Pátek , 04. 04. 2025

Richard

Kde můžete nakazit jadernou elektrárnu USB diskem? V Rusku!

13. 11. 2013

13. 11. 2013

I běžně zkušený uživatel ví, že počítač lze nakazit malwarem nejen z internetu, ale též např. infikovaným USB diskem. Nyní už to ví i pracovníci v ruské nukleární elektrárně.

Renomovaný bezpečnostní expert Eugen Kaspersky nedávno sdělil v Canberra Press Clubu v Austrálii, že ruská atomová elektrárna byla infikována nechvalně známým virem Stuxnet z USB disku či CD. Elektrárna prý nebyla připojena k internetu v době, kdy řádil Stuxnet v roce 2010, kde byly jeho cílem jaderná elektrárna Búšéhr a závod na obohacení Uranu v Natanzu – oba cíle v Íránu. Proto se nabízí možnost napadení z flash disku. Přesný vliv na závod ale neznáme.

Kaspersky též zmínil, že dle informací od kosmonautů i Mezinárodní vesmírná stanice bývá čas od času infikována malwarem skrz USB disky přinesené astronauty na oběžnou dráhu. „Bohužel je to velmi pravděpodobné, že jiné národy, které nejsou součástí mezinárodních konfliktů, budou oběťmi kybernetických útoků na klíčovou infrastrukturu,“ řekl Kaspersky. Skeptici poukazují na to, že je těžké Kasperského tvrzení potvrdit.

Zdroj: Motherboard

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.
Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Nepřehlédněte

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek