Sobota , 25. 01. 2025

Miloš

Levné tuc tuc: Redstar RS-303 2.1

30. 03. 2007

30. 03. 2007


Nejednomu z nás se občas honí hlavou myšlenka, jak levně nahradit svoje nouzové “chrchláčky“ u počítače. Nejen 5.1 zvukem živ je člověk a na mysl přijde, ať už z finančních čí prostorových důvodů, nápad pořídit 2.1 sestavu. Malým repráčkům totiž nejvíce nic neříkají basy a milovníkům těchto kmitočtů nezbude, než sáhnout po subwooferu.

Rudá hvězda z Číny

Nebojte, nehodlám zneužít tento prostor k propagaci hnutí směřujícímu k potlačování lidských práv a svobod (všichni víme, které mám na mysli). To si radši pomažu citlivé partie jahodovou marmeládou a vyválím se v mraveništi:). Nicméně překlad značky Redstar, která je u nás už celkem dobře známá, jasně (ať už schválně nebo náhodně) naznačuje původ výroby…i když na vlajce mají hvězdu žlutou:)


Nenápadná 2.1 sestava

Sestava dvou malých reproduktorů s udávaným výkonem 2x10W a dvacetiwatovým subwooferem je vyvedena ve slušivé černostříbrné barevné kombinaci a materiálem použitých beden je tvrzená překližka. Povrch je elegantně matný a dílenské zpracování působí na první pohled dobrým dojmem. Samozřejmě jen do chvíle, než začneme zkoumat provedení detailněji, když zjistíme, že na místech, která nejsou přímo na očích je přece jen zpracování poplatné cenové kategorii, ale bez zvláštních excesů.


Drobné nedodělky ve zpracování ukazuje zvláště dřevěná mřížka

Dva Davidové

Jednopásmové satelity (spíše satelitky s 3“ reproduktorem) s napevno přidělanou dvojlinkou neumístníme dál než 1,2m od subwooferu. Naštěstí se do subwooferu připojují přes cinch konektor, takže v nouzi lze prodloužit pomocí cinch spojky a kabelu. Zvukově se od jejich tělíčka nedají čekat zázraky, ale snaží se produkovat (až příliš) široké spektrum frekvencí. Zatím co s výškami si poradí jen obtížně, středy jsou jakž takž čitelné, pouští zesilovač subwooferu na jejich vstup podle mě zybtečně i některé basy. Ty kupodivu reprodukuje celkem obstojně a to aniž by měl box jakékoliv výdechy. Přirozeně při vysokých hlasitostech začínají již rychle dodýchávat. Při ztlumení produkují jen minimum šumu, který je čitelný až s uchem na reproduktoru. Z dřevotřísky je poněkud nezvykle i přední mřížka (pochopitelně s kruhovým otvorem uprostřed:) ) potažená černou tkaninou a jde sejmou. Nicméně s ní vypadají reproduktorky o poznání lépe.


Satelitní repráčky jsou opravdu maličké

A jeden Goliáš

S subwooferem by se při troše snahy dali hrát kostky, její tělo je takřka dokonalá černá krychle rozměrů 214x213x220mm. Pětipalcový basový reproduktor vykukuje dopředu s výdechy bassreflexu dozadu. Opět je tu ochranná sejmutelná mřížka tentokrát z plastu a stejně jako satelity nemá žádné nožky, pouze pryžová kolečka. Na zadní straně toho také najdeme pramálo. Dva cinch výstupy, síťový vypínač a kabel napevno vedoucí k drátovému dálkovému ovládání (tentokrát 1,5m).


Vstup zvuku nezvykle na DO

Ptáte se, kde je nějaký vstup zvuku? Opět trochu nezvykle právě na boku stříbrného dálkového ovladače, stejně jako konektor pro sluchátka a potenciometr regulace basů, odpovídám. Pro připojení k počítači je tedy přibalen kabel s jack-jack konektory s oblíbenou délkou 1,2m. Toto řešení je sice nezvyklé, ale alespoň dává možnost do jack vstupu připojit jiný kabel s koncovkami cinch na druhé straně a tudíž použít i jako levné 2.1 ozvučení DVD přehrávače nebo televizoru.


Vcelku masivní krychli…


…sluší víc nahota

Po odkrytování zadní desky s tištěným obvodem a zesilovači jsem ocenil vcelku čistě provedené, nezfušované vnitřnosti. Cívka transformátoru napětí je sice upevněna vhodně dále od zesilovačů, paradoxně a poněkud nepochopitelně přímo přes její tělo vede nestíněná dvojlinka do basového reproduktoru. Předpokládám, že toto na hlavu postavené řešení má za vinu drobounký brum subwooferu i bez připojeného zdroje signálu.


Vnitřnosti

Bum, bum, bum, přes zeď k sousedům

Subwooferu velmi chutnají opravdu ty nejhlubší tony, jejich vyvedení i dynamičnost jsou výborné v celém spektru hlasitosti. Konstrukce subwooferu je poměrně masivní, takže jsem ani při maximálních basech nezaznamenal větší nežádoucí rezonance. Sečteme-li snahu obou druhů reproduktorů, vychází nám sestava vhodná především pro ozvučení akčních počítačových her plných střílení a výbuchů (smíchu:)). Stejně tak libozvučně vykreslí akční DVD filmy, techno, rege, metal i tvrdší rock. Prostě všechny signály bohaté na basy. Milovníkům vážné hudby, klidného popíku nebo nedejbože Evy a Vaška bude chybět výraznější složka zvláště vyšších tónů. Kromě spojení s počítačem najde sestava svou cestu i třeba k DVD přehrávači na chatu nebo do domácnosti milovníka explozí s napjatým rozpočtem (cena cca 790Kč). Nejpovedenější ze sestavy je subwoofer a pokud nechcete vyhodit svoje kvalitnější stereo bedny s cinch vstupem, stojí za úvahu koupit tuto sestavu už jen kvůli basové základně, která je může napájet signálem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek