Pátek , 09. 05. 2025

Ctibor

QLED televize

Od dob vzniku první televize uplynulo už hodně času. Dostali jsme se od černobílých přijímačů jen s několika málo programy, přes barevné, které programů nenabízely o moc víc, až po ty novější a modernější. Za ty by se daly považovat plazmové televize, dále jejich přímí konkurenti, a sice televize s LCD obrazovkou, a pak samozřejmě (zatím) nejmodernější technologie LED televizorů. Ty stále využívají LCD obrazovku, jen s LED diodovým podsvícením. Jejich nejnovější nástupci nesou označení OLED a QLED.

09. 10. 2019

Od dob vzniku první televize uplynulo už hodně času. Dostali jsme se od černobílých přijímačů jen s několika málo programy, přes barevné, které programů nenabízely o moc víc, až po ty novější a modernější. Za ty by se daly považovat plazmové televize, dále jejich přímí konkurenti, a sice televize s LCD obrazovkou, a pak samozřejmě (zatím) nejmodernější technologie LED televizorů. Ty stále využívají LCD obrazovku, jen s LED diodovým podsvícením. Jejich nejnovější nástupci nesou označení OLED a QLED.

LED televize

První LCD televize s LED podsvícením obrazovky byly vyrobeny již v roce 1977 a do dnešní doby je technologie LED TV stále nejvíce zastoupena. V porovnání cen televizí s obdobnými parametry (pro srovnání jsme použili stejné rozlišení, úhlopříčku a wifi) se dostáváme do značných cenových rozdílů. Zatímco televize s běžným LED panelem vás bude stát něco kolem 10 tisíc korun, za vylepšení pomocí OLED a QLED si připravte zhruba dvaapůlkrát tolik. Samozřejmě za další nadstandardní funkce si připlatíme, a tak se může cena za QLED televize vyšplhat klidně i na několik set tisíc korun.

 

Smart televize Samsung QE55Q85R (2019)

A jaký je vlastně rozdíl mezi televizí OLED a QLED?

OLED je zkratka organic light-emitting diode, jedná se tedy o organickou diodu. Obrazovky televizí vyráběné touto technologií jsou tvořeny organickými sloučeninami, které se elektrickým proudem rozsvítí. Jedna dioda OLED má velikost jednoho pixelu a obraz je sestaven z milionů takových bodů.

 

Naproti tomu QLED využívá technologii kvantových bodů, což můžeme odvodit z anglické zkratky quantum dot light emitting diode. U televizí QLED je navíc speciální vrstva kvantových teček, díky které dosahují těch nejvyšších hodnot jasu ze všech televizorů na trhu. Taktéž paleta barev je omračující – dokáží zobrazit více než miliardu odstínů. Sledování QLED televize je ve srovnání s běžnou LED televizí, která se může pyšnit ‚pouhými‘ několika miliony barev, opravdu exkluzivním zážitkem. Pro zobrazení černé využívají QLED televize technologii přímého zadního podsvícení, některé modely jsou ještě navíc vybaveny antireflexní vrstvou pro prohloubení černé. Obrazovka tvoří skutečnou černou barvu – takové zobrazení u QLED televizí může směle konkurovat zobrazení černé u OLED televizí, kde se černá barva tvoří tak, že pixel úplně zhasne.

 

QLED televize vyrábí pouze společnost Samsung, ostatní výrobci dodávají televize OLED.

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek