Pátek , 18. 10. 2024

Lukáš

Raspberry Pi má nyní oficiálního klienta vzdálené plochy

15. 05. 2024

15. 05. 2024

Raspberry Pi Connect je nyní k dispozici ve verzi beta a poskytuje vzdálený přístup k vaší ploše Pi z webového prohlížeče. Nainstalujte si Pi Connect beta, přihlaste se pomocí Raspberry Pi ID a můžete začít.

První oficiální klient pro vzdálený přístup pro Raspberry Pi

Toto je první oficiální klient pro vzdálený přístup pro Raspberry Pi. Ano, můžete již vytvořit vzdálené připojení přes VNC , ale VNC je určeno hlavně pro technickou podporu a může být obtížné jej nastavit. Nástroje pro vzdálený přístup třetích stran, i když jsou robustní, nemusí držet krok s hlavními upgrady operačního systému Pi nebo změnami operačního systému pod kapotou. Například nejnovější vydání Pi OS Bookworm zcela ukončilo podporu vzdálené plochy X přechodem na novější technologii Wayland.

Raspberry Pi Connect se snadno instaluje, ale vyžaduje 64bitovou verzi Pi OS Bookworm s okenním serverem Wayland. Hardwarově jste tedy omezeni na Pi 5, Pi 4 a Pi 400. Pokud vlastníte způsobilé Raspberry Pi, ale potřebujete upgradovat na OS Bookworm, navštivte Raspberry Pi Imager.

Jakmile spustíte Pi OS Bookworm, otevřete okno terminálu a zadejte následující:

Restartujte Raspberry Pi a klikněte na ikonu Connect icon (otočné kolečko) na pravé straně lišty nabídek. Budete požádáni o přihlášení pomocí Raspberry Pi ID. Konečně můžete ke svému Raspberry Pi přistupovat z jakéhokoli počítače na portálu Connect Portal. Mělo by to fungovat pro místní i vzdálené počítače Raspberry Pi.

Raspberry Pi Connect se automaticky zapne při spuštění. Pokud potřebujete pozastavit nebo zakázat tuto službu, klikněte na ikonu Připojit na liště nabídky Raspberry Pi a vyberte „Zakázat sdílení obrazovky“ nebo „Odhlásit se“. Pokud plánujete sdílení Connect s ostatními uživateli nebo pokud máte hluboké obavy o bezpečnost, doporučuji pro službu povolit rozšířené protokolování.

K TÉMATU  Univerzální dálkový ovladač z Lidlu? Proč ne!

Jako beta aplikace může být Pi Connect trochu chybný. Chybí mu také možnost sdílet více obrazovek najednou, takže pokud je váš počítač Pi připojen k více monitorům, můžete narazit na nějaké podivné problémy. Také pokud služba Connect potřebuje přenášet váš provoz, zaznamenáte velké zpoždění. Pi Foundation má v současné době pouze jeden přenosový server TURN ve Spojeném království a neví, jak často bude přenos vyžadován.

Další informace a pokyny najdete v dokumentaci k Raspberry Pi Connect. Služba Connect bude navždy zdarma, ale přenos dat může v určitém okamžiku stát peníze, v závislosti na tom, jak se věci vyvinou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

Nepřehlédněte

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek