Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Recenze Lenovo Miix 3 – pastva pro oči i ruce

23. 11. 2015

23. 11. 2015

Čínský gigant, největší světový výrobce počítačů v současné době chrlí na trh jeden nový kousek za druhým. Mezi nimi je i nízkonákladový tablet Lenovo Miix 3, který patří zasloužilým členům v sérii tablet PC Miix.

TIP: GoClever Insignia 1010 WIN – život s „hybridem“, Microsoft haní Chromebooky – „Win“ jsou lepší

 

Hardware, aneb jak to šlape?

Tablet je osazen klasickým a odzkoušeným čtyřjádrovým procesorem Intel Atom, konkrétně se jedná o verzi Z3735F, disponující základním kmitočtem 1,33 GHz (1,83 GHz při Core Boostu). K plynulosti chodu systému a aplikací výrazně přispívá 2 GB operační paměti a eMMC disk o velikosti 32 GB.

Lenovo Miix 3 8″
LCD displej 7,85 palců, 1 024 × 768, IPS, multidotykový
Procesor Intel Atom Processor Z3735F
4 jádra, 1,33 GHz až 1,83 GHz, 2 MB
22 nm, SDP (Scenario Design Power) 2,2 W
RAM 2 GB DDR3L
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics
311 až 646 MHz
Pevný disk Samsung MBG4GC, eMMC 32 GB
Čtečka paměťových karet micro SDXC (do 64 GB)
Konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Zvuk Mono repro na dolní hraně
Porty 1× mikro USB (podpora nabíjení), 3,5mm audio
Další výbava 2Mpix kamera přední i zadní, OneDrive, MS Office 365 (na 1 rok zdarma), napájecí zdroj s USB kabelem
Akumulátor Li-Pol, 15 Wh
Hmotnost tabletu 375 g
Hmotnost adaptéru neváženo
OS Windows 8.1 s Bingem (32 bitů)
Doporučená cena (s DPH) 3 390 Kč
Záruka 2 roky
Rozměry Šířka 13,7 cm, hloubka 20 cm, výška 9,2 mm

Tato velikost úložiště pro účely tabletu víceméně stačí (po prvním spuštění zbývá cca 20 – 22 GB prostoru), rozšíření lze provést pomocí micro SDCX karet do velikosti 64 GB. Intel HD Graphics se stará o grafický výkon tabletu. Všechny tyto parametry jsou vzhledem k ceně tabletu prostě výborné. V této cenové hladině jsem nenašel srovnatelnou výbavu.

Otázka, jak to dohromady šlape, je trošku náročnější. Tablet jsem obdržel s již nainstalovaným upgradem na Windows 10. Nemám to sice prokázané, ale z diskuzí k tomuto tabletu vyplývá, že s Windows 8.1 fungují aplikace a programy rychleji a plynuleji. Windows 10 buď není dostatečně optimalizovaný, nebo jednoduše hardware nestíhá. Pracovat se s tabletem samozřejmě dalo, jen reakce na dotyk byly pomalejší, než by bylo příjemné.

Výsledky testů Lenovo Asus Srovnání
3DMark 05
Skóre 3 290 2 392 138%
3DMark Professinal
Ice Storm 15 192 13 359 114%
Ice Storm Extreme 9 153 8 132 113%
Cloud Gate 1 180 1 008 117%
GFX Bench 3.0.5
Manhattan 950 673 141%
T-Rex 1 267 939 135%
ALU 1 794 1 410 127%
Výdrž akumulátoru
PowerMark (balanced) 4 h 8 h 7 min.  
HD film 1080p bez Wi-Fi 6 h 42 min. 7 h 25 min.
K TÉMATU  HTPC pro odvážné: výběr a ztišení pevného disku

Konektivita Miix 3 je řešena „pouze“ microUSB konektorem, který zároveň slouží pro nabíjení, dále tedy nechybí zdířka na microSD kartu a 3,5 jack pro sluchátka. Více zdířek nenajdeme. Neřekl bych, že je to škoda, jen mám osobně zatím zvyk přenášet spoustu souborů na klasickém USB, které mi je k ničemu, pokud nedisponuji redukcí. Uvítal bych, kdyby byla součástí balení, protože samozřejmě chápu, že vzhledem k velikosti (tloušťka 9,2 mm) tabletu je USB konektor nesmysl.

A ještě jedna poznámka k USB. Nelze zároveň nabíjet i přenášet data přes rozdvojku. Velmi postrádám microHDMI, který bývá u tabletů již standardem. Pak bych možná nemusel hořekovat nad absencí alespoň USB. Dispozice Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth 4.0 je bez problému k použití.

Velmi sledovaným údajem u tabletů je výdrž baterie. Miix 3 má pro tyto účely určenou jednočlánkovou baterii. Podle testu programu PowerMark můžete pracovat s tabletem naplno 4 hodiny, dle mého měření sledovat HD film (s vypnutou Wi-Fi) 6 hodin a 42 minut. Běžná práce je tedy možná v  hodnotě mezi těmito dvěma a pohybuje se okolo 5,5 hodiny. Můžu říct, že v tomto Miix 3 splnil moje očekávání, nepočítal jsem s tím, že bych mohl s tabletem pracovat 8 hodin, na to jsou na trhu jiní kandidáti. Hodnota při sledování filmu mě velmi pozitivně překvapila.

 

Tablet se líbí a moc neváží

Design provedení hodnotím kladně, většina výrobků z produkce Lenovo se mi subjektivně líbí (což třeba nemohu říct o počítačích jiných výrobců). Je jednoduchý, funkční a tváří se, že chvíli vydrží. Jako největší plus vidím celohliníkový zadní kryt, který kromě příjemného pocitu (mám něco pevného, kovového v ruce) a významu pro váhu (tablet váží jen 374 g) má i svou nezpochybnitelnou roli při odvodu případného tepla. I při vysoké zátěži nebyl tablet nikdy tak rozpálený, aby se nedal držet v rukou, ba co víc, teplo nebylo ani tak vysoké, aby bylo nepříjemné.

Tlačítka jsou dvě, jedno spojené pro ovládání hlasitosti a jedno pro vypnutí/zapnutí. Jejich zpracování mi také připadlo zvládnuté. Pamatuji si, že u některých tabletů a netbooků jsem míval strach tlačítko pořádně zmáčknout, zde jsem tento pocit neměl.

K TÉMATU  Díky počítačům s umělou inteligencí se specifikace pro počítače na celém světě zvedají

Tyto dva ovladače se nacházejí na pravé straně nahoře, nad nimi pak nalezneme všechny tři zdířky (zmíněné výše), dole monoreproduktor a mikrofon. Zde jen zmíním, že mne trošku zklamala nízká maximální hlasitost zvuku i samotná kvalita zvuku, která není příliš valná. Zároveň ale vím, že tablet budu častěji využívat se sluchátky, které tyto nedostatky dokáží z části eliminovat.

Fotografie a video lez s tabletem pořídit, neboť je vybaven přední a zadní webkamerou. Obě shodně pracují s rozlišením 2 Mpix, tudíž je zřejmé, že na Oscara to nebude. Kamery jsou spíše symbolické, aby prostě byly, lze je využít nejúčinněji snad při videotelefonátech. Z průměru nevyčnívají, za slabinu bych je nepočítal.

Nakonec se dostávám k poslední chloubě tabletu, tou je displej – multidotykový s technologií IPS, úhlopříčkou 7,85 palců, rozlišením 1024 × 768 a poměrem stran 4:3 (u Windows je poměrně rarita). Displej mohu opravdu zejména chválit (opět s ohledem na cenovou hladinu, v níž se pohybujeme). Zobrazení je ostré, viditelné z různých úhlů. Na denním světle, anebo přímém slunečním světle sice viditelnost rapidně klesá, nicméně tuto oblast zobrazování nemají dokonale vyřešeny ani podstatně dražší zařízení, a proto to příliš jako nevýhodu nevnímám. Na displeji nenalezneme ani senzorové tlačítko Windows, což údajně spoustě uživatelů chybí, ale mně vlastně ani nepřišlo, že tam není. Vše lze hravě zvládnout bez něj.

 

Fotogalerie

 

Na konci vše dobré

Když Miix 3 shrnu, tak se jedná o velmi kvalitní tablet pro běžnou práci (internet, emaily, méně náročné hry, filmy) za parádní cenu. Nabídne vám spoustu možností zábavy, bude příjemným společníkem na cestách (kvůli baterii maximálně jednodenních) a pravděpodobně se hned tak nerozbije.  Jen nepospíchejte s upgradem na Windows 10.

V diskuzích jsem často viděl komentáře uživatelů ohledně nějakých drobných dílenských nedostatků, kvůli nimž bylo nutno výrobek reklamovat. Domnívám se, že je to dáno cenou, za kterou se Miix 3 prodává, že je možné najít i méně kvalitní kusy, což může potkat každý výrobek.

 

Aktuální cena Lenovo Miix 3 8 80JB001JMK v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Mono reproduktor + Cena / výkon
– Chybí mini HDMI port + 2 GB RAM
  + Kvalita zpracování
  + Displej

Za zapůjčení tabletu Miix 3 8 děkujeme společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek