Sobota , 16. 11. 2024

Otmar

První plně elektrický robot na světě se může pochlubit 550 biliony operací a rychlostí 6 km/h

30. 05. 2024

30. 05. 2024

Humanoidní robotická doména zaznamenala v poslední době intenzivní aktivitu, když se několik startupů předhánělo, kdo dostane své prototypy na trh. Státem podporované robotické inovační centrum v Pekingu nyní spustilo svůj první elektrický humanoid „Tiangong“. Robot byl odhalen v Pekingské oblasti ekonomického a technologického rozvoje 4. května, což se časově shodovalo s oznámením mnoha technologických pokroků AI na fóru Zhongguancun 2024 (ZGC Forum).

Čínská vláda intenzivně investuje do robotiky

Tiangong, vytvořený společností Beijing Humanoid Robot Innovation Center Company, je univerzální humanoid, který se může pochlubit schopností udržet konzistentní tempo 6 kilometrů za hodinu. Čínská vláda plánuje usnadnit rozšířený přístup k platformě humanoidních robotů prostřednictvím Tiangongu, z velké části ji nabízí jako open-source řešení.

Agilní a adaptivní humanoid

Hlava, ruce a nohy Tiangongu se mohou pohybovat v několika směrech díky zcela elektrickým pohonům. 163 cm vysoký Tiangong je vybaven několika senzory pro vizuální vnímání a má rychlost zpracování 550 bilionů operací za sekundu. Obsahuje také vysoce přesné šestiosé snímače síly, které poskytují přesnou zpětnou vazbu síly.

Kromě plně elektrického provozu se humanoidní robot může pochlubit lehkou konstrukcí o váze 43 kilogramů, která zajišťuje stabilitu při pohybu, zejména při běhu. Jeho přirozeného pohybového pohybu je dosaženo prostřednictvím prediktivního posilování imitace učení založeného na paměti státu, což je špičková dovednost v učení pohybu, kterou využívají humanoidní roboti.

Humanoidní robot Tiangong navíc integruje různé senzory vizuálního vnímání, 3D zrakové senzory a vysoce přesnou inerciální měřicí jednotku (IMU). Tato komplexní sada senzorů společně řeší základní výzvy robotického řízení pohybu. Jak je vidět na sdíleném videu, pozoruhodná je schopnost Tiangongu plynule procházet svahy a schody, a to i bez vizuálního vstupu. Navíc prokázal zvýšenou adaptabilitu tím, že rychle upravil své chůze, aby se zotavil z klopýtnutí nebo pádů.

K TÉMATU  Unoxing video reproduktorů Genesis Helium 300BT ARGB

Podle svých vývojářů Tiangong již ukázal běžecké dovednosti jako u lidí a poskytuje kompatibilitu s otevřeným zdrojovým kódem pro budoucí vývoj, což umožňuje širší komerční aplikace.

Ambiciózní úsilí Číny

Čína vypracovala podrobný plán, jak si pomoci ujmout se vedení v oblasti vývoje humanoidních robotů. Strategie vize byla oznámena v listopadu 2023 čínským ministerstvem průmyslu a informačních technologií s cílem zahájit masovou výrobu humanoidních robotů v roce 2025. Podle ní budou do roku 2027 tito roboti také schopni myslet, učit se a tvořit.

Oblast hospodářského a technologického rozvoje, pekingské centrum pro robotický průmysl, jako její součást spojila 110 podniků zabývajících se robotickými ekosystémy. Jejich cílem je vytvořit celý systém průmyslového řetězce, který zahrnuje aplikace, celé stroje a klíčové komponenty.

Centrum se zaměřuje na vývoj nadřazených platforem pro software i hardware. Zaměřuje se také na řešení kritických problémů, kterým průmysl čelí, jako jsou operační systémy s otevřeným zdrojovým kódem a systémy řízení provozu, které vyžadují okamžitou pozornost.

V souladu s vládní strategií se open-source design Tiangong odlišuje od komerčních robotických společností a umožňuje akademickým institucím a robotickým firmám využívat jej jako základ pro inovace.

Čínská doména humanoidních robotů vzkvétá a obsahuje pokročilé modely od různých soukromých podniků. Mezi pozoruhodné příklady patří Walker S od UBtech Robotics, CL-1 od LimX Dynamics, GR-1 od Fourier Intelligence, S1 od Astribotu a H1 od Unitree. K tomu odborníci naznačují, že značný pokrok Číny v integraci schopností umělé inteligence do každodenního života by mohl urychlit pokrok jejích humanoidních robotů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.
Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Nepřehlédněte

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek