Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.
Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…
© 2017 - 2025 digilidi.cz
29 Responses
Re: MSI E350IA-E45 v grandiózním HTPC: Bravo Brazos! Bravo …
Ako je to s akceleraciou s novym Flashom 10.2?
Re: MSI E350IA-E45 – Flash a GPU akcelerace
Aktuální Flash nainstalován byl. Ale nemyslím si, že by využíval akceleraci videa v prohlížeči nějak výrazně. Aspoň tedy ne „by default“.
Nicméně je to poměrně nová věc a údajně na ni musí být upraven přehrávač u poskytovatele obsahu, což v našem případě ještě nejspíše nebylo na YouTube hotovo.
PS: ještě update Chrome, Flash aktuální, ale výsledek stejný… 1080p video na YouTube a CPU jedou naplno, GPU se fláká…
Re: MSI E350IA-E45 – Flash a GPU akcelerace
Já mám dojem (nezkoumal jsem to), že to lze ověřit tak, že se FLV soubor stáhne na harddisk a pustí se v nějakém přehrávači – pokud v něm akcelerace funguje, je to po HW a SW stránce v pořádku a když to nefunguje ve webovém prohlížeči, tak je to chyba prohlížeče a/nebo serveru, ale ne HW nebo systémová chyba.
Re: MSI E350IA-E45 – Flash a GPU akcelerace
Mno, v novém IE9 RC bych řekl, že ta akcelerace funguje. V Chrome nikoli. Ale jen to potvrzuje to, co píšu v článku – HW může podporovat ledacos, ale když to neumí využít software, tak je to na nic…
Re: MSI E350IA-E45 – Flash a GPU akcelerace
Když akceleraci umí používat alespoň jeden z dostupných prohlížečů, mám možnost ho používat. Pokud jí neumí žádný prohlížeč, tak to nemá smysl řešit.
Když akceleraci umí hardware a jsou k němu funkční ovladače, mám možnost jí využívat i za cenu používání toho jediného prohlížeče.
Pokud si ale zvolím hardware, který to neumí vůbec nebo má nefunkční ovladače, tak mám smůlu – přesněji jsem hlupák, že jsem si zvolil nevhodný hardware.
Re: MSI E350IA-E45 v grandiózním HTPC: Bravo Brazos! Bravo …
Zkoušeli ste stáhnout spotřebu na minimum? Bez ventilátorů, když to nehřeje, v biosu vypnout zvukovku, firewire, usb, vypnout třeba jedno jádro podtaktovat, snížit napětí, jeden modul ramky? Jde mi o ten NAS a tam hraje roli každý watík, když to běží nonstop 🙂
Re: MSI E350IA-E45: snížení spotřeby
Až do takových „extrémů“ jsem nešel. Ventilátor jsem sice občas zapojený ani neměl, ale to se nejspíše ani neprojevilo. V BIOSu se dá vypnout zvukovka a USB3 řadič, což už nějaký ten watt či dva uspořit může. Jeden RAM modul oproti dvěma hádám taky tak 1 W udělá. Jádro v BIOSu tuším vypnout nešlo, ale to už nemůžu ověřit. Pokud by byl tlak na opravdu nízkou spotřebu, tak snad by se případně našla nějaká deska s jednojádrem nebo rovnou Ontario o poloviční spotřebě. Podtaktování GPU a CPU může také leccos ještě přinést.
Re: MSI E350IA-E45: snížení spotřeby
Je mi to jasný. Na desku s C-50 si počkám, ale mám obavy jestli vůbec nějaká příjde, jestli je nebudou cpát jen do netbooků a když, tak aby nebyla nějak brutálně ořezaná o Sata porty. Čtyři by asi stačily, ale dva už by bylo málo, každopádně šest je šest – lepší vybavenost je důvod, proč ještě čekám na to Ontario a v NASu mi ještě neběží Atom. Jakmile bude v prodeji, koupím desku s Ontario C-50, Atom D425, 350W Seasonic a PicoPsu, udělám soutěž systémem každý s každým, zohledním pořizovací náklady, provozní náklady, a pak jak to vypadá s rychlostmi na síti v různých softech. Potom budu spokojený člověk 🙂
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
Můžu se zeptat, proč když řešíte NAS, tak si nekoupíte NAS? Mě jako jediný důvod napadá, že na něm chcete provozovat i nějaké další služby, které žádný z NASů nepodporují. Spousta současných NASů ale instalaci různých služeb podporuje a nabídka aplikací pro ně je docela široká. Za cenu PC, které zde probíráme, už pořídíte slušný NAS a ne jen nějaký základní se slabým procesorem a malou pamětí. NASy mívají samy o sobě spotřebu kolem 10W, ke které je samozřejmě potřeba přičíst spotřebu harddisků – ale to u PC řešení taky.NASy umějí vypínat harddisky a mají i „spací režimy“, ze kterých se „probouzejí“ podstatně rychleji než PC. Navíc životnost NASu při nonstop provozu bude určitě vyšší než u PC poskládaného z komponent kategorie Home/Small Office, která pro nonstop provoz není určená ani konstruovaná.
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
Hotový NAS pro čtyři disky začíná cenově na 6500,-. NAS – Atom pro čtyři disky začíná na 2500,-. Tzn. za cenu jednoho hotového prázdného NASu si můžu koupit Atomový NAS s 2x2TB. Navíc domácí řešení mi nabízí větší možnosti rozšiřování úprav hardwarových i softwarových (třeba VPN). Navíc co jsem viděl v testech těhle „levnějších“ NASů, tak rychlosti na síti nic moc …
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
Je pravda, že NASy z Home kategorie za dostupný peníz jsou pro dva disky a komu nestačí 2TB v mirroru, tak to musí řešit jinak nebo dráž. Najít model s VPN nebo řešit VPN na routeru by asi šlo, ale nezkoumal jsem to.
Ale za celkem 2500,- Kč s DPH pořídíte Atomovou základní desku se čtyřmi SATA porty, RAMku, spolehlivý zdroj a slušný Case, ve kterém udržíte 4 harddisky pod 40°C při rozumné hlučnosti? To bych bral taky – můžete prozradit, jaké komponenty máte vytipované? Díky.
A druhá otázka – zkoušel jste někdy provozovat RAIDové pole na softwarovém „pseudo RAID řadiči“ SOHO základní desky? A pak restaurovat data, když vám ten softRAID ozrcadlil data z poškozeného disku na zdravý?
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
Dobrá poznámka. Nicméně mají NASy do 5 tisíc opravdový HW RAID řadič? Nebo aspoń něco, co by se mu blížilo? A hob tuším chce fungovat na Linuxu a tam si lze raid nahodit poměrně spolehlivě v systému. Ale oboje jen odhaduji…
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
S linuxem odhad správný. nejsem zapálený linuxák, který by si honil ego nad „zavirovanýma windowsákama“, naopak občas mě ten systém pěkně sejří, než kolikrát přijdu na to, jak něco zprovoznit a odladit, ale je to systém zdarma, což je pro mě rozhodující, protože já software nekradu a na druhou stranu na linuxové výhody si pak člověk zvykne pekelně rychle 🙂
Jako favorita pro NAS mám – jak už jsem možná někde výše zmínil – Amahi (based on Fedora). Hodně funkcí a prostředí pro blbce, Ale otestovat si ho mám teprve v plánu 🙂
http://www.amahi.org/
Minimální systémové požadavky CPU 800MHz, 512MB RAM, 4GB disk, což by měl snad i ten nejlevnější Atom zvládnout.
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
Pokud bude NAS někde v komoře, tak je tu sestavu taky možné strčit třeba do staršího Case a je to za 2500,- Kč a bez práce – to je pravda. Jenže jste argumentoval tím, že NASy pro 4 disky začínají na 6500,- Kč a pak doporučíte desku Gigabyte GA-D425TUD, která neumí RAID 5. Jak tam smysluplně namíchat 4 disky? Dva nezrcadlitelné RAIDy 0? Nebo dva nespojitelné RAIDy 1?. Nebo „blázinec“ JBOD? Potřebujete 8TB, tak koupíte 4 disky 2TB?
Já aktuálně řeším NAS pro SqueezeBox. Probíral jsem možnosti s kamarádem, který pro jednu hodně velkou firmu programuje uzavřené systémy a doporučuje i hardware, na kterém to má běžet. V těch systémech jsou i NASy. Nedávno testoval tyto dvě desky:
http://www.alza.cz/pegatron-ipx7a-ion-d127429.htm
http://www.alza.cz/intel-d410pt-packton-d154449.htm
A k tomu mi napsal:
U obou Atomů jsem si všiml zvláštního chování což by se dalo přirovnat k „prodlevě plynového pedálu Fábie“. Když potřebuješ rychle data po klasický SMB síti (Windows Share), tak se asi půl sekundy nic neděje a pak se to pomalu začne rozjíždět. Rozdíl mezi Intel a Nvidia pro Atomy je:
– Intel: vysoká stabilita, nižší výkon celkově i na sítí
– ION NV: stabilita napikaču, asi o 10% lepší výkon, na síti asi 20 MB/s přes SMB
– oba systémy trpěly divnou odezvou systému, dal bych to za vinu asi nějakému SLEEP módu CPU, kdy bylo nutné chvíli bojovat, aby se CPU vzbudil.
Problémy s ION:
– cca 1x za týden hlásil některý z disků v RAIDu inkonzistenci dat – náprava: ruční SW odstranění s pole a následné připojení (synchronizace disků asi 2-3 hodiny)
– cca 1x za měsíc došlo k úpadku celého SATA řadiče: žádný z disků nebyl vidět, ani DVD RAM – náprava: nepomohl ani hard reset, musel jsem vyndat PC ze zdi na 10s a pak zapnout
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
Tak samozřejmě neradím univerzální řešení, které bude všem vyhovovat, říkám, jak to vidím já. Po špatných zkušenostech s raidem na deskách – jak mimochodem dokazuje váš kamarád – ho radši vůbec nepoužívám, kdybych doopravdy chtěl raidovat, tak si koupím řadič za 2-3k a věřím, že mi udělá jistou službu, mimo jiné ten soft Amahi (linux) nabízí raid 1 a 5, ale jak říkám já raid neřeším – zálohování vyřešené mám a větší rychlost než mají disky stejně přes síť v reálu neprocpu.
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
V pořádku – řešení je samozřejmě spousta a žádné není dokonalé. Jde ale o to u každého z popisovaných řešení upřímně popsat všechny výhody a všechny nevýhody, aby si podle toho dokázal vybrat i někdo, kdo čte tuto diskuzi a v problematice se neorientuje do hloubky.
U SoftRAIDů je ještě jeden velký problém – a to u RAID 0 a RAID 0+1, tedy strippingu i zrcadleného strippingu. Pokud provozujete SoftRAID 0 nebo 0+1 a třeba po třech a více letech vám odejde základní deska, tak můžete mít velký problém data z disků dostat, pokud se vám nepodaří sehnat přesně stejnou základní desku – a to může být po letech honička. „Geometrie“ toho diskového pole totiž závisí na typu SATA řadiče v South Bridge nebo typu přídavného SATA řadiče, na verzi firmware řadiče v BIOSu a k němu příslušného ovladače v operačním systému. RAID 1 (mirror) problém nebývá a většinou stačí jeden z disků připojit k libovolnému SATA řadiči a data je možné přečíst.
Můj názor je, že stavět NAS na bázi PC je vhodný pro uživatele, který:
– zná Linux (kupovat Windows na NAS je finančně nevýhodné a krást Windows není hezké)
– potřebuje na NASu provozovat i služby, které „klasické“ NASy nepodporují
– potřebuje velkou diskovou kapacitu („klasické“ NASy pro 4 a více disků jsou výrazně dražší než PC řešení)
Jako „obyčejné“ datové úložiště se mi ale zdá výhodnější „klasický“ NAS pro dva harddisky osazený například dvěma zrcadlenými disky o kapacitě 2TB. Ceny NASů začínají kolem 3 tisíc Kč s daní podobně jako u nejlevnějšího PC řešení. Cena je samozřejmě bez disků.
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
Naprostý souhlas. Celou debatu jsem rozvíjel jako odpověď na vaši otázku „proč když řešíte NAS, tak si nekoupíte NAS?“ a je dobře, že jsme se shodli, když jste mě popsal těmi třemi body, pro koho je vhodný NAS na bázi PC 🙂
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
Gigabyte GA-D425TUD 1500,-
Kingston Value 1GB DDR3 1066 300,-
Seasonic SS-350ET-T3 350W 600,-
+/- těch 2500,-
moje výhoda je, že mám zásobu prkýnek, vrutů a větráčků, takže mi nedělá problém si zbastlit skříňku sám, hluk mě zase tolik netrápí, protože NAS v pokoji mít nechci, (obecně nejlepší umístění je nějaká půda, komůrka nebo šatna, kde by mohl mít větší chlad a nikdo neřeší jestli tam vrní disky a větráček a může mít pořád u sebe staré bezcenné CRT pro případ, že se něco podělá)
RAID tolik neřeším, maximálně JBOD. Zálohu už nějaký čas provozuji na „vzdálené zrcadlení“ – u mě doma a u rodičů totožné disky – výhoda: lepší ochrana když práskne přepětí a odejde komplet všechno, nevýhoda: pro zálohování většího objemu dat je třeba rychlejší internetová přípojka nebo externí disk a návštěva rodičů 🙂 ale mě to takhle vyhovuje.
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
Seasonic T3 má horší účinnost, než F3. Pozor na to. I když, kdo ví, zda se vůbec ještě prodává…
Re: MSI E350IA-E45 jako NAS
No ja som skusil celkovo 3x nas, najlepsie vysledky mal asi synology.. ten je fakt super ALE:
1. hlucnost nasov nebyva vzdy najlepsia
2. vykon na sieti hrozny az na synology
3. nie je mozne uplne pohodlne nastavit sambu na zdielanie, stale nejaky problem.
4. niektore softy na stahovanie a pracu nie je mozne logicky na NASe spustit.
5. Osobne som restauroval 2x padnuty RAID z NAS a poviem vam narovinu je to
este horsie ako s tym soft. co je pod win. Samozejme ze nejlepsi je
HW RAID ale malo tych drahsich podporuje uspavanie diskov, kedze pri raid
HW sa pocita ze to pojde stale..
Ked uz by som sa mal fakt rozhodut pre NAS tak jedine synology inak NAS uz nikdy..
takto mam pekne RDP a vsetko spravim na dialku.. na svojom atom servery nemam mys, monitor ani keyb a uz ide vkuse asi 7mesiacov bez restaru.. (win7/64bit)
Re: MSI E350IA-E45 v grandiózním HTPC: Bravo Brazos! Bravo …
so zdrojom Seasonic SS-400 ET T3, 400W som mal Idle spotrebu 32W (pocas instalacie Win bola stale okolo 33W, obcas stupala na 38W):
zapojene komponenty:
SATA-SSD OCZ Agility III.
USB – 2.0, z ktoreho sa Win instalovali.
2x 4GB RAM DDR3, 1333 MHz, CL9 (napatie 1.5V)
—
so zapojenym dalsim SATA HDD (staruckym seagatom) – Idle (v BIOSe) 47W
so zapojenou DVD-ROM cez USB a starou tv kartou (PCI) – Idle (v BIOSe) 57W
—
pouzil som iny vetracik, nez povodny – s regulaciou otacok (musel som teda vyvrtat 4 dierky)… Ale mam pocit, ze vetracik zo zdroja, ktory je bezprostredne nad chladicom CPU by stacil.
Re: MSI E350IA-E45 v grandiózním HTPC: Bravo Brazos! Bravo …
No, je to trochu vyšší spotřeba. Asi horší kus zdroje. 400 W je ale stejně zbytečně mnoho. S PicoPSU by mohla být spotřeba klidně o 10 W nižší. Nicméně ta investice by se hned tak na úsporách asi nevrátila…