Pátek , 17. 01. 2025

Drahoslav

Víte, kdy vznikl první smartphone?

Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
smartphone
Víte, kdy vznikl první smartphone?

25. 02. 2024

25. 02. 2024

První mobilní telefon

Než se vrátíme k prvnímu smartphonu, přenesme se ještě o kousek zpět k prvnímu mobilnímu telefonu. První kapesní mobilní telefon předvedli v roce 1973 John F. Mitchell a Martin Cooper ze společnosti Motorola, ale plody této práce byly vidět až v roce 1983, kdy se na trh dostal první mobilní telefon společnosti. Tím telefonem byl Motorola DynaTAC 8000X (zkratka pro „Dynamic Adaptive Total Area Coverage “). Vypadalo to jako to, co bychom nyní mohli znát jako pevný telefon, ale ve skutečnosti to byl mobilní telefon. Po pouhých 10 hodinách nabíjení můžete mluvit celých 30 minut! DynaTAC byl vybaven LED displejem a mohl uložit až 30 telefonních čísel pro rychlou volbu.

Všechna ta nóbl technologie nebyla levná. V roce 1984 to stálo 3 995 dolarů, což je v současnosti ekvivalent 12 tisíc dolarů. Motorola navázala na původní DynaTAC s několika iteracemi během konce 80. a začátku 90. let. Telefony se staly mnohem mobilnějšími, což vyvrcholilo ve StarTAC v roce 1996, ale nikdy nebyly tyto telefony chytré.

První smartphone

První smartphone byl vynalezen v roce 1992 společností IBM — jmenoval se Simon Personal Communicator. Pojem „smartphone“ ještě ani neexistoval. Ale IBM Simon měl mnoho funkcí, které jsme od smartphonů očekávali. V první řadě měl dotykový displej. Jednalo se o 4,5 x 1,4 palcový monochromatický dotykový LCD displej, který vyžadoval stylus, ale přesto dotykový. Simon mohl telefonovat, odesílat a přijímat e-maily a faxy a měl několik aplikací. Tyto aplikace zahrnovaly některé klasiky, jako je adresář, kalkulačka, kalendář, světový čas a poznámkový blok.

Špatná výdrž baterie byla také základním rysem smartphonu od začátku. IBM Simon vydržel na nabití pouze jednu hodinu. Zařízení poháněl 16MHz CPU a 1MB RAM. Byl silný 1,5 palce a vážil necelý kilogram. V té době Simon spadal do kategorie PDA (osobní digitální asistent, ale ne takový). PDA však jen zřídka byly skutečnými telefony s mobilním připojením, a proto byly se zpětnou platností zařazeny pod deštník smartphonů.

K TÉMATU  Mapy Google budou nově využívat umělou inteligenci

Smartphony ušly od 90. let dlouhou cestu, ale nová technologie musí vždy někde začít. Za 10–20 let se lidé mohou dívat zpět na naše chytré telefony a skládací zařízení jako na velmi primitivní zařízení. Ale stále to bude vše díky Motorola DynaTAC, IBM Simon a bezpočtu dalších zařízení, které změnily svět.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Výměna displeje u mobilu: Zvládne ji každý kutil

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek