Čtvrtek , 05. 12. 2024

Jitka

Jaká je nejnovější verze Androidu?

07. 06. 2024

07. 06. 2024

Android může být matoucí. Existuje mnoho různých verzí a mnoho z nich na zařízeních běží dodnes. Udržet krok s nejnovější verzí může být problém a možná budete potřebovat nový telefon Android, abyste získali nejnovější a nejlepší verzi Androidu.

Jak se vydávají jednotlivé verze?

Hlavní verze systému Android jsou obecně vydávány jednou ročně (ačkoli tomu tak nebylo vždy), s měsíčními aktualizacemi zabezpečení. Google také příležitostně vydává bodové aktualizace (.1, .2 atd.), ačkoli ty obvykle přicházejí bez pravidelnosti. Významnější aktualizace, které nejsou tak významné jako vydání plné verze, často vyžadují bodovou aktualizaci – jako je například aktualizace z Androidu 8.0 na Android 8.1.

Po mnoho let byla každá verze Androidu opatřena dezertní přezdívkou, kterou mnoho lidí používalo místo čísla verze. Google však tuto praxi ukončil v roce 2019 s Androidem 10.

Stručná historie verzí Androidu

Považovali jsme za vhodné uvést stručný přehled každé verze Androidu s doprovodným kódovým názvem a datem vydání. Víte, pro úplnost.

  • Android 1.5, Cupcake: 27. dubna 2009
  • Android 1.6, Donut: 15. září 2009
  • Android 2.0-2.1, Eclair: 26. října 2009 (první vydání)
  • Android 2.2-2.2.3, Froyo: 20. května 2010 (první vydání)
  • Android 2.3-2.3.7, Gingerbread: 6. prosince 2010 (první vydání)
  • Android 3.0-3.2.6, Honeycomb : 22. února 2011 (první vydání)
  • Android 4.0-4.0.4, Ice Cream Sandwich: 18. října 2011 (první vydání)
  • Android 4.1-4.3.1, Jelly Bean: 9. července 2012 (první vydání)
  • Android 4.4-4.4.4, KitKat: 31. října 2013 (první vydání)
  • Android 5.0-5.1.1, Lollipop: 12. listopadu 2014 (první vydání)
  • Android 6.0-6.0.1, Marshmallow: 5. října 2015 (první vydání)
  • Android 7.0-7.1.2, Nougat: 22. srpna 2016 (první vydání)
  • Android 8.0-8.1, Oreo: 21. srpna 2017 (první vydání)
  • Android 9.0, Pie: 6. srpna 2018
  • Android 10.0 : 3. září 2019
  • Android 11.0: 8. září 2020
  • Android 12.0: 19. října 2021
  • Android 13.0: 15. srpna 2022
  • Android 14.0 : 4. října 2023
K TÉMATU  Průzkum: televize v roce 2010

Jak můžete vidět, aktualizační systém byl zpočátku bez jakékoli pravidelnosti, ale éra Ice Cream Sandwich odstartovala roční plán aktualizací verzí OS.

Několik dalších zábavných poznámek:

Honeycomb byla jediná verze Androidu specifická pro tablety a běžela spolu se sestavením Gingerbread pro telefony. Samostatné operační systémy telefonu a tabletu byly poté zkombinovány, počínaje Ice Cream Sandwich.

Ice Cream Sandwich byl pravděpodobně dosud nejdramatičtější aktualizací Androidu. Nejenže zkombinoval verzi operačního systému pro tablety a telefony, ale zcela přepracoval vzhled a dojem ze systému.

Google zpočátku vydal zařízení Nexus zaměřená na vývojáře, aby zdůraznila výkon každé verze Androidu. Z toho se nakonec vyvinula řada zařízení Pixel zaměřená na spotřebitele, kterou máme dnes.

Android KitKat byl prvním okamžikem, kdy se Google spojil s komerčním výrobcem pro vydání Androidu. Udělali to znovu pro Android Oreo.

Nejnovější verze Androidu je 14.0

Android 14 je nejnovější verze Androidu a byla vydána 4. října 2023. Dorazil nejprve na telefony Google Pixel, ale byl také rychle uveden na zařízení Samsung Galaxy jako beta. Telefony od OnePlus, Xiaomi, Nokia a dalších budou nakonec také následovat.

V souladu s tradicí započatou s Androidem 10 nemá Android 14 přezdívku zábavného dezertu. Interní kódové označení pro Android 13 však bylo „Upside Down Cake“. Je trochu smutné, že Google tyto přezdívky již veřejně nepoužívá.

Podobně jako předchozí Android 12 a Android 13, Android 14 nemá spoustu velkých uživatelských změn – ale to není špatná věc. Stále existuje spousta vychytávek k objevování, jako je další přizpůsobení zamykací obrazovky, nouzová satelitní komunikace a tapety emodži.

Android 15 již brzy

První vývojářská ukázka Androidu 15 byla vydána v únoru 2024, následovaná první beta verzí v dubnu 2024. V červnu dosáhne „Stability platformy“ a oficiálně bude vydána někdy na podzim 2024. Telefony Google Pixel budou první, které spustí Android 15, pravděpodobně bude spuštěn na řadě Pixel 9. Očekáváme, že telefony Samsung budou těsně pozadu.

K TÉMATU  Aktualizováno: Panasonic TH-42PX70E – nebezpečně blízko realitě?

Jak zkontrolovat verzi Androidu

Kontrola verze Androidu spuštěného na vašem zařízení se bude lišit v závislosti na tom, která společnost ji vyrobila, ale zde si ukážeme základní kroky, které by měly platit pro většinu zařízení.

  • Otevřete nabídku nastavení telefonu stažením oznamovací lišty dolů (jednou nebo dvakrát, v závislosti na výrobci) a poté klepnutím na ikonu ozubeného kola.
  • Odtud přejděte na úplný konec nabídky a klepněte na položku „O telefonu“ (může také znít „O zařízení“).
  • Měla by existovat položka Verze Androidu – opět se může lišit v závislosti na zařízení a verzi Androidu.

Jak aktualizovat na nejnovější verzi systému Android

Krátká odpověď je také nešťastná: možná nebudete schopni. Výrobce vašeho telefonu nejprve zpracovává aktualizace systému Android, takže za aktualizace odpovídá společnost Samsung. Jediné aktualizace, které zpracovává samotný Google, jsou pro zařízení Pixel.

Chcete-li zjistit, zda je pro vaše zařízení k dispozici aktualizace, přejděte do Nastavení > Systém > Aktualizace systému (nebo podobně). Opět to může být na jiném místě v závislosti na vašem telefonu – Samsung například umístí možnost Aktualizace systému do kořenového adresáře nabídky Nastavení (Nastavení > Aktualizace softwaru > Stáhnout a nainstalovat).

Klepnutím na tuto možnost zkontrolujete aktualizaci v zařízení, ale je velká šance, že nic nenajde. Jakmile je pro váš telefon k dispozici aktualizace, obvykle vás na tuto skutečnost upozorní a vyzve vás ke stažení a instalaci.

Jediným spolehlivým způsobem, jak zajistit, že získáte nejnovější verzi Androidu, je nákup z řady Pixel. Google aktualizuje tyto telefony přímo a obecně jsou aktuální s nejnovější hlavní verzí a bezpečnostními záplatami.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Mám foťák a k němu popruh na krk (rameno). Ten popruh se přidělává na pevno běžně přímo do oček na přístroji. Potom na něm často překáží a my se s ním různě potýkáme, abychom jej dali tak, aby nepřekážel. Zkusme s tím něco udělat...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek