Neděle , 12. 01. 2025

Pravoslav

Hacknutí internetového archivu je varováním

26. 12. 2024

26. 12. 2024

Internetový archiv (IA) katalogizuje a uchovává webové stránky z počátků internetu. Některé z těchto webových stránek již neexistují a archiv je jediné místo, kam můžeme jít, abychom získali snímek toho, jak vypadaly tehdy. Hack tohoto digitálního muzea by mohl znamenat ztrátu těchto stránek navždy.

Kulturní dědictví

Internetový archiv (Wayback Machine) vám umožňuje vidět Internet tak, jak býval. Bohužel, Internetový archiv měl za poslední měsíc krušné dny a byl několikrát přepnut do režimu offline. Zatímco se stránka zotavovala a nakonec se vrátila do provozu, její zranitelnost otevřela dveře k otázce: „Co se stane, když ztratíme Internet Archive a Wayback Machine?“

Co vlastně internetový archiv chrání?

Proč by proboha někdo chtěl chránit mrtvé webové stránky? Jsou mrtvé z nějakého důvodu, že? Kromě komerčního využití nás tyto staré webové stránky mohou hodně naučit o době a místě, kde byly vytvořeny. Archiv existuje, aby chránil určité věci, jako například:

Digitální obsah: IA ukládá digitální obsah a zajišťuje, že nezmizí z internetu, i když webová stránka produkující tento obsah již není dostupná nebo hostovaná.

Historické snímky: The Wayback Machine ukládá pravidelné snímky webových stránek a umožňuje uživatelům vyhledávat, jak konkrétní stránka vypadala v určitém období. Není to jen o nostalgii. Internetoví vyšetřovatelé to mohou použít k ověření informací, které již nemusí být k dispozici.

Díla ve veřejném vlastnictví: IA aktivně spravuje a uchovává díla ve veřejném vlastnictví, včetně knih, filmů a hudby. Digitalizací a zpřístupněním těchto zdrojů podporuje kulturní dědictví a přístup ke znalostem.

Podle všech metrik je to spousta věcí, které je třeba udržet naživu. V mnoha případech je to jediné místo na internetu, kde se dají nějaké věci najít. A to je vzhledem k jeho zranitelnosti velmi znepokojivé.

Ztráta naší digitální historie

I když to může znít jako paradox, digitální historie je skutečná a každý den o ní přicházíme. Podle BBC mezi lety 2013 a 2023 úplně zmizela až čtvrtina všech webových stránek. Tato hodnota šla ještě nahoru a v roce 2024 to bylo 38 %. I když se můžeme spolehnout na vyřezávané tabulky, které nám řeknou, kdo byl nejhorší obchodník s mědí v Uru, nemůžeme udělat totéž s webovými stránkami, protože jakmile jsou pryč, jsou pryč.

K TÉMATU  Přišlo zemětřesení v digitálním vysílání

Právě proto jsou archivy jako The Wayback Machine neocenitelné. Když se například podíváme na MySpace ve Wayback Machine, můžeme získat představu o základech sociálních sítí. Zatímco Facebook a další sociální média jsou dnes výrazně odlišné, internetoví archiváři mohou zvážit dopad MySpace na vývoj a vývoj těchto stránek.

Pamatujete si Wikitravel? Většina lidí, kteří před rokem 2012 necestovali, by o tom nevěděla, ale The Wayback Machine si to pamatuje. Stránka zanikla v roce 2012, ale sloužila jako předchůdce TripAdvisor, kde lidé sdíleli své postřehy a tipy na veřejně upravitelné wiki stránce. Dnes snímky Wikitravel ukazují, jak moc se digitální cestování vyvinulo od doby, kdy se stalo kaputem. Ztráta IA a Wayback Machine znamená ztrátu těchto snímků a všeho, co nám mohli říct.

Nejsou to jen webové stránky

Většina lidí to možná neví, ale IA je také úložištěm softwaru, knih a dokumentů ve veřejné doméně. Zde je průřez toho, co ještě můžeme ztratit, pokud IA zanikne.

  • Software: Staré operační systémy, jako jsou rané verze UNIX a MS-DOS, jsou na IA zachovány a kdokoli k nim má přístup a může si je vyzkoušet.
  • Starší aplikace: Někteří starší lidé si možná pamatují Lotus 1-2-3, tabulkový procesor. Pokud dojde k výpadku IA, zcela ztratíme starší verze tohoto softwaru.
  • Hudební archivy: Public domain audio, unikátní nahrávky a historické hudební sbírky mohou během mrknutí oka zaniknout.
  • Dokumentární filmy a ústní historie: Osobní příběhy ve formě snímků blogů nebo stránek sociálních médií přestanou existovat a lidé, kteří za ně zodpovídají, budou také ztraceni v čase.
  • Interaktivní zážitky: 90. léta a počátek 00. let byly plné interaktivních zážitků vázaných na webové stránky. S novými standardy webových stránek dnes už nikdy neuvidíme věci, které jsme viděli tehdy. Pokud tyto archivované stránky ztratíme, možná už nikdy znovu nezažijeme výpočetní techniku z 90. let .
  • Archivní projekty: Od vyprodaných videoher po jiná archivní média můžeme ztratit obrovský kus naší historie, zejména z konce 20. a počátku 21. století.
K TÉMATU  nVidia Tegra: ideální multimediální cestovatel na obzoru

Toto není vyčerpávající výčet podle fantazie, ale dotýká se většiny věcí, které pro nás IA uchovává. Mnoho z nás považuje historii (zejména ranou internetovou historii) za samozřejmost. Přesto je to jako ta píseň, Big Yellow Taxi , nevíš, co máš, dokud to nezmizí. A pokud IA zanikne, bude navždy pryč.

Učení z kolapsu internetového archivu

Nedávný hack, který odstranil IA, by měl zdůraznit důležitost zachování naší digitální historie. Velká část ochrany naší digitální minulosti závisí na nás, uživatelích. Zítra bychom se mohli probudit a uvědomit si, že dvě dekády naší digitální historie byly přes noc vymazány. Zatímco je IA tady, měli bychom udělat, co můžeme, abychom ji udrželi naživu. Internetová historie je stejně zásadní jako uchování archeologických nálezů a měli bychom s těmito archivy zacházet se stejným respektem.

Obrázek: Screenshot web.archive.org

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek