Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

Recenze Lamax Action X7 Mira – X-man ve skafandru

Pokud vás zaujala minulá recenze akční kamery, možná vás potěší ta dnešní. Lamax Action X7 Mira se řadí schopnostmi k levnému mainstreamu těchto zařízení s cenou, která při opravdu bohaté výbavě nestaví vlasy na hlavě. Jaké má schopnosti?

07. 02. 2017

07. 02. 2017

Pokud vás zaujala minulá recenze akční kamery, možná vás potěší ta dnešní. Lamax Action X7 Mira se řadí schopnostmi k levnému mainstreamu těchto zařízení s cenou, která při opravdu bohaté výbavě nestaví vlasy na hlavě. Jaké má schopnosti?

Výbava je bohatá (základní i příplatková) přesně jako v automobilovém světě. Výrobce se evidentně snažil vyhovět opravdu každému požadavku od podvodního natáčení, přes upevnění na opasek, řidítka horského kola či helmu „skejťáka“, až po natáčení provozu přes čelní sklo vašeho automobilu.

  • Vodotěsné pouzdro
  • Držák na trubku
  • Rám pro použití bez vodotěsného pouzdra
  • J mount
  • Fast plug-in
  • Quick clip mount
  • Samolepící držák rovný
  • Samolepící držák zaoblený se stavivovým závitem
  • 3-axis connector (3 části)
  • Adaptér na stativ
  • Stativová redukce
  • Univerzální pásky se suchým zipem
  • Náhradní 3M podložky (2 ks)
  • USB kabel
  • Li-ion baterie (2 ks)
  • Náhradní dvířka
  • Stahovací pásky
  • Ocelové lanko
  • Utěrka z mikrovlákna
  • Uživatelská příručka

Fotografie zachycuje vybalené příslušenství, ve kterém se nezorientuje každý.

Otázkou, zda je nutná USB nabíječka do elektrické sítě? Asi každý nějakou má. Zas nabídne napájecí proud 1 A, což u levnějších mobilů či tabletů nebývá standardem – většinou se pohybujeme kolem 500 mA. Poslouží tak i pro jiná zařízení pro rychlejší nabíjení. Vhodnější by byla samostatná nabíječka akumulátorů, když máme dva. Lze dokoupit za 390 Kč.

Rám pro natáčení bez plastového krytu výrobce prezentuje jako příslušenství do auta – konec konců má i natáčecí režim Automobil k natáčení provozu. Mira X7 se pak automaticky zapíná při připojení k nabíjení a vypíná při jeho vypojení či vypnutí se startováním vozu (u starších však zůstává zásuvka pod proudem i po vytažení klíčku ze zapalování). Samozřejmostí je detekce pohybu jako u jiných kamer, což umožní i zapnutí např. při tom, když někdo do vašeho stojícího vozu někdo narazí apod. Nicméně nám chyběla „přísavka“ či mechanismus pro uchycení na čelní sklo – museli byste využít plochý držák a přilepit kameru na palubní desku.

Pokud by se vám to nelíbilo, můžete si držák na sklo dokoupit za 390 Kč nebo 850 Kč, nebo zvolit levnější s nabíječkou za 290 Kč. Konec konců nabízí se více druhů dalšího příslušenství: čelenka či různé držáky na tělo (zápěstí, hrudník) včetně postroje pro psy za 890 Kč. Fantazie tedy Lamaxu rozhodně nechybí. Mít tuto možnost Karel Čapek, jistě by byl večerníček s Dášenkou „akčnější“.

Možnosti příplatkové výbavy nejsou nekonečné, ale existuje jí po čertech hodně. Nemusíte se rozhodně bát nedostupnosti náhradních dílů, což chválíme. Jen to není žádná láce – jak u toho Mercedesu.

K TÉMATU  Uživatelská recenze: Apple iPod nano 6. generace

 

Obnažený akční hrdina

Co fotoaparát vlastně umí? Fotografování zvládne v rozlišení až 12 MPix (6, 8 a 10 Mpix) a natáčení ve Full HD režimu (tedy 1 920 × 1 080) při 30 FPS – naprostý základ pro Full HD kameru, o 2K či 4K nemůže být řeč. Nyní se vracíme k fundamentu recenze – schopnostem samotné kamery. Ty přes „pozlátko“ výše popsané odkazují k průměrným dovednostem samotného hardwaru.

Specifikace kamery a menu nastavení videa.

Férové bude dodat, že vyšší rozlišení by v této cenové kategorii čekal naivní rytíř Don Kichot. Možnost zachycení 60 snímků za sekundu (tedy 60 FPS) by nevadila třeba u toho psíka. Zde si budete muset stačit s 720p. Zázrak se nekoná, jde o standard. Není důvod pro kritiku. Hezká je i schopnost automatického natáčení obrazu tak, abyste jej omylem neměli vzhůru nohama (podobně jako u mobilů s G-senzorem se natáčí plocha).

Menu nastavení dalších parametrů.

Různé režimy nastavení jsou dobře popsány v příručce, kterou naleznete i na webu – umí základní věci, které byste čekali jako opakované snímání, zpožděné natáčení, nastavování světlosti snímků apod. Ke tlačítkům pro nastavení se však nedostanete jinak než vyjmutím z vodotěsného krytu – tlačítka nejsou vyvedena ven. To nám občas vadilo.

Tlačítka pro pohyb v menu (vedle LCD) jsou „pod sklem“, pod vodou či při akci máte smůlu.

Alternativou může být aplikace pro mobilní telefony – pro Android máte k dispozici rovnou dvě verze programu (což po prokousání se příslušenstvím nepřekvapí asi nikoho), jež se funkčně neliší. Vyšší verze 3.0 má oproti 2.0 pouze líbivější rozhraní a zabere v telefonu také asi 10krát víc místa. Schopnosti zůstávají na základní úrovni: nastavení rozlišení, samospoušti a vyvážení bílé. Lze přepnout mezi focení a natáčením, tak i činit. Obrázky si můžete třídit a případně promazat a stáhnout rovnou do telefonu.

Srovnání aplikací – vlevo verze 2.0 a vpravo 3.0.

Co můžeme zdůraznit je české menu a nízká hmotnost 56 g, v plastovém obalu 138 g. Dobře dostupná je mikro SD karta, nabíjení obstará mikro USB port, což je dobře (žádné mini USB). Méně se nám líbil maličký displej s horším kontrastem – ve slunečním světle (které jsme nezažili) bude asi těžko viditelný.

 

Pod vodu jen ve skafandru

Plastové pouzdro má dobře řešené zavírání, zde bychom se tolik nebáli poškození či opotřebení. Navíc máte k dispozici náhradní dvířka s těsněním. Z tohoto pohledu je praktické, že nejsou všechny ovládací prvky vyvedeny ven – méně tlačítek = méně rizika netěsnosti. Věříme, že vydrží hloubku, jakou slibuje výrobce. Zkusit jsme to ale nemohli, ostatně jako většina kupujících to asi nikdy nevyužije.

K TÉMATU  Xavian Joy versus Wharfedale Diamond 225: Drzé srovnání

Dost řečí, kamera má hlavně natáčet a fotit. Pokud jde o kvalitu videa, nemáme, co vytknout. Obraz je ostrý a povedený, i když jsme neměli ideální světelné podmínky (zimní opar byl všudypřítomný). Posuďte sami. Ani interiér nedopadl špatně.

Pod vodou jsme Lamax zkusili jen do hloubky nějakých 1,5 m v krytém bazénu. Obstál bez problémů. Stejně tak mu nevadil pád do sněhu či na zem ze stolu na koberec.

To fotografie nenadchly, působí jako by pocházeli z levného mobilního telefonu, o interiéru a horších světelných podmínkách nemluvě. Pouze ty pořízené venku a na rozumnou vzdálenost lze označit za uspokojivé. Sám tomu nerozumím, proč je tak diametrální rozdíl mezi videem a fotkami.

Fotografie v plném rozilišení můžete stáhnout zde.

 

Akce se nebojí, na vše nestačí

Dojmy z kamery Lamax X7 bychom přirovnali k obleku Ironmana v první verzi, uměl a dokázal toho hodně (více než kopie), těm z dalších sérií se ale nevyrovnal. Podobně si vede i testovaná kamera. Má bohaté příslušenství již v základu, za příplatek ji připevníte prakticky kamkoliv díky bohatému příslušenství, vyměníte skoro všechny části za náhradní díly a práci odvede se ctí. Pouze vám nemůže být líto nějaké té koruny navíc. Ale svůj stín nepřekročí, displej by mohl být větší a funkčně jde o průměrný schopný kus.

Video natočí v dobré kvalitě a ostrosti v rozlišení 1080p, pro větší akci bychom ale volil 720p s 60 FPS pro možnost případného zpomalení při přehrávání a třeba lepší zážitek ze sledování videa. 30 FPS chápejme jako minimum, nemusí stačit na akce jako rychlá jízda v terénu z kopce, umístění na skateboard a kdo ví, co ještě. Na běžné věci, jako je koupání i potápění, natáčení okolí při jízdě ve vlaku nebo autě na dovolené, stačí bohatě. Dokáže i ledacos vyfotit, byť pro tento účel bychom volili raději kompaktní fotoaparát nebo snad raděti i kvalitní mobilní telefon. O „kulatosti“ fotek u akčních kamer obecně nemluvě.

Ve své cenové kategorii se Lamax Mira X7 jistě neztratí, ale nečekejte high-end. Za ten si budete muset připlatit. Nakonec méně příslušenství a nižší cenu by možná uvítal nejeden zákazník.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek