Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Koncept HTPC: ticho prosím!

05. 04. 2007


V minulém díle jsme si pojem HTPC objasnili a můžeme se tedy s chutí pustit do úvah nad jeho sestavením. Před zbrklým nákupem dílů nutno ještě ledasco promyslet. Dnes se zamyslíme nad spotřebou a související hlučností celé sestavy.

Buď a nebo

Kdo si začne pohrávat s myšlenkou stavby vlastního HTPC, stane záhy před nejdůležitějším prvotním rozhodnutím, které vychází z budoucího použití. Buď budeme chtít postavit HTPC, které zastane naprosto všechny funkce našeho domácího PC a herní konzole zároveň, to znamená maximální výkon komponent, nebo postavíme energeticky i cenově úsporný počítač. Ten bude určen jen pro správu všech multimédií včetně videa ve vysokém rozlišení a maximálně pro připojení na Internet.
My se dále budeme věnovat pouze druhé koncepci, která mi přijde smysluplnější. Na seriozní práci je vždy vhodnější notebook nebo klasický stolní PC a na hraní k tomu určené konzole. Ovšem budeme komponenty vybírat tak, abychom si v tomto směru nechali otevřená vrátka, a aby byl možný pozdější upgrade na mnohem výkonnější stanici.
Cílem je postavit co nejúspornější a nejtišší stroj s dostatečným výkonem. Energetická náročnost přirozeně má s hlukem přímou souvislost. Čím více wattů vyzáříme do case, tím více hlučných ventilátorů budeme pro odvod odpadního tepla potřebovat.

Pana nebo orel?

Zásadní součástí, která se nejvíce podílí na spotřebě i hluku je (kdo by to čekal:)) procesor. Hned první dilema tedy spočívá v jeho volbě. Zda vybrat AMD nebo raději Intel. Procesor musí mít přitom dostatek výkonu pro dekódování videa ve vysokém rozlišení, takže o ničem pod 3GHz (nebo s odpovídajícím výkonem) nemá smysl uvažovat.
U Intelu přichází v úvahu již dostatečně výkonné Celerony D.V posledních verzích (např. D 352) vyráběných 65nm procesem je však stále jejich spotřeba někde na 86W, což je dost hodně. Obdobně jsou na tom i plnokrevné P4, které však již nejsou tak zajímavé cenově. Nejlépe jsou na tom se spotřebou nové Core2 Duo procesory, nabízející jednoznačně nejpříznivější poměr výkon/watt. Kupříkladu základní Intel Core 2 Duo E4300 má již přijatelnou spotřebu 65W, nicméně jeho výkon je až zbytečně vysoký, stejně jako (zatím) pořizovací cena a cena příslušné základní desky je také vyšší.
Na tahu je tedy AMD se socketem AM2. To jen postupně se svými úspornými modely EE přechází na 65nm výrobní proces, nicméně klasický levný Sempron 64 vyrobený zastaralým 90nm procesem spotřebovává pořád akceptovatelných 62W. Athlon 64 a Athlon X2 jsou na tom s 65W obdobně. Nejúspornější procesor, který je momentálně dostupný je AMD Athlon 64 3800+ EE s jádrem Orleans. Při svém výkonu poskytujícím i jistou rezervu, si “řekne“ jen o 45W a momentálně je tedy do HTPC nejvýhodnější. Brzy se jistě bude situace postupně měnit s masivním rozvojem 65nm technologie a hlavně příchodem procesorů vyrobených ještě miniaturnější architekturou 45nm.


Procesory VIA si vystačí s pasivním chlazením

Ovšem superúsporné procesory jsou dostupné již dnes (již několik let, lépe řečeno). Jejich vývojem se léta již zabývá VIA a na trhu je spousta desek formátu ITX osazených procesorem VIA C7 s pracovní frekvencí 1.5GHz a spotřebou 12W, případně VIA C3/Eden s 1GHz a 6W spotřeby. Tyto procesory si vystačí s pasivním chladičem a na miniaturní desce ITX je již vše integrováno. Možnost rozšíření takové desky je ale prakticky nulová a výkon procesorů VIA zřejmě na HD video stačit nemůže. Jejich pořizovací cena je přitom nemalá.

K TÉMATU  Koncept HTPC

Co ho nechává chladným?

Pokud pomineme integrovanou nebo pasivně chlazenou grafickou kartu, největší hluk nám nadělá jednoznačně chladič procesoru. Jeho práci a tedy i nutný výkon částečně můžeme usnadnit dobrým rozvržením proudění vzduchu v case, ale o tom až v příštím díle. Neobejdeme se bez speciálního tichého chladiče s ventilátorem průměru nejméně 12cm. Těch je na trhu sice dostatek v různých cenách, ale je nutno si uvědomit, že většina HTPC skříní (opět viz příště) má velmi redukovanou výšku a většina heatpipe masivních ventilátorů se do ní prostě nevejde. Bude nutno tedy použít nízkoprofilový model podobný tomu na následujícím obrázku.


Chladič Zalman CNPS7000A-Cu s hlučností 18.0 ~ 27.5dB

Je-li však použitý case dost velký, je možné zauvažovat i o speciálním výkonném pasivním chladiči. Jedním takovým je Zerotherm BTF 95, který svým tvarem žebrování připomíná motýla. Tato více jak půlkilová měděná záležitost má podle výrobce uchladit bez problémů i Intel Pentium Extreme Edition, respektive cokoliv s vyzařovacím výkonem do 150W, což je úctyhodné. Určitě však bude nutno jinak aktivně zajistit správnou cirkulaci vzduchu uvnitř case.


Masivní kus mědi údajně uchladí až 150W

Zdroj…hluku

Druhým hlučným sousedem je bezesporu ventilátor v ATX zdroji a to i když se použije “super silent“ 12cm větrák. Zpravidla je ho u levnějších zdrojů minimálně nutno vyměnit za tišší s regulací otáček od renomovaného výrobce. Sehnat se dají také odhlučňovací boxy a podložky potlačující vibrace. Protože stavíme úsporný počítač, stojí určitě za úvahu použít masivnější zdroj řekněme na 400W a díky malému zatížení nastavit i nižší otáčky jeho ventilátoru.


Zdroje s pasivním chlazením jsou dost nákladnou záležitostí

Jediným prakticky nehlučným řešením je zdroj s vodním (to však není zcela nehlučné) a nebo s pasivním chlazením. V obou případech si však připravte 4-6 tisíc korun, přitom se instalací nějakého ventilátoru, který bude přes bednu “prohánět“ vzduch, stejně nevyhnete. Takže tato varianta není pro HTPC nejvhodnější.

K TÉMATU  Vánoční dárky vážně i nevážně, převážně však elektronické

Eliminovat pohyblivé části

Zbývá nám vyřešit ševel pevného disku a DVD mechaniky. Tu druhou přimějeme k zachovávání klidu a míru softwarově omezením maximálních otáček, ale co s diskem? Možností se naskýtá spousta. Jednak dnešní disky s fluidními ložisky nejsou moc hlasité, ale jejich zběsilé hlavičky slyšet je. Můžeme použít opět některý ze speciálních tlumících boxů. Ty však potřebují také masivní pasivní chladič (kus plechu), aby se disk neupek. Další, ale dost nákladnou, možností je 2,5’’ disk do notebooku, výhodný i z hlediska spotřeby. Cena za 1GB je však proti klasickému disku o řád vyšší a jejich maximální kapacity jsou zatím omezeny.


Na trhu jsou již i 16GB USB flashdisky

Poslední zajímavou myšlenkou je použití rychlého USB flashdisku pro operační systém. Víc se toho na něj ani moc nevejde. Pro ukládání videa by pak sloužil klasický levný 3,5’’ disk, který by se však zapínal jen v případě zápisu/čtení.

Tip: Nevěříte si, že dokážete sami sestavit funkční herní konzoli, případně se vám to zdá zbytečně pracné? Nekomplikujte si život a pořiďte si některou z oblíbených herních konzolí v obchodě Prokonzole.cz.

Související články: Koncept HTPC

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.
Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.
Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek