Čtvrtek , 26. 12. 2024

Štěpán

Podle čeho vybírat externí disk?

25. 09. 2015

Externí disky umí poskytnout takřka neomezené úložiště pro vaše data. Za relativně rozumný „peníz“ získáte místo až pro 750 000 MP3 souborů, fotografií a více než 230 celovečerních filmů. Vaše soubory navíc budou v bezpečí i v případě, že váš vestavěný pevný disk odejde do křemíkového nebe.

TIP: Jaký fotoaparát si pořídit na cesty – kompakt nebo zrcadlovku?

 

Stolní nebo kapesní?

Existují dva typy disků. První jsou stolní externí disky, které mají ve svých útrobách 3,5 palcovou mechaniku a vyžadují nabíjení ze sítě. Jsou navrženy tak, aby stály na jednom místě, většinou poblíž vaší pracovní plochy. Pokud kupujete stolní externí disk pro pravidelné užívání (přetahování videí, nebo objemných souborů), poohlídněte se po takovém, který má vestavěný ventilátor. Lepší ochlazování prodlouží jeho životnost.

Přenosné externí pevné disky většinou skrývají 2,5 palcovou mechaniku a jsou napájeny přes konektor a kabel. Takový disk se vejde do kapsy u kabátu, nebo kalhot.

Stolní externí disky mají v současné době nejvyšší kapacitu 6 terabajtů (TB) na mechaniku. Někteří výrobci ale vkládají do svých disků dvě mechaniky o kapacitě 4 TB, čímž logicky zvětšují úložný prostor. Pořídit si můžete i přenosnou externí paměť 1 – 2 TB. Běžnější jsou ale disky s kapacitou od 500 GB po 1 TB.

 

Základno, máme spojení?

Externí disk propojíte s  počítačem, či notebookem pomocí kabelu. Vstup pro USB 2.0 / 3.0 má prakticky každý disk, některé dostaly navíc do výbavy rozhraní FireWire (400 a 800), eSATA, nebo méně časté USB 3.1 / USB typ C či iSCSI.

USB 3.0. se zdá být ideální. Zaručí vám rychlý přenos dat s minimálním úsilím, protože téměř všechny stolní počítače i notebooky jsou dodávány právě s USB porty. USB 3.1 je novější variantou, která vyžaduje připojení menšího USB-C konektor a má stejnou přenosovou rychlost jako Thunderbolt (10 Gb/s).

Dobrou zprávou je, že i velká část tabletů a ultrabooků má alespoň jeden USB 2.0 port s rychlostí přenosu 480 Mb/s. Méně častý, ale za to rychlejší, je FireWare v obou formátech (400 Mb/s a 800 Mb/s). FireWare může být navíc zapojený sériově, což znamená, že lze připojit několik jednotek nebo zařízení do jednoho FireWire portu. Tedy v případě, že je nejdříve propojíte mezi sebou.

K TÉMATU  GoClever Insignia 1010 WIN – život s „hybridem“

Rozhraní eSATA je o řád rychlejší než USB 2.0. Jeho přenosová rychlost je 3Gbps. Bohužel, ačkoli je eSATA rychlé rozhraní, neumožňuje nabíjení přes konektor. Budete tedy potřebovat další USB kabel pro napájení, kombinovaný USB / eSATA kabel, nebo externí síťový adaptér. eSATA je tak pomalu ale jistě nahrazována USB a Thunderboltem.

USB 3.0 je dokonce ještě rychlejší než eSATA, jeho přenosová rychlost je asi 5 Gb/s. Má navíc tu výhodu, že je kompatibilní s rozhraním USB 2.0 (můžete ho připojit do vstupu pro USB 2.0 a bude fungovat, jen se sníženou rychlostí).

Jak už bylo řečeno výše, USB 3.1. / USB typ C má v porovnání s tradičním USB menší konektory a zdířky. Jen hrstka disků se vyrábí se samostatnými vstupy pro USB 3.0 a USB 3.1. Proto existují adaptéry, které vám umožní používat starší USB disky s PC s novějšími USB-C vstupy.

Existují i disky s více porty (například disk s trojitým rozhraním, tedy USB 2.0/3.0, FireWire 800 a eSATA). Stále ale budete schopni připojit vždy pouze jeden disk k jednomu počítači. Čím víc rozhraní disk má, tím je navíc dražší a složitější.

Jednou z nejnovějších technologií je Thunderbolt (dříve známý jako Light Peak) od společnosti Intel. Rozhraní bylo původně určeno k tomu, aby běželo na fyzické optické vrstvě využívající komponenty a flexibilní optické kabely. Velmi brzy bylo ale z důvodu úspory převedeno na elektrické připojení, což umožnilo jeho propojení s USB 3.0, kombinovaným USB 3.0 nebo 4.0. Thunderbolt je založen na konektoru Mini DisplayPort od společnosti Apple a připojíte ho jak k monitoru, tak externímu disku.

Thunderbolt (stejně jako FireWire) může být propojen sériově a funguje i s Macem, což se s některými USB konektory nemusí podařit. Největší výhoda Thunderboltu je to, že má nejrychlejší přenosovou rychlost, až 20Gbps. V profesionální sféře je tak běžným standardem. Je totiž požehnáním všude, kde je potřeba rychlý přenos velkého množství dat. Bohužel poměrně málo výrobců se odváží toto nákladné prostředí použít. Najdete ho ale u několika Dell a HP systémů.

K TÉMATU  Recenze Prestigio Quantum 3G 8.0 – Výhodná tabletová 3G volba

 

Je rychlost disku podstatná?

Výrobci vám samozřejmě budou přísahat na super rychlost svých produktů. Ale. Ačkoli se na první pohled zdá, že disk s 7 200 ot./min. je rychlejší než ten s 5 400 otáčkami ve skutečnosti to velmi záleží na okolnostech. Pokud přenášíte velké množství dat přes rychlé rozhraní, jako eSATA (rychlé), USB 3.0 / 3.1 (rychlejší), nebo Thunderbolt (nejrychlejší), pak je rychlost 7 200 ot./min. reálná. Nicméně pokud jste omezen rozhraním USB 2.0, nebo FireWare 400/800, vhodnější bude rychlost 5 400 ot./min. Jedná se totiž o starší rozhraní, která větší rychlost adekvátně nevyužijí.

Poté, co zvážíte všechna výše uvedená kritéria, zbývá ještě pár dalších věcí, které budete muset rozhodnout. Například barva a design nejsou až tak podružné záležitosti, jak by se mohlo zdát. Pokud si koupíte disk, který se budete stydět vytáhnout na veřejnosti, pravděpodobně ho moc používat nebudete. Záruka také není nic, co byste měli přejít mávnutím ruky. Disk samozřejmě může selhat a velmi pravděpodobně to také jednou udělá. Proto je logické, že budete chtít záruku co nejdelší. S tím ale většinou souvisí i vyšší cena. Levné disky naproti tomu mívají záruku povětšinou jeden rok. A to není mnoho. Pokud svůj disk budete hodně zatěžovat, rozhodně si kupte takový, který má záruku minimálně 3 až 5 let.

 

Článek vznikl ve spolupráci se serverem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek