Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Přesune VIA svoji produkci x86 procesorů?

21. 02. 2014

21. 02. 2014

Společnost VIA prý přesouvá své technologie i personál, určený k výrobě procesorů, na nový projekt do Číny. Oč půjde?

Autor: Boians Cho Joo Young, FreeDigitalPhotos.net Půjde o společný podnik s firmou spoluvlastněnou čínskou vládou, v níž má VIA podíl 20 %. Joint venture byla vyhlášena již na počátku roku 2014. Pokud celý by se záměr zadařil, Čína by měla mnohem snazší přístup k x86 procesorům pro své výrobky, samozřejmě pod novou značkou.

Firmu VIA svým způsobem mohou trošku tížit licence od Intelu, jehož pozornost tato akce jistě upoutá. To bude ale asi tak vše, protože v roce 2010 se Intel zavázal US Fair Trade Commission neházet konkurenci takříkajíc klacky pod nohy a protáhnout licencování PCI Express firmě VIA o dalších 6 let, tj. do roku 2016.

VIA údajně již oznámila dočasné zastavení dodávek x86 procesorů svým partnerům. Zatím však odmítá tyto zvěsti oficiálně komentovat s poukazem na skutečnost, že jejich procesorový byznys stále běží.

Rozhodně nám to nezní nerozumně, kdo z vás viděl v posledních letech nějaké zařízení s VIA procesorem? Navíc samotná VIA kdysi k technologiím x86 přišla pohlcením společností Cyrix a Centaur Technology včetně technologii – prvním procesorem VIA Cyrix III pro Socket 370.

 

Zdroje: DigiTimes, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...

Nepřehlédněte

Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek