Čtvrtek , 08. 06. 2023

Medard

Jak vybrat notebook?

09. 07. 2015

Plánujete pořídit nový notebook? Pak se připravte na těžké rozhodování. Na trhu je v dnešní době mnoho přístrojů i značek a je velice těžké vybrat přesně takový, který bude pro vás ten pravý.

Než začnete s výběrem

Než se pustíte do výběru vhodného notebooku, doporučujeme odpovědět si na následující otázky:

  • Jakým způsobem budete notebook používat? Budete notebook používat nebo jej budete často přenášet?
  • K jaké práci budete notebook potřebovat? Postačí vám notebook na občasné využití, nebo potřebujete model pro každodenní použití?

Všímejte si technických parametrů

Během výběru vhodného notebooku se zaměřte především na technické parametry. Důležitá je operační paměť, procesor a grafika. Při výběru záleží, na co notebook potřebujete. K pohodlné práci s dokumenty a prohlížení webových stránek vám postačí operační paměť 2 GB. V případě, že potřebujete notebook na náročnější operace týkající se práce, hraní počítačových her, editace videa apod., pak se vyplatí investovat do vyšší operační paměti.

 

Procesor

Standardem u dnešních notebooků jsou vícejádrové procesory. Notebooky s Intel procesorem jsou označovány Core i3, i5 nebo i7. Jiné modely mají označení Core 2 Duo. Všechny notebooky s těmito procesory jsou vhodné pro běžné užívání i náročnější operace.

 

Grafická karta

Většině uživatelům postačí integrovaná grafická karta Intel HD. Pokud však patříte mezi ty, kteří potřebují u notebooku vyšší výkon, pak doporučujeme sáhnout po notebooku s grafickou kartou AMD nebo Nvidia.

 

Další parametry notebooku

Operační paměť, procesor a grafická karta patří k tomu nejdůležitějšímu. Při výběru však hleďte i na další parametry, jako je paměť RAM, jejíž velikost bývá často 4 GB. U výkonných notebooků by se pak měla pohybovat kolem 8 GB. Dále berte v potaz také kapacitu pevného disku, která by měla začínat na 320 GB. Zjistěte si také, jaké konektory vámi vybraný notebook má, případně jaká je výdrž baterie, velikost celého notebooku, rozlišení obrazovky nebo samotný povrch.

Velikost obrazovky

V dnešní době jsou k dispozici různé velikosti notebooků. Ty nejmenší začínají od 11” až 12”, zatímco největší notebooky se pohybují kolem 17 – 18”.

  • 11” až 12” – jedná se o malé lehké notebooky, které jsou vhodné na cesty nebo do školy, k jejich velikosti a využití odpovídá také váha, která se pohybuje kolem 1 kg, velikost obrazovky a klávesnice však nemusí sednout každému
  • 13” až 14” – notebooky s touto velikostí balancují mezi přenosností a pohodlím uživatele, váží kolem 1,5 – 2 kg a jsou vybaveny dostatečně velkou klávesnicí
  • 15” – dříve nejoblíbenější velikost notebooků, dnes patří mezi objemnější stroje s hmotností 2 – 3 kg, pokud neplánujete notebook příliš přenášet, pak bude vhodnou volbou
  • 17” až 18” – jedná se o ideální notebooky, pokud zůstanou ve většině případů na stole, díky svým rozměrům nejsou vhodné k častému přenášení, protože jejich váha se pohybuje kolem 3,5 kg, což snižuje jejich mobilitu, u těchto notebooků však oceníte velkou obrazovku, kterou využijete na filmy, hry či různé grafické programy.

 

Značka notebooku

Na trhu je k dispozici velké množství notebooků různých značek. Na otázky, jakou konkrétně vybrat a která je ta nejlepší, není jednoznačná odpověď. V tomto ohledu záleží hodně na uživateli, které značce dá přednost. Většinou si však lidé volí značku, od které již notebook měli a se kterou byli spokojeni. Pokud však nevíte, kterou zvolit, mezi přední a ověřené značky patří notebooky Dell a notebooky Lenovo, které nabízejí každý rok nové a opravdu kvalitní stroje.

 

Článek vznikl ve spolupráci se serverem

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek