Pondělí , 21. 07. 2025

Vítězslav

Pořiďte si pod stromeček kvalitní televizor

30. 12. 2013

Pokud přemýšlíte, o jaký televizor napsat Ježíškovi a co by měl splňovat pro vaši spokojenost, v tomto článku se dozvíte více. Rovněž se zaměříme na porovnání jednotlivých typů televizorů a jejich plusy a mínusy.

Mezi základní typy televizorů v dnešní době patří LCD, LED a plazmové televize. A jaké jsou mezi nimi rozdíly?

LCD TV

Jedná se o nejrozšířenější typ monitorů a televizorů, který pro podsvícení používá studené katodové světlo (světelné trubice), což je zásadním rozdílem oproti LED televizoru. LCD televize je v podstatě technologicky stejná jako známý LCD monitor k počítači. Tento typ je poměrně levnou variantou televize vhodnou především do menších prostor. Na výběr máte ze široké škály rozměrů úhlopříček (od pěti až do 65 palců).

LED TV

Výrobní technologie je obdobná jako u LCD televize, ale liší se podsvícení, které je zajištěné pomocí LED diod. Dá se říci, že se jedná o jakýsi vývojový stupeň LCD televize. LED televizory mají rovnoměrně podsvícenou plochu obrazovky a také několikanásobně vyšší kontrast než LCD. Velikou výhodou je nízká spotřeba, a také nabízí jasný, ostrý a kvalitní obraz a sytost barev. LED televizory disponují také delší životností, od které se poté odráží i jejich cena. Mnoho televizorů navíc nabízí další funkce a výhody jako zabudované Wi-Fi, možnost 3D nebo vlastní internetové prohlížeče u tzv. SMART TV, jako je tomu např. u televize LG 42LN575S. Jedná se o chytrý LED televizor, který využívá internetový prohlížeč App Store vyvinutý přímo pro tento model.

 

 

Plazmové TV

Plazmové televize využívají jiných technologií než předchozí dva typy. Výsledný obraz je tvořen plynem – plazmou. Tyto televize se vyrábějí ve velkých rozměrech, resp. ve velkých úhlopříčkách. Pro menší rozměry není plazmová televize příliš vhodná. K dostání je od úhlopříčky 37 palců, což je 94 cm. Využití tohoto druhu televizoru je spíše pro prostorové řešení větších prostor. Plasmové televize jsou asi nejvhodnější pro sledování sportu, vzhledem k tomu, že dokáží zobrazovat rychlé záběry bez rozmazání (nabízí tedy rychlou odezvu) a také díky své velikosti. Poněkud kratší je životnost, oproti LCD či LED televizím. Mezi nejznámější a nejkvalitnější značky výrobců nejen plazmových televizí patří zejména LG nebo televize Samsung.

K TÉMATU  Recenze TP-Link M5350 – mobilní internet na doma i na cesty

 

 

Porovnání typů televizí

Rozlišení u LED, LCD a plazmových televizorů je téměř obdobné, většina jich nabízí rozlišení HD, příp. Full HD. Pouze LCD televize mohou mít s menší úhlopříčkou také menší rozlišení. Co se týče pozorovacího úhlu u jednotlivých typů, většinou se blíží k 180°, u LCD televizí je úhel o trochu menší. Pokud porovnáme spotřebu energie, zde jasně vítězí LED televize. Naopak největší spotřebu mají zejména plazmové televize. Ta se však mění v závislosti na zobrazovaném obsahu. Poslední, na co se zaměříme, je vzdálenost od obrazovky. Na kratší vzdálenost je vhodná LCD či LED televize, naopak plazmová televize vyniká při vzdálenosti větší.

Na co se zaměřit při výběru televize?

Před samotným nákupem je na místě si uvědomit, jaký typ televizoru bychom si představovali. Vhodné je také zvážit velikost místnosti, kam televizi umístíme a podle toho volíme buď plazmovou či LED nebo LCD televizi. Od tohoto kroku se odvíjí velikost úhlopříčky a následně celková cena televizoru. Stěžejní při výběru pro vás může být také to, zda požadujete možnost sledovat filmy ve 3D technologii, připojení USB, možnost nahrávání či surfování na internetu. Každá televize má jiné parametry a funkce a proto se vyplatí věnovat výběru dostatek času a nebát se případně požádat prodejce o rady. 

Autor: Jan Opička

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Nepřehlédněte

Po myši, chladicí podložce a sluchátkách nám v zásilkovně „přistály“ herní stereo reproduktory, které umí různé „cool“ věci. Hlavně nabídnou bezdrátové připojení pomocí Bluetooth 5.0 a manuální regulaci hlasitosti a basů. Sluchátka Argon 600 nás po zvukové stránce oslovila, bude tomu tak i u reproduktorů?
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek