Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … Bohužel ke zlepšení jsem dospěl až blíže konci stavby zesilovače. Na detailních fotkách jsou právě ty ne moc povedené (nicméně funkční) spoje. Poučení pro ostatní je, že je lépe si to zkusit nejprve na něčem méně důležitém 🙂 a osvěžit tak, či získat, patřičné dovednosti.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … jak ten zesilovač hraje ? dal by se srovnat i s kvalitou zeslovačů cenově do deseti tisíc? nebo je to jenom začátečnický zkomírák? (myslim kvalitou zvuku né hlasitostí)
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … Tuším že přímo autor pan Macura tvrdil, že do 10 tisíc Kč nelze koupit nový komerční stereo zesilovač, který by hrál lépe.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … To, co říká Kozousch o kvalitě a ceně platí. Nicméně autorem zesilovače PA03 je Pavel Dudek a ještě další autor, nikoli však pan Macura. Ten totiž navrhoval jiné DIY zesilovače a prvky.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … Jasně – autorem je pan Dudek. Ale to hodnocení je od pana Macury, který doslova napsal:
LM jsou zvukově děs a běs. Já to neprodávám. Ta poznámka platí na všechny zesilovače s čipy LM388X nebo LM4780 – prostě mám laťku jinde. Jinak je to zcela zvukově srovnatelné s komerčníni integrovanými zesilovači ve třídě do 10.000,- Kč.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … Podle mě by byl problém s chlazením. Já jsem tedy ještě neviděl žádnou běžnou desktopovou skříň, která by měla vhodné a dostatečně velké perforování na spodku a vršku skříně. Dodělat perforaci do slabého lakovaného plechu tak, aby to k něčemu vypadlo, v amatérských podmínkách nejde. Nechat si to perforovat a nalakovat profesionálně se nevyplatí finančně.
Možná existují nějaké speciální hodně perforované Casy pro HTPC. Jenže sehnat takovou skříň jako starší (vyřazenou) je prakticky vyloučené. Kupovat jí novou nemá smysl, protože HTPC Casy jsou drahé jako čert.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … není problém zajít do nějakýho bazaru tam koupit vyřazenej zesík a zabudovat do bedny tenhle zesilovač – silně pochybuji že tenhle po domácku udělaný zesilovač by se hřál o dost víc než klasický komereční zesilovače
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … Kozoush ale mluvil o PC bedně. Bedna od starýho zesilovače je více, než vhodná. To zde nikdo nezpochybňoval. Na druhou stranu, PA03 opravdu hřeje minimálně a k chlazen stačí málo…
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … ano, už se to tu rozebíralo… začátečník musí získat trochu zručnosti, než pájení zvládne a snad mu zde uvedené informace pomohou, aby to bylo rovnou lepší, než na obrázcích
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … zajímalo by mě jestli by šlo udělat z 6.1 AVrecieveru dvoukanálový zesilovač? jelikož je na moje bedny slabý jako sedmi kanál tak jestli by nějak nešli ( můstkově) propojit vnitřně zesíky na ostatních kanálech jen do dvou kanálového výstupu
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … Chyba – je to možné. Ne sice všech 6 kanálů, ale vždy dva a dva (celkem 4) je možné zmůstkovat a dosáhnout tak dvojnásobného výkonu. Podmínka je však dvojnásobná impedance reprobeden. Pokud tedy chceme připojit 8ohm bedny tak zesilovačmusí v tomto režimu zvládat 4ohmové. Není to však možné uživatelsky, je třeba odborný zásah dovnitř přístroje (i když je velmi jednoduchý).
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … Docela závidím tu poslední fázi posouzení s tím Denonem Sony a vlastní tvorbou . Příště bych místo Sony vzal do party třeba Yamahu Sony od roku 1980 zvuk neumí vůbec . Najít něco tak strašného zvukově jako jsou Sony zesilovače je umění .
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … je fakt že zesilovače sony hrají „tupě“ a chladně pár jsem jich měl ale jenom chvíli vždycky jsem je dal hned pryč nestáli za nic
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … No článek jsem nečetl celý, moc textu. Věřím že se dá udělat parádní konec, který bude hrát seper. Já tedy dnes jedu spíše na Déčkových třídách nebo aspoň na Hčku. ALE!!! Jen jsem se podíval na fotku a je to zléé. Hádám že ten case je plechový, kde jste soudruzi zapoměli PE, to znamená zeleno-žlutý vodič, jelikož tento výrobek spadá do třídy 1. Každý domácí stavitel nemá pravomoce aby určil třídu, je to dané zákonem. A pak toroid bude pořád pod napětím, tzn i modul s kondíkama atd? Proč zbytečně nabírat motohodiny součástek když je nepotřebuju používat. A jen taková osobní věc, hlavní konec je IO? No to je dobrej humor 🙂
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … Ta skříň byla vpravdě jen provizorium. Stejně tak je pravda, že by to bývalo chtělo vypínač, který by přerušoval komplet napájení. A že je na konci jen integrovaný obvod? No to si stěžujte u pana Dudka 🙂 který to tak navrhl. Přičemž to prostě ale vůbec nehraje špatně.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … No když už „chlubení“ nebo recenze mužeme říct, je třeba nezapomínat na takové věci. Myslím, že nikdo nechce aby ho ta věc zabila, takže příště radím to dotáhnout do konce. A ten šváb to je spíš osobní. Rad se dívám spíš na stavby, kde je na konci nějaký MJL nebo už i ten 2SA…2SC… tranzistor. IO s pár pasivními prvky není věc která by lidi posadila na zadek. Ale vše dobré 🙂
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit … Audio zesilovače jsou vyráběny i v II. bezpečnostní třídě, tj. dvoukolíková zástrčka do zásuvky 230V. V tom případě výrobce použije transformátor s příslušným atestem (zesílené) izolace mezi primárním a sekundárním vinutím (na štítku transformátoru je symbol dvou soustředných čtverečků). Tyto zesilovače jsou bezproblémové hlavně k PC, protože se nevytváří zemní smyčky a nic po propojení PC – zesilovač nebrumí.
Ta skříňka je provizorium, kvalita pájení je ovšem dle fotek katastrofální.
Stavba zešilovače pro hazardéry Ano – tzv. „bezpečnostní“ transformátor je sám o sobě certifikován pro oddělení primární a sekundární strany v II. bezpečnostní třídě. Jenže pro to, aby mohl být ve II. bezpečnostní třídě zesilovač jako celek, tak musí být všude, kde se vyskytuje síťové napětí, dvojitá izolace.
1) Podle fotek se mi moc nezdá patice síťové pojistky připevněná přímo na plechové skříni. Ta zřejmě dvojitou izolaci nemá.
2) Přívodní flexošňůra sice má dvojitou izolaci (izolaci jednotlivých žil + vnější černou izolaci), jenže ta vnější izolace je před držákem síťové pojistky odstraněna a žíly izolované jen jednou izolací se (asi) dotýkají plechové skříně a nebo jsou minimálně „v luftě“ blízko ní.
3) Jak je to s uchycením vlastního transformátoru taky těžko říct – není pod něj vidět.
Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?
Možná jste si všimli, že port USB na vašem stolním nebo přenosném počítači je k dispozici v různých barvách. Téměř jistě máte černou a pár modrých, ale spektrum barev (a jejich význam) je širší.
Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.
45 Responses
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
ja si k pocitaci udelal Elektronkovej zesik
a jsem maximalne spokojenej.
http://www.tubeguitaramp.de/index.php?option=com_content&view=article&id=69:jednoduchy-zesilova-v-a-tid-s-el84-a-rouskou-6n1p&catid=35:koncove-stereo-zesilovae&Itemid=63
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Treba zapracovať na pájkovaní, lebo je to otras!
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Bohužel ke zlepšení jsem dospěl až blíže konci stavby zesilovače. Na detailních fotkách jsou právě ty ne moc povedené (nicméně funkční) spoje. Poučení pro ostatní je, že je lépe si to zkusit nejprve na něčem méně důležitém 🙂 a osvěžit tak, či získat, patřičné dovednosti.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Pěkné krabičky pro stavbu zesilovačů jsou k nalezení zde: http://www.modushop.cz/
zesilovač – skříň
Tak modushop je známý, ale i když je to subjektivní, hezké ani levné se mi zrovna nezdají…
Ale je to těžké. Tedy kdo najde cokoli lepšího v rozumném rozměru, ať dá vědět. Já našel třeba tohle: http://www.diygene.com/store/Hi%20Fi%20audio%20aluminum%20amplifer%20chassis%20case%204%20DIY%20DHK
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
jak ten zesilovač hraje ? dal by se srovnat i s kvalitou zeslovačů cenově do deseti tisíc? nebo je to jenom začátečnický zkomírák? (myslim kvalitou zvuku né hlasitostí)
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Tuším že přímo autor pan Macura tvrdil, že do 10 tisíc Kč nelze koupit nový komerční stereo zesilovač, který by hrál lépe.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
To, co říká Kozousch o kvalitě a ceně platí. Nicméně autorem zesilovače PA03 je Pavel Dudek a ještě další autor, nikoli však pan Macura. Ten totiž navrhoval jiné DIY zesilovače a prvky.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Jasně – autorem je pan Dudek. Ale to hodnocení je od pana Macury, který doslova napsal:
LM jsou zvukově děs a běs. Já to neprodávám. Ta poznámka platí na všechny zesilovače s čipy LM388X nebo LM4780 – prostě mám laťku jinde. Jinak je to zcela zvukově srovnatelné s komerčníni integrovanými zesilovači ve třídě do 10.000,- Kč.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
na stavbu zesilovače stačí desktopová PC skříň 🙂
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Podle mě by byl problém s chlazením. Já jsem tedy ještě neviděl žádnou běžnou desktopovou skříň, která by měla vhodné a dostatečně velké perforování na spodku a vršku skříně. Dodělat perforaci do slabého lakovaného plechu tak, aby to k něčemu vypadlo, v amatérských podmínkách nejde. Nechat si to perforovat a nalakovat profesionálně se nevyplatí finančně.
Možná existují nějaké speciální hodně perforované Casy pro HTPC. Jenže sehnat takovou skříň jako starší (vyřazenou) je prakticky vyloučené. Kupovat jí novou nemá smysl, protože HTPC Casy jsou drahé jako čert.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
není problém zajít do nějakýho bazaru tam koupit vyřazenej zesík a zabudovat do bedny tenhle zesilovač – silně pochybuji že tenhle po domácku udělaný zesilovač by se hřál o dost víc než klasický komereční zesilovače
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Kozoush ale mluvil o PC bedně. Bedna od starýho zesilovače je více, než vhodná. To zde nikdo nezpochybňoval. Na druhou stranu, PA03 opravdu hřeje minimálně a k chlazen stačí málo…
Jinak jsem našel další pěkné kousky, třeba tuhle: http://analogmetric.com/goods.php?id=2013
škoda jen toho šíleného poštovného 100 USD 🙁
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
dovol abych tě opravil. Díra pro závit M3 se nevrtá vrtákem 2,5 ale 2,4mm !
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
někdy i 2,65mm! záleží do čeho …
Vrták Cimrman, co do všeho vrtá …
Jenže my víme, do čeho vrtáme – do chladiče z hliníku …
Re: Vrták Cimrman, co do všeho vrtá …
tak vrtej 2,65, jak ti radí Federmann
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Pajkovat pozlatene plosky je radost. Ale toto – bieda.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
ano, už se to tu rozebíralo… začátečník musí získat trochu zručnosti, než pájení zvládne a snad mu zde uvedené informace pomohou, aby to bylo rovnou lepší, než na obrázcích
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
zajímalo by mě jestli by šlo udělat z 6.1 AVrecieveru dvoukanálový zesilovač? jelikož je na moje bedny slabý jako sedmi kanál tak jestli by nějak nešli ( můstkově) propojit vnitřně zesíky na ostatních kanálech jen do dvou kanálového výstupu
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Není to možné.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Chyba – je to možné. Ne sice všech 6 kanálů, ale vždy dva a dva (celkem 4) je možné zmůstkovat a dosáhnout tak dvojnásobného výkonu. Podmínka je však dvojnásobná impedance reprobeden. Pokud tedy chceme připojit 8ohm bedny tak zesilovačmusí v tomto režimu zvládat 4ohmové. Není to však možné uživatelsky, je třeba odborný zásah dovnitř přístroje (i když je velmi jednoduchý).
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Docela závidím tu poslední fázi posouzení s tím Denonem Sony a vlastní tvorbou . Příště bych místo Sony vzal do party třeba Yamahu Sony od roku 1980 zvuk neumí vůbec . Najít něco tak strašného zvukově jako jsou Sony zesilovače je umění .
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
je fakt že zesilovače sony hrají „tupě“ a chladně pár jsem jich měl ale jenom chvíli vždycky jsem je dal hned pryč nestáli za nic
To sis jen vsugeroval.
To sis jen vsugeroval.
nevsugeroval měl jsem přímé
nevsugeroval měl jsem přímé srovnání (onkyo,yamaha,)
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
No článek jsem nečetl celý, moc textu. Věřím že se dá udělat parádní konec, který bude hrát seper. Já tedy dnes jedu spíše na Déčkových třídách nebo aspoň na Hčku. ALE!!! Jen jsem se podíval na fotku a je to zléé. Hádám že ten case je plechový, kde jste soudruzi zapoměli PE, to znamená zeleno-žlutý vodič, jelikož tento výrobek spadá do třídy 1. Každý domácí stavitel nemá pravomoce aby určil třídu, je to dané zákonem. A pak toroid bude pořád pod napětím, tzn i modul s kondíkama atd? Proč zbytečně nabírat motohodiny součástek když je nepotřebuju používat. A jen taková osobní věc, hlavní konec je IO? No to je dobrej humor 🙂
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Ta skříň byla vpravdě jen provizorium. Stejně tak je pravda, že by to bývalo chtělo vypínač, který by přerušoval komplet napájení. A že je na konci jen integrovaný obvod? No to si stěžujte u pana Dudka 🙂 který to tak navrhl. Přičemž to prostě ale vůbec nehraje špatně.
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
No když už „chlubení“ nebo recenze mužeme říct, je třeba nezapomínat na takové věci. Myslím, že nikdo nechce aby ho ta věc zabila, takže příště radím to dotáhnout do konce. A ten šváb to je spíš osobní. Rad se dívám spíš na stavby, kde je na konci nějaký MJL nebo už i ten 2SA…2SC… tranzistor. IO s pár pasivními prvky není věc která by lidi posadila na zadek. Ale vše dobré 🙂
Re: Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit …
Audio zesilovače jsou vyráběny i v II. bezpečnostní třídě, tj. dvoukolíková zástrčka do zásuvky 230V. V tom případě výrobce použije transformátor s příslušným atestem (zesílené) izolace mezi primárním a sekundárním vinutím (na štítku transformátoru je symbol dvou soustředných čtverečků). Tyto zesilovače jsou bezproblémové hlavně k PC, protože se nevytváří zemní smyčky a nic po propojení PC – zesilovač nebrumí.
Ta skříňka je provizorium, kvalita pájení je ovšem dle fotek katastrofální.
Stavba zešilovače pro hazardéry
Ano – tzv. „bezpečnostní“ transformátor je sám o sobě certifikován pro oddělení primární a sekundární strany v II. bezpečnostní třídě. Jenže pro to, aby mohl být ve II. bezpečnostní třídě zesilovač jako celek, tak musí být všude, kde se vyskytuje síťové napětí, dvojitá izolace.
1) Podle fotek se mi moc nezdá patice síťové pojistky připevněná přímo na plechové skříni. Ta zřejmě dvojitou izolaci nemá.
2) Přívodní flexošňůra sice má dvojitou izolaci (izolaci jednotlivých žil + vnější černou izolaci), jenže ta vnější izolace je před držákem síťové pojistky odstraněna a žíly izolované jen jednou izolací se (asi) dotýkají plechové skříně a nebo jsou minimálně „v luftě“ blízko ní.
3) Jak je to s uchycením vlastního transformátoru taky těžko říct – není pod něj vidět.