Pondělí , 19. 05. 2025

Ivo

Krátká recenze tabletu ARCHOS 80b Platinum

23. 12. 2014

Archos patří k poměrně známým výrobcům tabletů. Měl jsem možnost krátce otestovat model 80b Platinum, který je sice již na sklonku své kariéry, ale o to lákavější cenu může v brzké době nabídnout.

Archos 80b Platinum je robustnější 8palcový tablet v hliníkovém těle. S tím souvisí několik faktů. Tělo je pevné, ale zároveň již těžké – 440 gramů. Poměrně nemoderní jsou velké okraje kolem displeje. Ale byť to nelahodí oku, z praktického hlediska je to užitečné pro pohodlný úchop.

Poměr stran displeje je 4:3, a použit je IPS panel s rozlišením 1024×768 bodů. Pozorovací úhly jsou dobré, barvy taktéž, kontrast a ostrost by mohla být o kousek lepší. Displej kryje plast, nikoli sklo, ale to je u této cenové třídy tabletů běžné.

Na tomto Archosu zaujme výkon – najdeme zde 4jádrový procesor taktovaný na 1,6 GHz (Rockchip RK 3188). K tomu pak 1 GB RAM a 8 GB flash paměti. Tu lze rozšířit SD kartou o kapacitě až 64 GB.

Ještě je tu jedna zajímavost – tablet disponuje dual band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, tzn. funguje jak v pásmu 2,4 tak i 5 GHz. Dále je obsažen Bluetooth a HDMI výstup, avšak chybí GPS.

Velký nezvyk je umístění ovládacích tlačítek na levou stranu tabletu, drtivá většina tabletů využívá stranu pravou. Avšak dá se na to zvyknout. Další parametry najdete na přehledném webu výrobce

Vysoko taktované 4jádro ukazuje svůj výkon a například v testu AnTuTu skládá 22 308 bodů, což je velmi slušná hodnota. Grafická část Mali-400 je také výkonná, postačí na mnohé i náročné hry, i když v dnešní době už na trhu nacházíme i výrazně výkonnější modely.

S tabletem Archos 80b Platinum se pracuje dobře, zejména díky slušnému výkonu. Android 4.2.2 je na něm svižný. Dokonce podporuje i multiuživatelský režim. 5000 mAh akumulátor je nadstandardní kapacitou v této třídě tabletů, i když výsledná doba provozu je jen mírně nadprůměrná. Při náročnější a nepřetržité práci vydrží v chodu téměř 4 hodiny se zapnutou Wi-Fi a jasem displeje naplno. Při vypnuté Wi-Fi a nižším jasem klidně vydrží i 5-6 hodin.

K TÉMATU  Recenze Sony HDR-PJ650VE: dobrá kamera pro středně náročné

Tablet není žádný designový skvost, navíc se se svou hmotností docela pronese. Ale má velmi slušný výkon a mírně nadprůměrnou výdrž. Co zamrzí? Namísto 8 GB flash paměti by bylo dnes již vhodnějších 16 GB. Trochu problém též bude sehnat na něj rozumné a užitné pouzdro. Pokud jeho cena bude ve výprodejích kolem 2 tisíce korun, nebáli bychom se jeho pořízení doporučit. 

  

Výsledky testu: 3Dmark, PCmark a AnTuTu

 

Test výdrže akumulátoru pomocí aplikace PCmark (plný jas displeje, Wi-Fi zapnutá)

Zlevněné produkty v sekci Tablety
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Nepřehlédněte

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek