Úterý , 27. 02. 2024

Alexandr

Novinkové notebooky MSI pro letošek

26. 01. 2015

26. 01. 2015

Společnost MSI, přesněji její české zastoupení, představila brněnským novinářům nové notebooky řady G příznačně v neformálním prostředí prodchnutém adrenalinem, v motokárové aréně. Notebooky pouze neukazovala, všichni pozvaní si na nich mohli rovnou zahrát FarCry 4.

TIP: Test MSI GS70 Stealth – tuningové války

Většinu notebooků samozřejmě spojovaly použité grafické karty nejnovější generace GeForce GTX 900M (zejména nejvýkonnější modely 970M / 980M), což u herních „mašin“ jistě nepřekvapí. Výkonu měl každý dostatek, to je jasné.

Podrobný soupis výbavy jednotlivých notebooků MSI série G.

Co mě osobně nadchlo z prezentovaných kusů, byl model MSI GT80 Titan s podsvícenou mechanickou klávesnicí, která používá typ kláves klasické koncepce s mechanickými přepínači Cherry Brown MX a tloušťkou čepičky 27 mm. Tento 18palcový DTR notebook působí ve skutečnosti velmi impozantně, čemuž odpovídá i výbava hned dvěma grafickými kartami Nvidia GeForce GTX 980M ve SLI s celkovými 16 GB grafické paměti či procesorem Intel Core i7-4980HQ s maximálním taktem 4 GHz, dvěma 128GB SSD v RAIDu či 1TB mechanickým diskem 7 200 ot. i dostatkem RAM (až 24 GB).

Další zajímavostí je velký touchpad vpravo, který umí fungovat buďto klasicky, anebo simuluje numerickou klávesnici. V reálu působí notebook velmi impozantně a musím uznat, že tato klávesnice má něco do sebe.

Z obecných vymožeností high-endových MSI notebooků zmiňme SSD disky v RAIDu (někde až čtyři mini SATA) spolu s velkým mechanickým diskem pro ukládání dat, často i čtyři reproduktory se subwooferem i možnost vybrat model se 4K displejem.

Ilustrace zobrazuje rozložení komponent v noteboku MSI GT72 Dominator Pro.

Zaujmout se MSI snaží i funkcí Shift, která umožňuje snadno přepínat notebook mezi třemi výkonnostními módy: Sport, Comfort a Green (názvy vypovídají mnohé, podrobnější popis naleznete na obrázku).

K TÉMATU  Základ podle pana Sonika: Recenze DVD Panasonic DVD-S33E

Druhý netradičním a neméně zajímavým řešením byl 13,3palcový notebook GS30 2M Shadow ve spojení GamingDock. Notebook samotný ve spojení s procesorem Intel Core i7 s integrovaným grafickým jádrem Intel Iris Pro 5200 podporuje opět až dva SSD mSATA disky či maximálně 16 GB RAM při hmotnosti 1,2 kg. Jde tedy o relativně obyčejný high-endový notebook.

Jeho možnosti nicméně dále rozlišuje speciálním konektorem připojitelný GamingDock o výkon desktopové grafické karty, 5W reproduktory s 5W subwooferem a 3,5palcový pevný disk a nějaké ty USB porty či síťovkou kartu Killer LAN.

Myšlenka externí grafické karty k notebooku není nová. První ji do praxe uvedl Asus u XG Station přes ExpressCard slot s rozhraním PCI Express 1× (to bylo již tehdy dost pomalé, za to univerzální). Později přišlo s propracovanější technologií Fujistsu Siemens též u 13palcového notebooku Amilo Sa 3650 s tzv. GraphicBoosterem (využívalo vlastní konektor s PCI Express 8×). U MSI však poprvé vidím vedle grafické karty také upgrade o 3,5palcový pevný disk a reproduktory.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.

Nepřehlédněte

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek