Pondělí , 07. 10. 2024

Justýna

Recenze Samsung HMX–Q10: FULL HD videokamera i pro leváky

03. 10. 2011

03. 10. 2011

Drobná full HD videokamera, ovšem solidně stavěná. Vzhledem k ceně poskytuje velmi dobrý obraz, byť především za lepších světelných podmínek. Jednoduché ovládání ocení nenároční uživatelé, kterým je ostatně tento produkt určen. Potěší i některé pokročilejší funkce, nicméně schované hlouběji v nastaveních. Hlavní devízou HMX-Q10 je možnost držet ji v kterékoli ruce. 

První postřeh, který mne po doručení této kamerky napadl, byl, že mi snad přivezli prázdnou krabici, přesněji krabičku. Hned jsem si pomyslel: je-li uvnitř něco, tak je to opravdu kolibřích rozměrů. Ještě více jsem byl překvapen, když jsem obal otevřel. Na šířku by se tam vešli totiž tato záznamová zařízení hned čtyři, nebýt tam kartonové výplně, pod kterou se nachází skromné příslušenství.

Kamera včetně lithiové baterie váží cca 200 g a její rozměry jsou: 44 x 54 x 120 mm. Do středně velké mužské ruky padne po přizpůsobení hřbetního řemínku, který imituje vzhledem kůži, jako ulitá. Zaoblenou stranu zabalí dlaň perfektně a úchop je pevný a příjemný. Bříško palce přitom sedne přesně na knoflík tvaru malého terče, který slouží jako spoušť kamery i fotoaparátu. Zdvih tlačítka je dost hluboký na to, aby měl člověk jistotu, že tlačítko pohodlně zmáčknul. Okolo něj je ozubený prstenec, který slouží k přiblížení a oddálení scény, tzv. zoomu, který má hodnoty 10x opticky a 20x digitálně.

Vyšší číslo přiblížení (digitální zoom) už se bere jako výřez z obrazového CMOS snímače. Logicky potom dochází k mírné degradaci kvality obrazu a je také mnohem těžší udržet obraz neroztřesený, i když je tu proti tomu optický stabilizátor obrazu OIS DUO. Ten je v optické části dosti účinný, ale při zvětšení digitálním má už jisté problémy. Toto je ovšem obecný problém téměř všech domácích videokamer.

Kamera do levé i pravé ruky

Nad hlavním ovladačem se nachází pod krytkou napájecí konektor, skrze nějž se dobijí akumulátor v těle kamery na její spodní části, kde se pod odklápěcími dvířky nachází i slot pro SD kartu max. 2 GB (nedoporučuji pro možné komplikace) a SDHC paměťovou kartu velikosti od 4 GB do 32 GB. Ta je k natáčení nezbytná, protože přístroj samotný nemá žádnou vestavěnou paměť pro ukládání natočených, popřípadě nafocených záběrů. Kamera se dá držet díky své ergonomii stejně pohodlně v pravé a – to ocení především leváci – i v ruce opačné. Oba druhy držení mohou využívat obě skupiny, aby se vyhnuli bolesti ruky z držení při natáčení dlouhých sekvencí, která se z podstaty úchopu dostavuje relativně brzy.

q10

Odzadu kamera na první pohled zaujme velkým tlačítkem záznamu společně s prstencem zoomu.

Kamera samotná se zapíná odklopením zobrazovací TFT LCD obrazovky, ve které se obraz přirozeně překlopí, podle držení v pravé či levé ruce. Před tím je ovšem nutné otevřít krytku objektivu malým přepínačem, který je umístěn z pohledu natáčejícího z pravé ruky napravo nad objektivem. Lehké cvaknutí otevře ochranu malého objektivu osvědčené německé značky Schneider – Kreuznach s velmi dobrou světelností F1,8 – F2,5. Objektiv je zdánlivě dostatečně zapuštěn do těla kamery a je tak mj. částečně chráněn před parazitujícím bočním světlem, které jinak při dopadu na čočku objektivu obrazovou kvalitu občas narušuje světelným závojem takto vznikajícím. Světelné artefakty by eliminovala přídavná sluneční clona, kterou ale osadit nelze. U kapesní kamery bychom to ale ani nečekali.

 

Jednoduché ovládání především, zejména pak na displeji

qPod objektivem se nacházejí dva malé otvory stereofonního mikrofonu. Více mechanických ovladačů kamera nemá, když nepočítám jedno malé čtvercové tlačítko s ikonou domečku v levé části LCD zobrazovače, po jehož stisknutí se dostáváme do hlavního menu kamery. Veškerá nastavení se pak odehrávají na dotykovém displeji, na kterém rychle ulpívají otisky prstů a v určitých úhlech natočení k úhlu dopadu slunečního světla stěžují správnou orientaci na něm samotném. Doporučuji proto mít u sebe malou čistou utěrku, kterou budeme LCD panel pravidelně čistit.

Za ostrého slunečného dne není ani při nastavení nejvyššího jasu obrazovky v menu téměř nic vidět a natáčející se musí pouze dohadovat, co bude v kameře ve finále natočeno. Na vnější zadní straně odklopného panelu je světélko indikátoru nabití. Při připojení nabíjecího adaptéru svítí při nabíjení baterie oranžově, při plné kapacitě akumulátoru potom zeleně. Svítí při zapnuté nebo bliká také modře v pohotovostním stavu kamery, který se dá taktéž nastavit v menu.

Menu – včetně češtiny – je nicméně přehledné a na tuto cenovou kategorii i poměrně rozsáhlé. Je tam pět hlavních položek: 

  • Inteligentní automatika, poměrně spolehlivá,
  • Ručně: zde nechybí několik příjemných funkcí, které dokáží udělat z této jednoduché kamery nástroj i pro náročnější amatérské tvůrce. Patří sem mj. manuální krokové ostření, vyvážení světelných podmínek objektivu EV (hodnota expozice) +-2, a vyvážení bílé, podle druhu prostředí, ve kterém hodláme vážněji pracovat
  • Art film: Tam jsou soustředěny tří vteřinová černá stmívačka a roztmívačka na začátku a na konci klipu, časosběrný záznam od 0,5 do 5 vteřin a efekty: Černobíle, Sépie, Negativ, Výtvarný, Noir, Western, Třpyt a Duch.
  • Album: V části pro přehrávání je možné jednotlivé videosoubory mimo různé módy přehrávání také editovat – spojovat nebo rozdělovat a mazat. Poslední,
  • 5. položkou hlavního menu je obecné nastavení kamery.

Pod zavřeným LCD panelem se v zadní části kamery nacházejí dvířka a po jejich odsunutí na nás vykouknou tři propojovací konektory. Od shora AV, kterým se dá kamera propojit přiloženým kompozitním kabelem i se standardním CRT TV přístrojem. Uprostřed je mini HDMI konektor typu C (kabel nutno případně dokoupit) a úplně dole mini USB-B pro přenos dat přímo z kamery do počítače. Je tam i pod mřížkou skrytý malinkatý reproduktor, který právě neoslňuje hlasitostí. Na spodní straně kamery najdeme ještě závit pro připojení kamery ke stativu. Tak dosáhneme okamžitě lepších výsledků, protože kamera je s ním v klidu a záběry takto natočené mají téměř profesionální vzezření. V tomto případě je vhodné vypnout stabilizátor obrazu v menu.

Různé druhy pohledu – Samsung odvedl po estetické stránce velmi dobrou práci.

Tímto jsme vyčerpali technický popis HD kamery Samsung HMX-Q10 a teď se budeme chvíli zaobírat tím, jaké výsledky kamera při jejím používání vydává.

K TÉMATU  Recenze Umax VisionBook 13Wa Plus – dobré plus za „babku“

Jak se s ní natáčí?

Plastové tělo kamery je poměrně bytelné. Díky kompaktnímu designu drží pěkně pohromadě. Nikde se neprohýbá, nevrže. Zde odvedli vývojáři i konstruktéři dobrou práci. Kamera plní, co se vzhledu týká svojí úlohu na jedničku. Je to na první pohled „fešanda“, která se navíc i velmi dobře drží v pravé či levé ruce. Prstenec určený k přibližování a oddalování scény ovládaný palcem se ovládá dobře. Pro člověka, který je zvyklý na klasickou výkyvnou páčku na horní zadní straně kamery, jak ji běžně známe z jiných kamer amatérského ranku, je potřeba chvíle na přivykání si novému způsobu ovládání zoomu a ukazováček ze začátku stále šmátrá a marně hledá klasický ovladač. Po krátké době se ovšem člověk přizpůsobí a vše je v pohodě. Tedy téměř, protože do neustále pokrčeného palce se brzo dostaví strnulost a při delší práci i bolesti. Je to nutná daň, za možnost držení a ovládání kamery oběma rukama. Lépe to prostě vyřešit v tomto případě nešlo. Kdo s tím bude mít výraznější problém, může zoom ovládat přímo na LCD panelu, ovšem pouze konstantní – dosti pomalou – rychlostí.

První věc, kterou musíme při záměru natáčet video nebo pořizovat fotografie, je nutností mít v kameře vloženou nabitou baterii a paměťovou kartu. Potom otevřeme již výše popisovanou krytku objektivu a kameru samotnou zapneme odklopením LCD panelu na boku kamery. Ozve se charakteristický tón (i ten se dá v menu deaktivovat) a displej se rozsvítí. Kamera je nastavena na inteligentní automatický režim, jehož pomocí můžete začít ihned s přístrojem pracovat. Předtím je však dobré zajít do NASTAVENÍ a tam si nastavit minimálně datum a čas pro pozdější snadnější identifikaci jednotlivých záběrů a češtinu pro snadnější a pohodlnější pozdější ovládání celkového nastavení jednotlivých funkcí obsažených v menu přístroje.

q10

 

Dobré světlo, předpoklad pro dobré záběry

Natáčení je poměrně pohodlné. Obrazu se dá v této cenové kategorii jen málo co vytknout. Barevné podání za denního světla je věrné s živějšími barvami. Ve hlubším stínu se bohužel dostavuje mírný šum a objektiv také často odmítá správně přeostřit ze vzdáleného předmětu na blízký. V takovém případě je nutné použít zoom, kterým popojedeme tam a zpět. Až potom automatika správně zaostří tam kam má. Zoom není žádný závodní kůň, ale setkal jsem se na jiných kamerách i s pomalejším. Co mě na něm zarazilo je fakt, že po zapnutí kamery odklopením LCD panelu není objektiv v nejširším možném úhlu pohledu. Je proto třeba vždy po aktivování kamery, se zoomem couvnout a záběr je hned příjemně širší. Zaostřování je při dostatečném osvětlení hbité, pouze s krátkou prodlevou.

Automatické vyvážení bílé funguje s dostatečnou dynamikou. Při horších světelných podmínkách je ovšem prodleva větší. Expozice při prudkých změnách množství světla si dává také občas načas, avšak stále v mezích normy. Když ovšem záběr obsahuje i malé množství ostrého protisvětla, zbytek scény je nepřirozeně tmavý. Toto se nedá automatice odpustit. Vznikne tam mnoho pokažených záběrů. Celkově jsem ale se záběry této kamery v tomto segmentu trhu spokojený. Ruční nastavení jednotlivých položek, jako je ruční zaostřování, úprava expozice, zadání nastavení citlivosti při prudkém protisvětle a dalších bohužel nejde realizovat přímo při záznamu. Kamera musí nejprve přejít do standby režimu a to je leckdy nepohodlné.

Vychytávkou je při natáčení ikona pauzy na spodním okraji displeje. Jakmile jejím dotekem pozastavím záznam, změní se v ikonu record s červeným bodem uprostřed a záznam s ní spustím a tak to opakuji, zaznamenávají se jednotlivé záběry do jediného souboru. Ve výsledku je potom způsob takto zaznamenaného videa podobný natáčení s páskovými kamerami, kam se také natočené video zaznamenávalo do jednoho celku postupně hezky za sebou.

 

Ukázka zaznamenaného videa v různých situacích. Chcete-li video sledovat v rozlišení 1080p, přejděte prosím na YouTube a tam si přepněte rozlišení. Video v plné kvalitě si též můžete stáhnout z webu uloz.to (M2TS, 270 MB). 

 

Nahrané soubory

Dnešní HD kamery ukládají běžně od stisku spouště pro zapnutí a opětovné vypnutí každý soubor zvlášť. Mě osobně, při následném střihu videa v PC vyhovoval první způsob více a proto ho tady chválím. Osobně bych dal přednost tomu, aby bylo tuto funkci možno spouštět hlavní spouští na těle kamery a výběr mezi těmito dvěma metodami záznamu byl nastavitelný v menu.

Stabilizátor obrazu funguje velmi dobře. Jemné chvění eliminuje spolehlivě. Neporadí si ale s velkými výkyvy rukou při vysokém přiblížení. Na to ovšem pomůže u všech kamer včetně profesionálních pouze stativ. Čím je potom stativ samotný těžší, tím je větší jistota klidných záběrů. To však nebude asi případ pro ty, kteří zamýšlejí pořídit si tento druh kamery. Kvalita obrazu samozřejmě rapidně klesá s úbytkem osvětlení. Potom už je v obraze patrný veliký šum tzv. pepř a sůl, tj. veliké bílé a černé tečky v tmavém obrazu.

Objektiv spolehlivě zaostřuje od téměř nulové vzdálenosti. Natáčení blízkých makro záběrů tak nebude problém. Při nižší hladině osvětlení pozor na prudší pohyby kamerou do stran nebo nahoru a dolů. Záznam je potom, nejspíše díky pomalému času závěrky nepříjemně máznutý. Obraz při nejvyšším rozlišení videa full HD 1920x1080i je zaznamenáván v bitrate 17 000 kbps. HD 1280x720p v bitrate 12 000 kbps a SD 704x576p v bitrate 5 000 kbps. S nižším rozlišením klesá kvalita záznamu úměrně jeho nastavení. Vše v AVC/H264 a evropské normě PAL.

Automatika si hlídá i zvuk

q10Zvuk je u této kamery na slušné úrovni. Automatika si dobře poradí i s velmi hlasitou hudbou, takže se nemusíte bát natáčení živé hudby. Při jízdě vlakem automatika stáhne sílu zvuku až příliš a je nahráván dosti potichu. Určité zkreslení ovšem v nejvypjatějších pasážích může být již patrné. Je třeba individuálně před důležitým natáčením vyzkoušet. Mikrofon je bohužel dost citlivý na prudké poryvy větru, který se projevuje nepříjemnými zvuky podobnými, jako když se v prudkém větru silně vzdouvá a nekontrolovaně sebou mrskají velké kusy prádla, např. prostěradel, ale to je větší či menší míře problém všech amatérských kamer s vestavěným mikrofonem. Je navíc velmi málo směrový a bere zvuk stejně, ze všech stran.

K TÉMATU  Chcete prostorový zvuk? Dopřejí ho sluchátka Bose QuietComfort Ultra

Při pohybu prstence transfokace je občas slyšet docvaknutí. Je proto nutné na to myslet při natáčení a pouštět prstenec velmi opatrně. Také je často slyšet na konci záběru nepříjemné cvaknutí při vypnutí natáčení. V jednotlivých záběrech se toto jeví, jako dosti rušivé. Natáčejte proto na konci každého záběru o 2-3 vteřiny déle, aby se nepříjemný pazvuk dal při pozdější editaci v PC odstřihnout. Osobně jsem nezaznamenal žádný výraznější hluk zapříčiněný pohybem rukou po těle kamery a to je dobrá zpráva. V tichých pasážích je patrný mírný šum, nikoliv však obtěžující. Basová složka je dosti výrazná a přechází v extrémním případě až v nepříjemné hučení, které se projeví zejména v basovém subwooferu. Zvuk je kamerou zaznamenáván v AAC-3, 128 Kbps, 48 KHz stereo.

Tip: Doporučuji každému, kdo si pořídí HD videokameru s rozlišením FULL HD, tedy 1920×1080 ať už i nebo p, aby zapomněl na nižší případná rozlišení, které jdou v kameře nastavit. To si potom nemusí Full HD kameru pořizovat. Stejně tak pořizujte i fotografie v nejvyšším možném nastavení. Zkomprimovat na nižší bitrate (rozlišení) v PC video soubory nebo fotografie není problém. Opačná cesta je možná také, ale nepřinese žádné kvalitativní zlepšení. Kupujeme si přece takový přístroj proto, aby nám poskytoval, co nejlepší výsledky, tak proč si je dobrovolně sami kazit, nemám pravdu.

Software pro zpracování na PC? Naštěstí není nutný

Aplikace na správu a jednoduché zpracování natočených souborů INTELLI STUDIO 2.0, která se ukrývá přímo v těle kamery, je kapitolou samou pro sebe. Mně osobně se tento program ve Windows 7 x64bit Ultimate nepodařilo vůbec zprovoznit a podle stížností lidí různě po webu nejsem s tímto produktem nespokojen sám. Nakonec, nejsnazší cesta, jak dostat videa, případně fotky z kamery do PC je prosté zkopírování těchto souborů skrze USB připojení. Takto zkopírované video soubory bohužel nedokáže například editor Pinnacle Studio identifikovat pod časovou ani datumovou značkou. Dá se to ale objevit přímo ve Windows, ve vlastnostech jednotlivých souborů v záložce podrobnosti. To už jsem ale asi příliš odklonil od tématu kamery jako takové.

Fotoaparát jen z nouze

Je to jen takový doplněk, který samotný fotoaparát nenahradí. Nechci se tu o něm ani moc rozepisovat. Fotky krajinek, kde se nic nepohybuje, jsou slušné za předpokladu dobrého osvětlení. Co je špatné, je odezva na zmáčknutí spouště. Často dosahuje 2-3 vteřinové prodlevy a to je neakceptovatelné. Fotky jsou navíc často zašuměné, někdy mdlé. Na focení touto kamerou raději ihned zapomeňte a fotoaparát v ní obsažený s klidným srdcem ignorujte.

Jednoduchá, malá, obouruční. Levná, ale s kompromisy

Kdo chce kameru na občasné zaznamenání dění kolem sebe, ovšem v HD rozlišení, je pro něho tato kamera jako stvořená. Nemusejí se jí obávat ani ti, co preferuji malé rozměry a nízkou hmotnost. Kamera se v pohodě vejde do každé normální kapsy a díru do ní určitě neudělá. Potěší i ty, co se chtějí spolehnout plně na automatický režim, protože v převážné většině situací bude za dobrých světelných podmínek plně dostačující.

V dotykovém menu je vše přehledné a snadno dostupné. Zde musím trochu pohanit koncepci nastavování všeho skrze dotykový displej. Co se týká vyvolávání a potvrzování jednotlivých funkcí je vše v pořádku. U složitějších povelů to ale není ideální.

Jsou občas i situace, kdy se hodí mít v kameře ruční zaostřování s možností snadného jednorázového zaostření na daný předmět. Někdy se hodí poupravit trochu expozici nebo nastavit ručně vyvážení bílé a všechno tahle kamera má k dispozici. Mohu ji doporučit i těm začínajícím tvůrcům, kteří se chtějí teprve blíže seznámit s natáčením domácího videa. Radost udělá i nenáročnému adolescentovi, kterému kamera či foťák v mobilu již nepostačuje.

Zklamala originální baterie, kterou jsem měl k dispozici. Pro toho, kdo chce natáčet a trávit touto zálibou více času, bude tato kamera zklamáním. Zde musím zmínit i podivné chování ikony kapacity baterie. Několikrát se mi stalo, že se po relativně krátkém čase ukazoval displej již vybitou baterii a po krátké nečinnosti kamery ve vypnutém stavu několikrát ukazovala opět dostatečné nabití akumulátoru v kameře. Není zde proto možné se na to spoléhat. Je ovšem možné, že naše baterie již měla něco za sebou po předchozích testech.

Dodávaná baterie vydrží v běžném provozu – časté zapínání vypínání a občasné zoomování – cca 30 minut, ale často i méně. Není možné očekávat, že vydrží v chodu při např. celodenním výletu. Dokoupení minimálně jedné náhradní baterie je proto téměř nutností. Originální baterie od firmy Samsung ale stojí bez mála 1 500 Kč a to není dobrá zpráva. Neznačková v e-shopech potom od 300 Kč. Kdo bude chtít mít tuto kameru a k ní si dokoupí náhradní baterie, musí nutně popřemýšlet o externí nabíječce, protože čekat každou chvíli, až se dobije baterie přímo v kameře po cca dvou hodinách je na kolaps srdečního svalu. Kamera se ovšem rázem i dost prodraží a je možné si za přidané peníze koupit přístroj vyšší kategorie.

Tato kamera není určena těm, kteří mají v natáčení videa větší ambice a budou chtít využívat nějaké to příslušenství, jako například širokoúhlou předsádku nebo kvalitnější externí mikrofon. Ti se musejí poohlédnout v jiné cenové kategorii a u jiného výrobce. Samsung HMX-Q10 je pro ty, kteří chtějí levnou kameru nenáročnou na obsluhu, s povedeným designem, který v žádné ruce ostudu neudělá a navíc víceméně s kvalitním HD výstupem za běžných světelných podmínek. Tento produkt se hodí i všude tam, kde je potřeba něco dostatečně kvalitně obrazově zaznamenat a zároveň sebou nenosit něco objemného a těžkého.

Kompletní parametry kamery viz web výrobce

 
Samsung HMX-Q10 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

mínusy plusy
– nízká výdrž provozu na baterie (max 30 min.) + pro levou i pravou ruku
– drobné chyby v ovládání + solidní, lehké a kompaktní zpracování
– horší kvalita obrazu již při mírně ztížených sv. podmínkách + jednoduché ovládání
  + vzhledem k příznivé ceně slušný obraz při běžných a lepších sv. podmínkách

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.
Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

Nepřehlédněte

Kryptoměna postavená na úložištích, s výhodou nižší spotřeby energie oproti Bitcoinu. Stojí za ní původní tvůrce BitTorrentu, což byl poměrně revoluční způsob sdílení dat. Zní to docela dobře, ale…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek