Pátek , 10. 01. 2025

Břetislav

Recenze Lamax GPS Locator – univerzální špion

Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

30. 11. 2019

30. 11. 2019

Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za koncových doporučených 2 690 Kč s DPH dostaneme?

Jako krabička od sirek

V kompaktním balení dostaneme samotný GPS lokátor, nabíjecí kabel, šňůrku, dvojici šroubků se šroubovákem a silikonový obal chránící zařízení proti poškození. K tomu přednabitou T-Mobile sim kartu.

K čemu to všechno? V prvé řadě je potřeba vyjmout simkartu ve velikosti nanoSIM a tu následně vložit do zařízení. S pomocí šroubků a šroubováčku pak simkartu pevně umístíme do lokátoru. S dodanou simkartou není třeba nic nastavovat, vše bude fungovat, jak má.

Předpokládaná spotřeba mobilních dat je 50 MB za měsíc, ale ve skutečnosti je to méně, a to podle zvoleného intervalu obnovy polohy a případného využívání SOS volání. Podrobné informace o tarifu a SIM popisuje Lamax na svém webu.

Samotný lokátor je o kousek kratší a trošku širší než krabička od sirek (konkrétně 54 × 40 × 18 mm) a váží pouhých 40 g. Přední strana s modrou kontrolkou dává vědět, zda je lokátor zapnutý a v provozu.

Na bočních stranách najdeme tlačítko SOS volání, malý mikrofon a reproduktor. Na zadní straně se vkládá SIM karta a nachází se zde i kontakt pro nabíjení 1 000 mAh Li-Ion baterie. Ta mi při testování vydržela uváděných 10 dní, nicméně mé nastavení obnovy GPS bylo na 10 minutách (při častější frekvenci pak samozřejmě výdrž baterie klesá). I přes zpracování z plastu působí lokátor velmi bytelně, šroubek s krytem simkarty jsem se nebál (a bylo i nutné) utáhnout pořádně. Musí to tak být, neboť zařízení splňuje standard IP67, tzn. je voděodolný.

K TÉMATU  Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

Druhá půlka lokátoru

Druhou polovinu toho, co za uvedenou cenu kupujete, tvoří originální aplikace Lamax Tracking. Ta je zcela lokalizovaná v češtině, což vzhledem ke všem možným nastavením značně ulehčuje orientaci. Aplikace také tvoří tu přidanou hodnotu zařízení, kterou u podobných produktů vyhledáváme. Mohli bychom čekat, že nám aplikace řekne, kde se pohybujeme, nebo kde jsme se pohybovali. To Lamax Tracking samozřejmě umí s historií až 30 dní zpět.

Mimo to ale nabízí další velmi zajímavé funkce. Pro mě nejzajímavější je zejména možnost v jednom přihlášení sledovat až 19 dalších lokátorů (tj. celkově 20 lokátorů) a možnost nastavení tzv. monitorovací oblasti. To v praxi znamená např., že auto mám nejčastěji zaparkované v mé čtvrti, ulici a tuto čtvrť, resp. ulici (v nabízeném rozsahu od 100 m do 5 000 m) nastavím. V případě, že auto (ale může to být cokoliv jiného) danou oblast opustí, aplikace mě v telefonu upozorní. (Velmi užitečné v případě blokového čištění parkovacích míst s odtahem.) Vtipná mi přišla i možnost nastavení odposlechu, její využití a zneužití si dokážeme jistě barvitě představit. Nakonec podotýkám, že Lamax Tracking pracuje na základě platformy a databáze Google Maps.

Osobně jsem testoval GPS lokátor i na svém psovi. Jednoduše jsem mu jej připnul na obojek a sledoval, kolik (na rozdíl ode mě) toho ten den naběhal. Vzhledem k závislosti přesné polohy na síle GPS signálu, případně GSM signálu tak sledování polohy mazlíčka v bytě nemá smysl, ale při procházce může být výsledek zajímavý.

V případě, že vlastníte zařízení, které sleduje váš (nejen váš) pohyb (nejen mobilní telefon, ale i téměř všechny „chytrá“ zařízení), vyvstává otázka, kam ona data o vašem pohybu směřují a jak s nimi nakládá velký bratr. Firma Lamax se zaručuje, že tyto údaje nebudou dále využívána, dále prodávána a že jsou umístěna v evropské datové centrále (taková centrála musí splňovat evropská nařízení o nakládání s osobními údaji). Tuto informaci od firmy vnímám jako velmi prozíravý marketing, protože otázka využívání osobních dat se s nastupujícími technologiemi stává čím dál palčivější.

K TÉMATU  Recenze LG Optimus 4X HD: Proti konkurenci hlavně cenou

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek