Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Samsung HT-X30R: vše v jednom za sedm

14. 02. 2008

Kompletní sety domácího kina lze dnes pořídit už okolo dvou tisíc korun. Jejich koupi bychom ale nedoporučili ani největšímu nepříteli. Aby DVD přehrávač přehrával, zesilovač zesiloval a reproduktory zvučely, musíme investovat alespoň 6 tisíc. Samsung HT-X30R je mírně nadstandardní sestavou. Možná vás osloví.

Hned na úvod si řekněme, že Samsung HT-X30R je totožný se sestavou Samsung HT-X35R, rozdíl je pouze v předních a surroundových reproduktorech. X35R má sloupové reproboxy, kdežto námi testovaná X30R má pouze malé satelity. Tato recenze tedy může posloužit zájemcům o oba výrobky.

Malé bedýnky pro malé místnosti

Všechny čtyři satelity jsou u HT-X30R dvoupásmové a na první pohled velmi malé. Proto překvapí jejich větší hmotnost, kterou jsme dle vzhledu nečekali. Zpracování je sice precizní, ale řešení postavení na jakýkoli podstavec je nedokonalé (viz obrázek). Lze je naštěstí snadno zavěsit, nebo možná připevnit na stojan či kloubový nosič pomocí šroubovacího terminálu. Subwoofer dokresluje určení celé sestavy – jak svým vzhledem, tak hmotností, nebudí dojem, že dokáže zázraky. Centr je dvoupásmový se dvěma středovými měniči.


Sateletiní reproduktory mají svorkové úchyty na reprokabely. Mikronožičky na postavení stabilitě příliš nepřidají

Reproboxy jsou vzadu barevně označeny a korespondují s barvami na terminálech zesilovače – zapojení je tak velmi jednoduché. Dodaná kabeláž svou délkou postačí jen na malý pokoj. Ostatně jak už je naznačeno v předchozím odstavci, tam míří výkonem i velikostí reproboxů, celá tato sestava.


Zadní panel dává tušit, že k němu připojíte i další zařízení. Pro zvětšení klikněte

Ventilátor ventiluje. Bohužel…

Při zapnutí přístroje vám po chvíli neunikne pozornosti, že je chlazen malým ventilátorem. A ten rozhodně není nejkvalitnější a tím pádem nejtišší. Na 2-3 metry je v tiché místnosti slyšet. Také DVD mechanika patří k hlučnějším. To podtrhla i svou krátkozrakostí – některá naše pálená média v horším stavu nenačetla a média DVD-R jí chutnala o poznání méně, než DVD+R.

Displej na přehrávači je dobře čitelný a dokáže zobrazit i jméno právě přehrávaného souboru. Dá se navíc i ztlumit – společně s diodou podsvěcující stand-by tlačítko. Přední USB a line-in vstup je skryt pod dvířky. Zadní panel, kromě výstupů na 3 Ohmové repro, poskytuje jeden stereo vstup, SCART konektor, YUV výstup, digitální optický vstup, HDMI a speciální slot na kartu pro bezdrátové propojení reproduktorů (lze doplnit za příplatek). Dálkové ovládání si docela dobře poradí se spoustou funkcí, které X30R má. Je elegantní a kvalitně zpracované. Reakce na povely jsou průměrné. Dokáže ovládat i televizory jiných značek.


Dálkové ovládání je kvalitně zpracované, jeho citlivost je však jen průměrná

K TÉMATU  Po Toshibě nastupuje do síťových přehrávačů i LG

Nabito funkcemi

Tím se dostáváme k tomu, co přístroj všechno zvládne. Je toho opravdu hodně. Kromě přehrávání DVD disků si poradí s hudebními, fotografickými i filmovými soubory na DVD disku a na zařízeních připojených na USB. Navíc umí i DVD-Audio disky. Naše testovací DVD-RAM médium už bylo nad jeho možnosti, stejně tak DVD+R DL nešlo číst korektně.

Mírně nadstandardní je podpora různých souborových formátů/kontejnerů – od MP3, přes WMA, až po ASF, MPG a WMV. To platí i o kompresi, která je v nich obsažena. Zvládá DivX 3.11 až po nejnovější, XviD, MPEG-1, MPEG-2, WMV V1, V2, V3 a V7, vše v SD (do 720×576) rozlišení. Ve filmech přitom dokáže dekódovat jak Dolby Digital zvukovou stopu, tak DTS!


Souborové menu patří k těm pokročilejším

Funkce souborového menu jsou dostatečné, ostatně známe je již z jiných přehrávačů Samsung. Fotografie zobrazuje dostatečně rychle, podporuje (podle manuálu) až 19 MPx fotografie. Při přehrávání videa MPEG-4 a dalších, které využívají externí textové titulky, zvolí v případě, že je ve složce jen jeden soubor s titulky, právě ten automaticky, jinak dá uživateli na výběr ze všech obsažených titulkových souborů. Bohužel velkou vadou na kráse je laxní podpora diakritiky v českých titulcích a jejich ne příliš povedené zobrazení a čitelnost.


Vlevo jsou nedokonale podporované souborové titulky (pro zobrazení češké diakritiky je prý potřeba v menu změnit jazyk na polštinu), vpravo lepší titulky v nepříliš rozšířeném DivX Ultra

Chtělo by to nový firmware

Na webu Samsungu jsme zkoušeli najít novější firmware, který by podporu titulků řešil, ale marně. Firmware ke stažení tam sice je, ale dle jeho čísla se jeví starší, nežli ten, který jsme v přístroji měli. Každopádně jeho aplikace změnu nepřinesla. Nedávno se Samsung chlubil novým firmwarem pro MP3 přehrávače, škoda že nemyslí tolik i na své další zákazníky…

V přehrávání DVD filmů poskytuje HT-X30R klasický komfort, zoomovat lze v prvním docela jemném kroku 1,5x. Také je možné využít funkci EZ View, která automaticky ořízne černé pruhy a zvětší obraz. U MPEG-4 a spol. videí to bohužel nefunguje a zoom nabízí pouze zvětšení 2x, což není dostačující.

Za zmínku stojí velmi podrobný český manuál, který se věnuje například i tomu, jak dokáže USB 1.1 komunikovat s různými zařízeními. Mluví se o podpoře flash pamětí, MP3 přehrávačů (flash i diskové), fotoaparátů, čteček paměťových karet… Logicky ale musí jít o zařízení, která fungují bez ovladačů (Mass Storage). Vyzkoušeli jsme Flash disky (do 2 GB), které běžely bez potíží. Externí harddisk se po připojení sice roztočil, ale přístup jsme k němu nezískali. Pravděpodobně proto, že vyžaduje USB 2.0, nebo dva porty USB 1.x. V jiném případě by ale připojení disku nemělo činit problémy.

K TÉMATU  DVB-T černokněžník: recenze rekordéru Philips DVDR5570H

Zvučí nebo hučí?

A jak tato sestavička multiformátového DVD a USB přehrávače, RDS radiopřijímače, zesilovače a 5.1 reprosestavy vlastně hraje? Zvukový výkon je nízký (příkon celé sestavy 80 W), proto i vzhledem k velikosti reproboxů, je vhodnější především do menších místností a panelákových bytů, kde hrozí, že při razantnějších zvukových efektech zvednete ze židle sousedy. Na poslech hudby se nehodí, i když pořád lepší, než tradiční radiomagnetofon. Ale nic více nečekejte. Ve filmových scénách je situace přesně opačná, zde sestava vynikne. Filmový zážitek vám opravdu znásobí, a když budete chtít a pootočíte voličem hlasitosti, sousedy dokážete naštvat i s touto sestavičkou. Dojem z podání filmového zvuku je celkově pozitivní, i když zadní efektové kanály nejsou moc výrazné a subwoofer dělá co může, aby výbuchy byly výbuchy. Ke cti přístroje budiž nízký šum a čistota podání zvuku (na svou kategorii).

Pokud se rozhodnete připojit v budoucnosti jiný přehrávač, nebo zdroj zvukového signálu, poslouží testovaný přístroj dobře. Při analogovém propojení (pouze 2 kanály), lze využít funkci DPL II, která rozvede signál do všech reproduktorů a rekonstruuje částečně i prostorový zvuk. Dále lze využít optický digitální vstup, který samozřejmě zvládne přenést i nezměněný prostorový zvuk, jenž přístroj dekóduje.

Kvalita, funkce i chybky

Verdikt je jednoznačný. Samsung HT-X30R je povedený a kvalitně zpracovaný systém domácího kina. Hodí se do menších místností a panelákových bytů, kde svým nižším výkonem splní svou funkci oživení filmového zážitku. Na druhou stranu pro náročnější poslech hudby je zcela nevhodný. Systém oplývá (na danou kategorii) nadmírou vstupů a výstupů, což je jasnou investicí do budoucna. Nebude problém využívat integrovaný dekodér zvuku i pro externí zařízení. Také USB vstup a HDMI výstup s přepočítáváním na vyšší rozlišení jsou dnes velice užitečnými prvky. Škoda tedy jen nedotáhnuté podpory textových titulků u MPEG-4.

Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 občas rozhozené barvy
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
DivX Ultra ano
Nero Digital ne
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

Nepřehlédněte

Sluchátka Niceboy HIVE podsie, jsou stylová True Wireless sluchátka s MaxxBass technologií.Nemají kabel, jednotlivé špunty jsou od sebe odděleny a lze je použít i samostatně. Příslušenství sluchátek tvoří praktický box, ve kterém jsou uložena a zároveň dobíjena.
Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek