Sobota , 26. 10. 2024

Erik

Raspberry Pi má nyní oficiálního klienta vzdálené plochy

15. 05. 2024

15. 05. 2024

Raspberry Pi Connect je nyní k dispozici ve verzi beta a poskytuje vzdálený přístup k vaší ploše Pi z webového prohlížeče. Nainstalujte si Pi Connect beta, přihlaste se pomocí Raspberry Pi ID a můžete začít.

První oficiální klient pro vzdálený přístup pro Raspberry Pi

Toto je první oficiální klient pro vzdálený přístup pro Raspberry Pi. Ano, můžete již vytvořit vzdálené připojení přes VNC , ale VNC je určeno hlavně pro technickou podporu a může být obtížné jej nastavit. Nástroje pro vzdálený přístup třetích stran, i když jsou robustní, nemusí držet krok s hlavními upgrady operačního systému Pi nebo změnami operačního systému pod kapotou. Například nejnovější vydání Pi OS Bookworm zcela ukončilo podporu vzdálené plochy X přechodem na novější technologii Wayland.

Raspberry Pi Connect se snadno instaluje, ale vyžaduje 64bitovou verzi Pi OS Bookworm s okenním serverem Wayland. Hardwarově jste tedy omezeni na Pi 5, Pi 4 a Pi 400. Pokud vlastníte způsobilé Raspberry Pi, ale potřebujete upgradovat na OS Bookworm, navštivte Raspberry Pi Imager.

Jakmile spustíte Pi OS Bookworm, otevřete okno terminálu a zadejte následující:

Restartujte Raspberry Pi a klikněte na ikonu Connect icon (otočné kolečko) na pravé straně lišty nabídek. Budete požádáni o přihlášení pomocí Raspberry Pi ID. Konečně můžete ke svému Raspberry Pi přistupovat z jakéhokoli počítače na portálu Connect Portal. Mělo by to fungovat pro místní i vzdálené počítače Raspberry Pi.

Raspberry Pi Connect se automaticky zapne při spuštění. Pokud potřebujete pozastavit nebo zakázat tuto službu, klikněte na ikonu Připojit na liště nabídky Raspberry Pi a vyberte „Zakázat sdílení obrazovky“ nebo „Odhlásit se“. Pokud plánujete sdílení Connect s ostatními uživateli nebo pokud máte hluboké obavy o bezpečnost, doporučuji pro službu povolit rozšířené protokolování.

K TÉMATU  Nenechte si ujít Českou sodu na DVD!

Jako beta aplikace může být Pi Connect trochu chybný. Chybí mu také možnost sdílet více obrazovek najednou, takže pokud je váš počítač Pi připojen k více monitorům, můžete narazit na nějaké podivné problémy. Také pokud služba Connect potřebuje přenášet váš provoz, zaznamenáte velké zpoždění. Pi Foundation má v současné době pouze jeden přenosový server TURN ve Spojeném království a neví, jak často bude přenos vyžadován.

Další informace a pokyny najdete v dokumentaci k Raspberry Pi Connect. Služba Connect bude navždy zdarma, ale přenos dat může v určitém okamžiku stát peníze, v závislosti na tom, jak se věci vyvinou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek