Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Koruna je slabá, elektronika podraží

04. 03. 2009

Vzhledem ke značnému poklesu kurzu české měny, která od června loňského roku oslabila vůči euru o čtvrtinu a vůči dolaru o třetinu, se dá v dohledné době očekávat zdražování spotřební elektroniky, a to v průměru až o 10 %.

Část dovozců na vysoký kurz koruny již zareagovala a navýšila ceny především u audio-video vybavení, u některých druhů bílé techniky a také u části IT sortimentu. Hlavní vlna zdražování se však očekává především v průběhu dubna, kdy již bude ve skladech dovozců k dispozici pouze zboží nakoupené se současným kurzem.

Slabá koruna nutí distributory a následně i obchodníky zvyšovat koncové ceny, okamžik nárůstu cen se však může lišit podle toho, jak velké zásoby jednotliví obchodníci mají. Rychlost dopadu přitom závisí na obrátce zásob u jednotlivých článků řetězce, zejména u distribuce. V případě IT to jsou jednotky týdnů, ale například bílá technika může mít obrátku i několikaměsíční,“ uvedl Roman Novotný, finanční ředitel holdingu KASA.cz a Obchodní-dům.cz.

Zdražování se bude dotýkat velké části sortimentu, protože prakticky vše z oblasti elektroniky a IT se nakupuje v eurech či v dolarech. Kurz se promítá přímo do nákupní ceny, takže procentuální dopad je stejný jako změna kurzu,“ doplnil Roman Novotný.

Zatímco 21. července loňského roku stál dolar 14,43 Kč a ještě 18. prosince byl za 18,35 Kč, nyní osciluje mezi 22-23 korunami. Také vůči euru česká koruna oslabila – vloni 22. července se euro obchodovalo za 22,93 Kč, 29. října za 23,84 Kč a aktuálně se pohybuje kolem 29 korun.

Související články

Jak se asi podepíše krize na elektronice v roce 2009
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Uživatelé na Twitteru/X zjistili, že po šesti letech se při výběru emoji pistole nyní zobrazuje obrázek zbraně místo vodní pistole. Existence konkrétních emotikonů závisí spíše na konsorciu Unicode a jeho každoročních rozhodnutích než na konkrétních firmách, jako je Apple, Google nebo Twitter. Každá společnost si vytváří svůj vlastní grafický design a nyní to X prokázala tím, že jde proti průmyslově uznávaným standardům.
Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek