Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC Tak si říkám, že by nemuselo být nutné kupovat všechny součástky, ale mohl bych vykuchat starý ATX zdroj, co tu mám. Na druhou stranu tomu vůbec nerozumím, takže radši nic 🙂
Chlapi moc se stím se.ete Pokud máte obyč nežravé htpc co za běhu žere 60-70W tak v klidu odpojte větrák ve vašem 400W zdoji a je klid a ticho k nezaplacení. Mám to tak už rok a půl doma a vše ok, živím tím amd BE2400, int grafiku, DVD mechaniku, 2x HDD – nejdřív jsem měnil větráky ve skříni (antec fusion v2) až mi tam žádný nezbyl (hluboký hukot zmizel), pak jsem vyměnil disk 7200 za 5400 ot (zmizelo pištění), na procesor sem dal jen pasivní chladič bez větráku (zbytečně velkej ninja mini :-), opět ubylo pár pískání, a pak jsem vyřadil i větrák ve zdroji a konečně se to dá ignorovat aniž bych musel přidávat hlasitost na televizi.
Pro remcaly: běžné teploty 35-40C na procesoru a desce opravdu nikomu neublíží, uvědomte si že v normálních PC zdrojích jsou chladiče větší než v notebokovém adaptéru co dává 80W a pokud to zvládá tento není důvod aby to nezvládl klasický zdroj – zapojení a principy obou zdrojů jsou obdobné.
Re: Chlapi moc se stím se.ete ach ano… elegantně si vyřešil hlučnost. Nicméně napájet předimenzovaným 400W monstrem takovouhle sestavu je neekonomické a neefektivní. Pokud tobě to tak vyhovuje tak je to zcela v pořádku… nicméně autor má u mne +
Re: Chlapi moc se stím se.ete 400W zdroj neznamená, že odebírá trvale 400W !!! Vezme si kolik potřebuje pro zátěž, naprázdno třeba i jen pár watů. Navíc ho ve většině případů není potřeba chladit ventilátorem.
Odpoj ventilátor a nafoukni kondenzátor! Já už jsem pár klasických ATX zdrojů, ze kterých se staly „pasivní zdroje“ kvůli zadřenému ventilátoru, rozebraných měl. Je pravda, že si nepamatuju žádný, který by sám odešel, protože jim vždy včas zabraly ochrany proti přehřátí, ale všechny do jednoho měly poškozené elektrolytické kondenzátory – nafouknuté a/nebo vyteklé – hlavně ty umístěné blízko chladičů.
Naprostá většina počítačů byly běžné kancelářské počítače, u kterých maximální spotřeba asi nikdy nepřesáhla 100W. Zdroje nebyly žádné zázraky, ale ani úplné šmejdy – většinou běžné značkové 350W zdroje v kategorii kolem 1000 Kč s DPH.
Když odpojíte ventilátor a nemáte žravou sestavu, tak to aktivní součástky většinou vydrží, protože třeba spínací tranzistory jsou konstruované na vnitřní teplotu okolo 150°C, takže když mají uvnitř třeba 120°C a na povrchu 105°C, tak je to pro ně normální provozní stav. Schválně se ale podívejte do nějakého katalogu součástek na životnost elektrolytických kondenzátorů – přesněji na závislost životnosti na pracovní teplotě. Kondenzátory konstruované na 105°C mají standardně udávanou životnost při teplotě 105°C. Tato životnost stoupá na dvojnásobek s každým snížením teploty o 10°C. Kondenzátory se většinou dělí do 3 kvalitativních kategorií, kde životnost při 105°C mají ty největší šmejdy 1000 hodin, střední kategorie 2000 hodin a ty nejlepší 5000 hodin. Přihořívá? A schválně která kategorie se asi dává do běžných zdrojů, že.
Samozřejmě netvrdím, že když má chladič spínacího tranzistoru na povrchu 105°C, tak má 105°C i těsně vedle stojící kondenzátor. Ale rozhodně bude mít výrazně vyšší teplotu a tedy nižší životnost než při provozu s ventilátorem – byť jen pomaloběžným, který nechladí náporem, ale pouze odvádí horký vzduch ze zdroje ven.
Všechno samozřejmě taky zásadně ovlivňuje konstrukce konkrétního modelu zdroje a odběr konkrétní sestavy z jednotlivých větví. To, že takový provoz jakž takž zvládá jeden model zdroje ještě neznamená, že to bude zvládat každý model.
Ono se taky může stát, že se přehřeje nějaký „řídící šváb“, pak hluk na chvilku výrazně stoupne, a nakonec bude ticho na věky.
Pokud by chtěl mít člověk jistotu, tak by si musel všechny součástky zdroje změřit při delším provozu počítače v plné zátěži bezdotykovým infra teploměrem – samozřejmě ale nějak šikovně, aby měření zásadně nezkreslil měřením úplně otevřeného zdroje.
Tož tak. Jen blbněte, požárníci!
Re: Chlapi moc se stím se.ete Tak to bych byl docela rád pokud byste sem mohl uvést nějaký ATX zdroj, který bere naprázdno jen několik watů? Už jenom vstupní filtr (ten je připojený i při vypnutém vypínači) hravě tento řád překonává.
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC Pěkná konstrukce. Nicméně pro sestavu jakou má autor, teda jenom deska, HDD a NB mechanika lze koupit skříň i s pasivním zdrojem: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008922P1RDNXT
ModeCom je dělá i v jiném vzhledu: http://www.modecom.pl/product.php?category=3&id=495&lang=ce
„Notebookový“ napáječ je v ceně, takže už není potřeba nic dalšího dokupovat. Mám jednu doma a myslím že dodávaný zdroj má výbornou účinnost. Celý počítač žere 15 W (je tam ale pravda stará ITX deska s VIA procesorem). Jediný problém s touto skříní je, že do ní opravdu nic jiného než ITX deska, HDD, NB mechanika nevejde.
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC Ano, jsou skříně, ke kterým podobné řešení je dodáno z výroby. Jenže třeba ten ModeCom je soustavně nedostupný a jiné nejsou zrovna levné 🙁 Článek je určen elektro-kutilům, kdokoli jiný si asi koupí hotové zařízení, byť násobně dražší.
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC Konstrukce je to opravdu pěkná. Navíc tak jednoduchá, že se dá plošňák nakreslit klidně ručně lihovým fixem. S tou dostupností ModeComu to zas nebude tak hrozné. Jsou i jiné firmy než Alfa, já ji taky z Alfy nemám. Jen jsem chtěl upozornit že se dá za 15 stovek koupit celá skříň i s zdrojem, což je opravdu skvělá cena. Je škoda že nejde ten zdroj koupit samostatně.
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC Jen dotaz, nemají ATX zdroje ještě náhodou jeden pin tzv Power Good co dává informaci desce že zdroj je OK ? Docela se divím že to ta deska pobere, protože tam chybí tak půlka věcí co má ATX zdroj mít.
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC nasel jsem tento clanek ktery mi hodne pomuze z patove situace kterou prave resim.ovsem nez zacnu do teto veci plne investovat penizky rad bych si vymenil par vet s autorem tohoto zdroje panem Janem Drábkem.prosim muzete mi nekdo poslat jeho email??? predem dekuji.pisu toto hlavne pro adminy
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC To schéma by šlo ještě poladit. Za prvé je zbytečné, aby tam byly na vstupu všechny 3 kondíky C1 až C3, stačí jediný s 3x větší kapacitou – a ani ten by tam nejspíš být nemusel, páč v tom notebook zdroji 12V už na výstupu jistě nějaký je…
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC Vzdy je lepsim resenim nekolik kondenzatoru paralelne misto jednoho. Snizi se tim vysledny seriovy odpor. V retezci spinanych zdroju a menicu to plati dvojnasob.
Mnoho z našich čtenářů shání elektroniku na internetu a tak jsme si pro vás připravili vícedílné pojednání o tom jak na internetu výhodně nakoupit, jaké máte práva a jak se vypořádat s případnými problémy.
Jak může malá firma zvládnout rychlý růst a zároveň udržet vysokou kvalitu služeb? Pavel, majitel obchodu s designovým nábytkem, našel řešení v nástroji ChatGPT. Tento AI systém mu pomohl automatizovat komunikaci se zákazníky, zefektivnit marketing a úspěšně expandovat na zahraniční trhy. Pavel tak nejen zvládl nápor objednávek, ale také posunul své podnikání na novou úroveň, díky čemuž se mohl soustředit na to, co dělá nejlépe – design nábytku.
28 komentářů
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Tak si říkám, že by nemuselo být nutné kupovat všechny součástky, ale mohl bych vykuchat starý ATX zdroj, co tu mám. Na druhou stranu tomu vůbec nerozumím, takže radši nic 🙂
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Z toho starého ATX zdroje vykucháš tak akorát chladiče. Ostatní součástky se na tento zdroj nehodí.
Chlapi moc se stím se.ete
Pokud máte obyč nežravé htpc co za běhu žere 60-70W tak v klidu odpojte větrák ve vašem 400W zdoji a je klid a ticho k nezaplacení. Mám to tak už rok a půl doma a vše ok, živím tím amd BE2400, int grafiku, DVD mechaniku, 2x HDD – nejdřív jsem měnil větráky ve skříni (antec fusion v2) až mi tam žádný nezbyl (hluboký hukot zmizel), pak jsem vyměnil disk 7200 za 5400 ot (zmizelo pištění), na procesor sem dal jen pasivní chladič bez větráku (zbytečně velkej ninja mini :-), opět ubylo pár pískání, a pak jsem vyřadil i větrák ve zdroji a konečně se to dá ignorovat aniž bych musel přidávat hlasitost na televizi.
Pro remcaly: běžné teploty 35-40C na procesoru a desce opravdu nikomu neublíží, uvědomte si že v normálních PC zdrojích jsou chladiče větší než v notebokovém adaptéru co dává 80W a pokud to zvládá tento není důvod aby to nezvládl klasický zdroj – zapojení a principy obou zdrojů jsou obdobné.
Re: Chlapi moc se stím se.ete
ach ano… elegantně si vyřešil hlučnost. Nicméně napájet předimenzovaným 400W monstrem takovouhle sestavu je neekonomické a neefektivní. Pokud tobě to tak vyhovuje tak je to zcela v pořádku… nicméně autor má u mne +
Re: Chlapi moc se stím se.ete
400W zdroj neznamená, že odebírá trvale 400W !!! Vezme si kolik potřebuje pro zátěž, naprázdno třeba i jen pár watů. Navíc ho ve většině případů není potřeba chladit ventilátorem.
Odpoj ventilátor a nafoukni kondenzátor!
Já už jsem pár klasických ATX zdrojů, ze kterých se staly „pasivní zdroje“ kvůli zadřenému ventilátoru, rozebraných měl. Je pravda, že si nepamatuju žádný, který by sám odešel, protože jim vždy včas zabraly ochrany proti přehřátí, ale všechny do jednoho měly poškozené elektrolytické kondenzátory – nafouknuté a/nebo vyteklé – hlavně ty umístěné blízko chladičů.
Naprostá většina počítačů byly běžné kancelářské počítače, u kterých maximální spotřeba asi nikdy nepřesáhla 100W. Zdroje nebyly žádné zázraky, ale ani úplné šmejdy – většinou běžné značkové 350W zdroje v kategorii kolem 1000 Kč s DPH.
Když odpojíte ventilátor a nemáte žravou sestavu, tak to aktivní součástky většinou vydrží, protože třeba spínací tranzistory jsou konstruované na vnitřní teplotu okolo 150°C, takže když mají uvnitř třeba 120°C a na povrchu 105°C, tak je to pro ně normální provozní stav. Schválně se ale podívejte do nějakého katalogu součástek na životnost elektrolytických kondenzátorů – přesněji na závislost životnosti na pracovní teplotě. Kondenzátory konstruované na 105°C mají standardně udávanou životnost při teplotě 105°C. Tato životnost stoupá na dvojnásobek s každým snížením teploty o 10°C. Kondenzátory se většinou dělí do 3 kvalitativních kategorií, kde životnost při 105°C mají ty největší šmejdy 1000 hodin, střední kategorie 2000 hodin a ty nejlepší 5000 hodin. Přihořívá? A schválně která kategorie se asi dává do běžných zdrojů, že.
Samozřejmě netvrdím, že když má chladič spínacího tranzistoru na povrchu 105°C, tak má 105°C i těsně vedle stojící kondenzátor. Ale rozhodně bude mít výrazně vyšší teplotu a tedy nižší životnost než při provozu s ventilátorem – byť jen pomaloběžným, který nechladí náporem, ale pouze odvádí horký vzduch ze zdroje ven.
Všechno samozřejmě taky zásadně ovlivňuje konstrukce konkrétního modelu zdroje a odběr konkrétní sestavy z jednotlivých větví. To, že takový provoz jakž takž zvládá jeden model zdroje ještě neznamená, že to bude zvládat každý model.
Ono se taky může stát, že se přehřeje nějaký „řídící šváb“, pak hluk na chvilku výrazně stoupne, a nakonec bude ticho na věky.
Pokud by chtěl mít člověk jistotu, tak by si musel všechny součástky zdroje změřit při delším provozu počítače v plné zátěži bezdotykovým infra teploměrem – samozřejmě ale nějak šikovně, aby měření zásadně nezkreslil měřením úplně otevřeného zdroje.
Tož tak. Jen blbněte, požárníci!
Re: Chlapi moc se stím se.ete
Tak to bych byl docela rád pokud byste sem mohl uvést nějaký ATX zdroj, který bere naprázdno jen několik watů? Už jenom vstupní filtr (ten je připojený i při vypnutém vypínači) hravě tento řád překonává.
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Pěkná konstrukce. Nicméně pro sestavu jakou má autor, teda jenom deska, HDD a NB mechanika lze koupit skříň i s pasivním zdrojem:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008922P1RDNXT
ModeCom je dělá i v jiném vzhledu:
http://www.modecom.pl/product.php?category=3&id=495&lang=ce
„Notebookový“ napáječ je v ceně, takže už není potřeba nic dalšího dokupovat. Mám jednu doma a myslím že dodávaný zdroj má výbornou účinnost. Celý počítač žere 15 W (je tam ale pravda stará ITX deska s VIA procesorem). Jediný problém s touto skříní je, že do ní opravdu nic jiného než ITX deska, HDD, NB mechanika nevejde.
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Ano, jsou skříně, ke kterým podobné řešení je dodáno z výroby. Jenže třeba ten ModeCom je soustavně nedostupný a jiné nejsou zrovna levné 🙁 Článek je určen elektro-kutilům, kdokoli jiný si asi koupí hotové zařízení, byť násobně dražší.
Jinak k NAS úložišti eTrayz mi nedávno dorazil i externí adaptér, který umí nejen 12V ale i 5V. Něco podobného lze pořídit celkem levně (adaptér k DELL Optiplex) http://cgi.ebay.com/New-Dell-OptiPlex-SX260-SX270-3R160-AC-Adapter-DA-1_W0QQitemZ370298054620QQcmdZViewItemQQptZLaptop_Adapters_Chargers?hash=item56377be7dc. S tím by se dalo taky pěkně kouzlit. Navíc to má dokonce 150 W!
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Konstrukce je to opravdu pěkná. Navíc tak jednoduchá, že se dá plošňák nakreslit klidně ručně lihovým fixem. S tou dostupností ModeComu to zas nebude tak hrozné. Jsou i jiné firmy než Alfa, já ji taky z Alfy nemám. Jen jsem chtěl upozornit že se dá za 15 stovek koupit celá skříň i s zdrojem, což je opravdu skvělá cena. Je škoda že nejde ten zdroj koupit samostatně.
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Jen dotaz, nemají ATX zdroje ještě náhodou jeden pin tzv Power Good co dává informaci desce že zdroj je OK ? Docela se divím že to ta deska pobere, protože tam chybí tak půlka věcí co má ATX zdroj mít.
http://en.wikipedia.org/wiki/ATX
Většinou stačí aby zdroj dával powergood o něco pozdějš nebo dřív než je norma, a počítač ani náhodou nenajede.
Takže je to asi fakt nenáročná deska (na vyžadování standardů), a velký štěstí že to funguje.
Ale jinak to vypadá hezky.
Uplně ideální je ovšem deska co má přímo napájení jen 12V (těch ovšem moc není)
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
nebo 19 v
třeba tahle
http://www.alza.cz/zotac-ionitx-a-e-d142870.htm
a pak se to dá napájet jakymkoli 19v nb adaptérem
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Ta deska je dost drahá. Ale má zdroj přibalený, takže se to trochu setře…
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
HI,
můžeš mi prosím poslat nebo zveřejnit schéma tištěného spoje i pro 12V větev prosím?
Děkuji
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
12V dodává externí adaptér, ne?
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
nasel jsem tento clanek ktery mi hodne pomuze z patove situace kterou prave resim.ovsem nez zacnu do teto veci plne investovat penizky rad bych si vymenil par vet s autorem tohoto zdroje panem Janem Drábkem.prosim muzete mi nekdo poslat jeho email??? predem dekuji.pisu toto hlavne pro adminy
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
To schéma by šlo ještě poladit. Za prvé je zbytečné, aby tam byly na vstupu všechny 3 kondíky C1 až C3, stačí jediný s 3x větší kapacitou – a ani ten by tam nejspíš být nemusel, páč v tom notebook zdroji 12V už na výstupu jistě nějaký je…
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Vzdy je lepsim resenim nekolik kondenzatoru paralelne misto jednoho. Snizi se tim vysledny seriovy odpor. V retezci spinanych zdroju a menicu to plati dvojnasob.
Re: Postavte si vlastní pasivní zdroj pro HTPC
Z těchto modulů si lze vlastní zdroj poskládat také docela snadno:
http://www.ebay.com/itm/LM2596-DC-DC-Step-Down-CC-CV-Adjustable-Power-Supply-Module-Output-DC-1-5V-35V-/170819042769