netěšil širokému přijetí (ačkoli mnoho sítí CDN používá WebP).

Google slibuje 35% zlepšení kompresního poměru s kódováním Jpegli. Toto je podstatný skok oproti kodérům. Populární kodér MozJPEG například poskytuje pouze 20% zlepšení oproti tradičnímu kompresnímu poměru JPEG.

V srdci Jpegli najdete přepracovanou verzi adaptivního kvantizačního heuristického algoritmu JPEG XL. JPEG XL, formát souborů nové generace, který byl krátce testován v prohlížeči Chrome, než byl kvůli obavám z údržby vyřazen, je nyní asi tři roky starý.

I zde jsou některé nové technologie, včetně optimalizované sady kvantizačních matic, která zachovává kvalitu obrazu prostřednictvím procesu komprese. Jpegli může také kódovat na 10+ bitů bez ztráty 8bitové interoperability – pokud aplikace nebo prohlížeč podporuje dekódování Jpegli, vidí 10+bitový obrázek. Pokud je použita jiná metoda dekódování, obraz se zobrazí jako 8bitový.

K TÉMATU  Čína plánuje do roku 2025 konkurovat Neuralinku Elona Muska

Jpegli může ke kódování a dekódování obrázků používat každý jednotlivec, firma nebo aplikace. Je to open-source a volně dostupné na Github. Přijetí Jpegli mezi aplikacemi, prohlížeči a sítěmi CDN však může být pomalé. A přestože se jedná o metodu zpětně kompatibilního kódování (na rozdíl od nového formátu souboru), někteří vývojáři se mohou rozhodnout Jpegli vyhnout.

Dá se s jistotou předpokládat, že služby vlastněné společností Google budou první, které skutečně přijmou Jpegli. Výjimečný kompresní poměr nabízený Jpegli by mohl výrazně snížit provozní náklady služby, jako jsou Fotky Google, a to vše bez kompromisů v kvalitě obrazu nebo použitelnosti.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek