Sobota , 05. 07. 2025

Cyril a Metoděj

Pečujeme o LCD monitor: jak ho správně čistit?

18. 11. 2014

Prach, otisky prstů, mastnoty – obrazovka vašeho LCD monitoru dostává během provozu pořádně zabrat. A pokud nechcete mít po půl roce obrazovku prakticky nečitelnou, je nutné jí věnovat náležitou a hlavně pravidelnou péči. V tomto článku si povíme, jak na to.

Každý úklid začíná nákupem

Půjčíme si na chviličku větu z kuchařského pořadu Zdeňka Pohlreicha, přičemž slovo „vaření“ nahradíme „úklidem“. Byť se v českých luzích a hájích najdou „odborníci“, kteří svůj monitor čistí obyčejnými papírovými kapesníčky nebo ubrousky, tento postup důrazně nedoporučujeme. Ve zmíněných produktech se totiž nachází hrubé částečky, které dokážou poškrábat monitor tak, že už s ním potom vůbec nic neuděláte. Než se tedy pustíte do čištění, navštivte specializovaný obchod a nakupte speciální přípravky na monitory. Které to jsou?

Čistící gely i hadříky z mikrovlákna

Nejlevnější a nejjednodušší cestou čištění monitoru je použití hadříku z mikrovlákna. Tento jemný kus látky stačí pouze navlhčit vodou a jemně s ním přetřít obrazovku. Dávejte však pozor, abyste hadřík nenamočili příliš – pokud by z něj kapala voda, mohli byste poškodit elektronické součástky v monitoru. Hadřík obvykle stojí jen pár desítek korun a vydrží vám klidně i několik let.

Na mastné a zaschlé nečistoty je však hadřík příliš krátký. V takových případech musíte sáhnout po speciálních přípravcích – roztocích, gelech nebo sprejích. V nabídce tuzemských obchodů jich najdete dost a dost, často se prodávají v celých setech i s hadříkem. Použít můžete i speciální utěrky již napuštěné čisticím prostředkem, které po použití vyhodíte. Při nakupování vždy berte v potaz ekonomickou efektivitu vámi vybraného řešení.

Nechte monitor vychladnout

Spousta lidí se do čištění monitoru pouští za chodu. Nebo krátce poté, co svůj počítač vypnou. Ani jedna z variant však není správná – nechte svůj monitor alespoň 15 minut vychladnout. Poté vezměte do ruky suchou prachovku nebo hadřík a velmi jemně oklepejte prach. Toto zdánlivě banální opatření je důležité, abyste později prach neroztírali po celé obrazovce (a nepoškrábali tak její povrch).

Jakmile máte prach odstraněný, můžete se pustit do „chemického“ čištění. V souladu s návodem nastříkejte čistící přípravek na hadřík a jemně přetřete celou plochu monitoru. Určitě na obrazovku nijak zvlášť netlačte – hodně špinavá místa raději přejeďte víckrát za sebou. Poté monitor vytřete jemným hadříkem do sucha a máte hotovo. Alespoň na pár dní.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Digitální bezpečnost není vázaná jen na období Vánoc, ale je aktuální po celý rok. V našem článku se zaměříme na to, jak efektivně chránit sebe a své blízké před online hrozbami. Od tipů na bezpečná hesla až po prevenci phishingu - získáte praktické rady a informace, které vám pomohou udržet digitální bezpečnost v každodenním životě.

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.

Nepřehlédněte

Digitální bezpečnost není vázaná jen na období Vánoc, ale je aktuální po celý rok. V našem článku se zaměříme na to, jak efektivně chránit sebe a své blízké před online hrozbami. Od tipů na bezpečná hesla až po prevenci phishingu - získáte praktické rady a informace, které vám pomohou udržet digitální bezpečnost v každodenním životě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek