Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Recenze Sony ILCA-77M2Q – vyspělý video přístroj (1. část)

14. 04. 2015

14. 04. 2015

K otestování jsem dostal do rukou digitální fotoaparát s možností záznamu Full HD videa, na konci s označením M2 (Mark II). Toto označení napovídá, že jde o nástupce úspěšné Alphy 77 z roku 2011. Je osazen novými vylepšenými CMOS snímačem Exmor a Bionz X procesorem…

Těm sekunduje velmi vyspělý AF modul, který počtem zaostřovacích bodů nemá konkurenci. Nově je obdařen čerstvým firmwarem verze 2.0, který ještě zrychluje zaostřování a k záznamu videa přidává XAVC S/H.264 25(30)p a 50(60)p s datovým tokem VBR 50 Mbit/s.

 

Jde to i bez zrcadel?

Natáčení fotografickými přístroji se stalo v posledních létech velkou módou. A to bohužel i v mnoha případech, kdy je stále vhodnější použít klasickou videokameru. Když už se tedy mermomocí rozhodneme, že je pro nás to pravé ořechové točit video fotoaparátem, bude dobré se porozhlédnout po něčem kvalitním, co nás kvalitou záznamu co nejvíce přiblíží našemu ideálu.

Technologie Translucent Mirror – umožňuje snímat 12 snímků za vteřinu. Zachyťte kouzlo jakéhokoli okamžiku s úžasnou čistotou i při sledování rychle se pohybujících objektů.

Jednou z možností je zvolit DSLR, přesněji SLT (Single Lens Translucent) „bezzrcadlovku“. Společnost Sony zahrnuje ve svém obsáhlém portfoliu ty nejjednodušší pro běžnou spotřebitelskou obec, stejně jako nabízí specializované fotoaparáty pro profesionální využití, jakým je dnešní testovaný Sony α77M2Q, který je na trhu od května 2014.

Jednou z možností je zvolit DSLR, přesněji SLT (Single Lens Translucent) „bezzrcadlovku“. Společnost Sony zahrnuje ve svém obsáhlém portfoliu ty nejjednodušší pro běžnou spotřebitelskou obec, stejně jako nabízí specializované fotoaparáty pro profesionální využití, jakým je dnešní testovaný Sony α77M2Q, který je na trhu od května 2014.

Teď se podíváme na pokročilou digitální (ne)zrcadlovku od Sony, konkrétně se v tomto článku zaměřím na její schopnosti s ohledem na snímání videa. Není pochyb o tom, že jako fotoaparát je na velmi vysoké úrovni, s jejímiž výsledky by byl jen málo kdo nespokojen. Jaké má možnosti při potřebě natočit s ním kvalitní video, na to se teď a tady podíváme. Ze všeho nejdříve se zaměříme na technickou část a seznámíme se s přístrojem zevrubněji.

 

S vyspělou technikou a tělem atleta

Máme tedy před sebou tzv. „zrcadlovku“, která se dělí na dvě nejhlavnější části. Tělo jako základ a výměnný objektiv. Jenda část se neobejde bez té druhé. Obojí má tedy ohromnou důležitost pro výsledky naší práce s tímto přístrojem.

Tělo je robustní, skvěle padne do ruky. Všechny ovládací prvky jsou velmi dobře rozmístěny. Obsluha je intuitivní a práce s ním je na vysoké úrovni.

Je velmi kompaktní a tuhé. Žádné vrzání či jiné podivné zvuky se při jeho pevném sevření neprojevují. Velmi dobře se drží a jeho váha je v rukou opravdu znát. To ovšem ještě umocňuje fakt, že máme co dočinění s poctivě vyrobeným přístrojem.Jeho rám je z hořčíkových slitin, které obepínají díly z plastu.

Uvnitř se ukrývá CMOS snímač nové generace s 24 Mpixely. Na jeho povrchu jsou bezešvé čočky a jsou vyosené. Čím dál od středu čipu, tím víc směřují k jeho středu, aby byla maximálně využita světelná energie na ně dopadající.

Kompletní specifikace fotoaparátu naleznete na webu Sony.

Snímacímu čipu sekunduje též nový procesor Bionz X. AF zaostřovací modul obsahuje 79 snímacích bodů, které pokrývají 40% plochy obrazu. Elektronický hledáček OLED má přibližně 2,4 milionu pixelů. Závěrka má podle výrobce garantovaných 150 tisíc cyklů a její nejkratší čas je 1/8000. Rozměry jsou: š/v/h 142,6 mm × 104,2 mm × 80,9 mm, hmotnost 726 gramu s baterií a kartou.

Nový snímač v APS-C formátu 3:2, má rozměry  2,35 cm x 1,59 cm, CMOS Exmor s 24,7 miliony pixelů pro video a o 400 000 pixelů méně pro fotografii, pro co nejlepší výsledky mu sekunduje také nový velmi rychlý procesor BIONZ X.

 

Objektiv, systém automatického ostření a stabilizace

Systém detekce fáze TTL (citlivost F2,8 ve středu), 79 bodů (15 bodů křížového typu) Rozsah citlivosti je: –2 EV až 18 EV (při ekvivalentu ISO 100). Pomocník automatického ostření Iluminátor AF má dosah asi 1 m až 5 m.

K TÉMATU  LCD Samsung T260HD: Pohledný prostor pro práci i zábavu

Objektiv disponuje ekvivalentem ohniskové vzdálenosti ke kinofilmovému formátu (35 mm) je 24 mm až 75 mm. Je složen ve 13 skupinách z 16 prvků. Na těle objektivu vidíme dva kroužky. Širším upravujeme ohniskovou vzdálenost a předním užším ručně ostříme. Na jeho boku je přepínač mezi AF (automatickým) a MF (ručním) ostřením. Přední člen se vysouvá, nicméně neotáčí. Dobrá zpráva zejména pro ty, kteří se chystají používat polarizační filtr. Průměr filtru je 72 mm. Připojení bajonet A. Hmotnost 577 gramů.

Objektiv SEL 1650, DT 16-50 mm f/2.8 SSM – podrobné specifikace čtěte na webu Sony.

Závěrem tohoto odstavce připomínám, že se dá α77II zakoupit ještě s objektivem DT 18-135 mm f3.5-5.6 SAM (SAL18135) a má označení ILCA-77M2M.

Velká čelní pupila je magnetem pro prachové částice, takže je nutno mít tebou pro jistotu čistící sadu, nebo minimálně foukací balónek (ideálně se zpětným ventilem), který je dobrý alespoň jako první pomoc. Bohužel, některé nečistoty ze vzduchu jsou mokré či dokonce mastné a to balónek nedokáže odstranit. Na čočce zůstane stopa, kterou dokáže odstranit jen šetrné mechanické očištění. Je nezbytné, protože i nepatrný flíček je díky stavbě objektivu na výsledném snímku či videu vidět a zkazí nám tím nasnímané záběry. Ve skutečnosti může být tak malý, že jej snadno přehlédneme a objevíme až při prohlížení na monitoru. Znečištění přední čočky zabráníme vhodným skleněným neutrálním filtrem, např. ultrafialovým (UV).

Objektiv má sedmičlennou lamelovou kruhovou clonu.

Podobnou zkušenost jsem zažil s nečistotou přímo na snímači, ačkoliv jsem objektiv nesundával. Opakované elektronické čištění nepomáhalo a musel jsem sejmout objektiv, zvednout zrcátko a vyfoukat nečistotu na snímači balónkem. Opět jsem to zjistil až na monitoru. Čistota je tedy základem dobře odvedené práce a nemůžeme ji v žádném případě podceňovat.

Schopnosti stabilizace obrazu jsou na vysoké úrovni.  INSIDE – tedy uvnitř těla na snímači. Pro fotografování pohybem snímače do stran, pro video elektronický. Já s ní mám v tomto přístroji (co se natáčení videa týká) velmi dobrou zkušenost. Patří, alespoň s dodaným objektivem, k tomu nejlepšímu. Sice je občas na třes mých rukou krátká, ale obecně je na předních příčkách, co se její produktivity týká.

 

Sluneční clona především chrání

Tato pomůcka umí být velmi užitečná. Osobně zastávám názor, že jí má mít každý objektiv. Když už nedokáže odclonit zcela šikmo dopadající světlo na objektiv, má také důležitou roli ochrannou. Jen s velkými obtížemi (podle tvaru) se dotkneme omylem přední čočky mastným bříškem prstu. Takový otisk se potom velmi špatně odstraňuje, konečně každé čištění objektivu zdržuje od práce. Clona je také velmi dobrá v tom, že dokáže často eliminovat drobné prachové částice či kapky vody v okolním vzduchu. Bez ní je jisté, že dříve nebo později „nahá“ přední pupila dostane od nečistoty návštěvu, která pokazí snímky, protože jsou tak drobné, že si jich všimneme až v počítači, kdy už bývá z pravidla pozdě.

 

Velký a jasný hledáček

Jasný hledáček XGA OLED Tru-Finder zobrazí přesný náhled konečného snímku v závislosti na nastavení expozice. Profesionální funkce zahrnují 100% pokrytí záběru a 33˚ širokoúhlé zobrazení.

Elektronický OLED (organický elektroluminiscenční) má velikost 0,5 palce (1,3 cm) s 2 359 296 pixely a stoprocentním pokrytím scény a dioptrickou korekcí -4 až +3. Je orámován snímatelnou pryžovou očnicí. Ta je měkká a pohodlná. Ani lidé s brýlemi s ní nebudou mít žádný problém. Nad sebou má čidlo, které reaguje na přiblížení oka. Tím se dá buď přepínat mezi hledáčkem a displejem, nebo přístroj aktivovat. Přepínání je možné i manuální – tlačítko v blízkosti sáněk pro blesk. Pro mě osobně bylo pohodlnější přepínání ruční.

OLED hledáčky Sony mám osobně ve velké oblibě. Jsou velké, jasné a přehledné a pracovat s jejich pomocí je velmi příjemné. Kvalitou zobrazení se dnes již velmi přibližují optickým hranolům v pravých zrcadlovkách.

 

Flexibilní a pohodlný displej

S možností otáčení a překlápění. Lesklý nedotykový LCD TFT o velikosti 1 228 800 pixely, 3.0 palce (7,6 cm), formát 3:2. Jas se dá nastavit Automaticky, v ručních krocích -2 až +2 a Slunečno. I při nejvyšším nastavení jasu je při slunečném dni na LCD panelu málo co vidět a je třeba obrátit pozornost ke skvělému hledáčku.

K TÉMATU  Pioneer DV-600AV-K – kvalita za dobrou cenu

Jako náhledový displej pro natáčení videa je jeho velikost na hraně. Video s formátem 16:9 zabere cca dvou třetinovou plochu displeje, takže je jeho plocha na hraně použitelnosti, když jde např. o zaostření na detail. Ještě že je tu funkce Peaking, která nám dokáže velmi zpříjemnit a zefektivnit ruční zaostřování.

Naopak pochvalu zaslouží jeho možnost vysunutí a otočení. Dá se i zaklopit zobrazovací plochou dovnitř a lépe tak displej chránit před mechanickým poškozením. Polohování mi velmi usnadnilo natáčení „od boku“ při podmračené obloze. Zde si Sony zaslouží pochvalu.

  • Peaking – zvýraznění hran zaostřených objektů. Jedná se o velmi šikovnou pomůcku pro efektivní ruční zaostření. Obrysy lze v menu nastavit ve třech různých tloušťkách – Silná, střední a nízká a v barvách červená, žlutá a bílá.
  • Zebra – pomocník v boji proti tzv. přepalům. Pokud úroveň jasu překročí hodnotu IRE, kterou jste nastavili, v části obrazu se objeví rastr zebra. Použijte tyto pruhy jako vodítko k nastavení jasu. Nastavení je možné v procentech: 70 / 75 / 80 / 85 / 90 / 95 / 100 / 100+.

 

Paměťové karty, konektory a další pomůcky

Podporovanými paměťovými médii jsou:

  • Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo,
  • SD, SDHC i SDXC (splňují standard UHS-I). Pro XAVC natáčení videa minimálně class10. Až do velikosti 64 GB.

TIP: Test SDXC paměťových karet – rychlá a rychlejší

Vyndávaní i zandávaní paměťové karty do tohoto přístroje je tak hladké a příjemné, že se o něm musím zmínit. Dvířka na boku přístroje (obrázek nahoře vlevo) se prstem potáhnou za prohlubeň v nich a posunou cca o 4 mm. Ty příjemně odskočí a zpřístupní prostor pro paměťovou kartu. Po jejím zandání dvířka přiklopíme a jemně zasuneme. Lepší kryt a jeho zpracování umístění se vidí jen málo kdy.

Testovaný fotoaparát nepostrádá Wi-Fi kartu. Díky tomu jej lze přes mobilní telefon či tablet i na dálku ovládat. Tedy alespoň hlavní funkce a nastavení.

Pro leckoho může být velmi užitečnou funkce NFC. Pouhým jediným dotykem lze tento přístroj propojit se smartphonem typu Android vybaveným technologií NFC a snímek zobrazený na displeji přístroje odeslat přímo do smartphonu. Co se týče videozáznamů, lze přenášet pouze videa MP4 natočená s nastavením Formát souboru Movie ve formátu MP4.

Přípojná místa jsou hezky pohromadě pod čtyřmi plastovými dvířky, na opačném boku přístroje, než šachta pro paměťovou kartu (obrázek vpravo nahoře). Začneme zleva nahoře, kde vidíme kruhový konektor pro synchronizaci blesku. Bezprostředně pod ním pod stejnými dvířky je zdířka pro kabelový dálkový ovladač RM-L1AM. Úplně dole je DC IN zdířka pro připojení samostatně prodávaného adaptéru AC-PW10AM. Mezi těmito dvířky se potom nachází reproduktor (tři malé kulaté otvory) a Wi-Fi vysílač.

Vpravo nahoře se ukrývá červená zdířka zvoucí mini jack 3,5 mm, pro použití externího mikrofonu bez aktivních sáněk. Zde mi chybí výstup pro sluchátkový příposlech. Pod posledními dvířky se ukrývají dva konektory – mikro HDMI OUT pro přenos obrazu do HDTV nebo monitoru a tzv. MULTY (Multifunkční terminál) mikro USB, mmj. pro přenos dat z aparátu do počítače nebo dálkové ovládání.

Mikrofon je situován na horní části přístroje, před patkou pro příslušenství ve tvaru půlkruhu s děrovanou perforací z tmavého lesklého kovu. Záznam je možno pořídit ve dvoukanálovém stereo záznamu. Zvuk pořízený vestavěným mikrofonem je velmi příjemný, plný a zároveň živý. Nezaznamenal jsem při natáčení z ruky, žádné významné parazitující zvuky ať již by měly přicházet z útrob přístroje nebo doteky na povrchu těla. Je ale možné, že se v určitých situacích toto stát přeci jen může, a proto je tu možnost připojit externí mikrofon, zaznamenávající zvuk skrze kontakty přímo v botičce pro příslušenství nebo specializovaný s připojením na boku přístroje.

Ve druhé části recenze se opět zaměříme již na samotné natáčení videa a fotografování včetně podprobnějších nastavení záznamu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Nepřehlédněte

Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek