Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Jak vybrat notebook?

09. 07. 2015

Plánujete pořídit nový notebook? Pak se připravte na těžké rozhodování. Na trhu je v dnešní době mnoho přístrojů i značek a je velice těžké vybrat přesně takový, který bude pro vás ten pravý.

Než začnete s výběrem

Než se pustíte do výběru vhodného notebooku, doporučujeme odpovědět si na následující otázky:

  • Jakým způsobem budete notebook používat? Budete notebook používat nebo jej budete často přenášet?
  • K jaké práci budete notebook potřebovat? Postačí vám notebook na občasné využití, nebo potřebujete model pro každodenní použití?

Všímejte si technických parametrů

Během výběru vhodného notebooku se zaměřte především na technické parametry. Důležitá je operační paměť, procesor a grafika. Při výběru záleží, na co notebook potřebujete. K pohodlné práci s dokumenty a prohlížení webových stránek vám postačí operační paměť 2 GB. V případě, že potřebujete notebook na náročnější operace týkající se práce, hraní počítačových her, editace videa apod., pak se vyplatí investovat do vyšší operační paměti.

 

Procesor

Standardem u dnešních notebooků jsou vícejádrové procesory. Notebooky s Intel procesorem jsou označovány Core i3, i5 nebo i7. Jiné modely mají označení Core 2 Duo. Všechny notebooky s těmito procesory jsou vhodné pro běžné užívání i náročnější operace.

 

Grafická karta

Většině uživatelům postačí integrovaná grafická karta Intel HD. Pokud však patříte mezi ty, kteří potřebují u notebooku vyšší výkon, pak doporučujeme sáhnout po notebooku s grafickou kartou AMD nebo Nvidia.

 

Další parametry notebooku

Operační paměť, procesor a grafická karta patří k tomu nejdůležitějšímu. Při výběru však hleďte i na další parametry, jako je paměť RAM, jejíž velikost bývá často 4 GB. U výkonných notebooků by se pak měla pohybovat kolem 8 GB. Dále berte v potaz také kapacitu pevného disku, která by měla začínat na 320 GB. Zjistěte si také, jaké konektory vámi vybraný notebook má, případně jaká je výdrž baterie, velikost celého notebooku, rozlišení obrazovky nebo samotný povrch.

Velikost obrazovky

V dnešní době jsou k dispozici různé velikosti notebooků. Ty nejmenší začínají od 11” až 12”, zatímco největší notebooky se pohybují kolem 17 – 18”.

  • 11” až 12” – jedná se o malé lehké notebooky, které jsou vhodné na cesty nebo do školy, k jejich velikosti a využití odpovídá také váha, která se pohybuje kolem 1 kg, velikost obrazovky a klávesnice však nemusí sednout každému
  • 13” až 14” – notebooky s touto velikostí balancují mezi přenosností a pohodlím uživatele, váží kolem 1,5 – 2 kg a jsou vybaveny dostatečně velkou klávesnicí
  • 15” – dříve nejoblíbenější velikost notebooků, dnes patří mezi objemnější stroje s hmotností 2 – 3 kg, pokud neplánujete notebook příliš přenášet, pak bude vhodnou volbou
  • 17” až 18” – jedná se o ideální notebooky, pokud zůstanou ve většině případů na stole, díky svým rozměrům nejsou vhodné k častému přenášení, protože jejich váha se pohybuje kolem 3,5 kg, což snižuje jejich mobilitu, u těchto notebooků však oceníte velkou obrazovku, kterou využijete na filmy, hry či různé grafické programy.

 

Značka notebooku

Na trhu je k dispozici velké množství notebooků různých značek. Na otázky, jakou konkrétně vybrat a která je ta nejlepší, není jednoznačná odpověď. V tomto ohledu záleží hodně na uživateli, které značce dá přednost. Většinou si však lidé volí značku, od které již notebook měli a se kterou byli spokojeni. Pokud však nevíte, kterou zvolit, mezi přední a ověřené značky patří notebooky Dell a notebooky Lenovo, které nabízejí každý rok nové a opravdu kvalitní stroje.

 

Článek vznikl ve spolupráci se serverem

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce, resp. klon, dříve uvedených zařízení typu 2 v 1 - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...
Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)

Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

Nepřehlédněte

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek