Středa , 09. 07. 2025

Drahoslava

Recenze disku AData HD830 – drsňák nejen na pohled

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

12. 06. 2019

12. 06. 2019

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

O vzhledu a zpracování není třeba se dlouze rozepisovat. Zařízení na pohled působí velmi bytelně. Tak tomu i je. Nejen stylisticky povedeným prvkem jsou silikonové bočnice. Ty ztlumí náraz, hlavně zabrání disku poškodit třeba plovoucí podlahu či parkety při pádu ze stolu, také mají protiskluzovou funkci. Nakonec celek vypadá efektně, hlavně v modré barvě.

TIP: ADATA SD700 – KVAPNÍK OTLOUKÁNEK PRO PANA BONDA

Méně se nám zamlouvala plastová dvířka portů. Ta s celkovým designem disku příliš neladí, což funkčnosti nevadí. Těsnění je přiděláno dobře a drobný přesah na dolní hraně přežil i přejetí autem a poškrábání o dlažbu. Pouze gumička, která jej přidržuje otevřený u disku, by mohla být delší, občas jakoby dvířka překážela při připojování kabelu – musíte použít jistě obě ruce.

TIP: ADATA D16750 – STRONGMAN DOBRODRUH

Obrněný náklaďák

Z klasických vlastností zmiňme kapacity 2 TB, 4 TB a 5 TB, tedy pořádnou porci prostoru na důležitá data. Zařízení samozřejmě komunikuje prostřednictvím USB 3.1 se špičkovým proudem 900 mA, což by mohlo znamenat někdy problém s USB 2.0, které nabízí standardně 500 mA. U nás při testu disk fungoval i na tomto pomalém portu při běžném zatížení.

Hmotnost disku je díky hliníkovému obalu i několikanásobné ochraně vyšší.

Srovnání rychlosti ukazuje na to, že jde o mechanický disk. Rychlost kolem 120 MB/s je standardem (vlevo). Na SSD nestačí samozřejmě (vpravo). Jako stroj pro měření posloužil Umax 14Wi (tj. slabý notebook s Atomem).

Pak tu máme standardy odolnosti, které disk a jeho silné stránky definují nejlépe. Norma IP68 znamená vysokou odolnost proti prachu a také, že vydrží až v hloubce 2 m po dobu 2 hodin. My neměli 2 m, jen kbelík. Čas byl dodržen. Disk přežil a zůstal funkční.

K TÉMATU  Předplatitelé X Premium nyní mohou využívat soukromé lajkování

Druhou a důležitou certifikací budiž odolnost proti pádu z výšky 1,22 m dle normy MIL-STD-810G 516.6 pro armádu USA. To na první pohled není přehnaně moc, na druhý již ano, jak vidíte na videu. Pád na tvrdou dlažbu disku opět neublížil.

Nosnost šasi 3 tuny jsme taktéž neměli, jak ověřit. Ale proč disk nepřejet běžným osobním autem? To děláme rádi. Tentokrát šlo o Opel Corsa 1.3 CDTi Sport, tedy o vůz vážící s řidičem něco přes tunu.

TIP: ADATA D8000L – „EL“ JAKO SVĚTLO

Anabázi disk opět bez větších škod ustál. Chladící žebrování se trošku poškrábalo, dvířka také na spodní hraně (ale neotevřela se), silon se neroztrhl ani nijak neporušil.

Disk byl přejet tam i zpět, směr tam se bohužel neuložil.

Coby poslední test odolnosti volíme pobyt v mrazáku po dobu kolem 2 hodin při asi -18 oC. Hned po vyndání připojuji disk k notebooku a on bez problémů nabíhá a jede, soubor lze otevřít. Celkově bychom to ale asi nedoporučovali. Minimálně počkejte v mrazu na ohřátí disku na provozní teplotu.

Pitva disku se zdařila

Disk AData HD830 o kapacitě 2 TB (reálně asi 1,86 TB) neprošel našimi testy zcela na jedničku. Řekněme na dvojku, protože po rozebrání byla uvnitř nějaká ta vlhkost. Hlavně mezi silikonovým krytem a hliníkovým šasi, pár kapek jsme ale objevili i u disku samotného. Nicméně fungoval a není problém jej rozebrat a vysušit, když na to přijde. Pomyslný drobný šrám na brnění to však zanechává.

Boční kryty nejsou vyrobeny z kliníku, pouze z pevného plastu.

HD830 spolupracoval i s portem USB 2.0 a celkově jej hodnotíme jako velmi povedenou věc pro specifického uživatele, toužícího po opravdu velkém a odolné disku, který oželí menší rychlost přenosu. A kdyby na to přišlo, lze mechanický disk nahradit SSD diskem, možná je škoda, že AData tento obal neprodává i samostatně.

K TÉMATU  Philips "kazeťák" s USB

Disk si odnáší ocenění našeho webu za odolnost, vzhled a záruku 3 roky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…
Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.
Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek