Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Recenze USB flash disků: Velký a rychlý versus miniaturní a pomalý

28. 01. 2012

28. 01. 2012

Recenze dvou USB flash disků – Kingston Data Travel R500 16 GB a miniaturní SanDisk Cruzer Fit 8GB.

USB flash paměti jsou dnes doslova spotřebním zbožím, které se povaluje v množství větším, než malém, v kdejakém šuplíku. To ale může jít o starší kousky menších kapacit. Co když ale potřebujete nový s větší kapacitou? Dnes tu pro vás máme hned dva adepty pro dva scénáře. Robustnější a rychlý Kingston a miniaturní SanDisk, vhodný pro takové situace, kdy by měl zapojený budit co nejmenší pozornost.

 

Kingston Data Traveler R500 16 GB

Patří ve své třídě a rozhraní USB 2.0 k těm nejrychlejším. Výrobce uvádí na prodejním obalu 30 MB/s čtení a 20 MB/s zápis dat. Podle našich testů si až tak moc nevymýšlí: 32 MB/s čtení a 17 MB/s zápis jsou slušné hodnoty. Jeho tělo je celé z pryže a zajišťuje tak přirozeně zvýšenou odolnost proti pádu a vlhkosti. Jeho vzhled – oranžovo-černá kombinace – vylučují, že by ji člověk mohl přehlédnout. Díky svému mimikry je vidět na první pohled i ve velkém nepořádku na pracovním stole či v tašce. Potěší i výrobcem garantovaná záruka pět let.

Můj první dojem byl, že klíčenku musím silněji stisknout, aby mi z prstů nevyklouzla. Také jsem ji čekal podle vzhledu těžší, než je tomu ve skutečnosti. Hmotnost je tedy nepatrná a v kapse ji ani neucítíte.

Pryžové víčko, které chrání USB konektor před poškozením, při transportu drží dobře. Stáhnout jde dosti ztuha a to je dobré znamení, že vydrží i časté vysunutí a nasunutí, bez velkých obav z možné ztráty víčka postupným vyvikláním. Na zadní straně zasunuté víčko drží jen silou vůle a bude lepší ho mít položené při zasunutém disku do počítače, raději někde stranou.

K TÉMATU  Hudba na dotek:MEIZU M3 SENCOR

Práce disku je detekována blikáním ledově modré diody v zadní části před poutkem k zavěšení. Přihlášení do systému trvá o něco déle, než se nainstaluje vhodný ovladač. Při dalších použitích ve Windows 7 x64bit, trvá cca 20 – 30 sekund. Disk je výrobcem naformátován v souboru FAT32. Dá se naformátovat také na exFAT a NTFS. Budete-li chtít na tento disk ukládat větší data vcelku, jak 2GB (např. video), je třeba zvolit NTFS formátování.

USB 2.0 flash disk Kingston Data Travel R500, se povedl jak provedením, tak i rychlostí obousměrného přenosu dat. Zárukou kvality může být i firma Kingston, která je pověstná svými kvalitními výrobky na poli pamětí obecně. Data jsou přenášena u USB 2.0 flash disků nadprůměrnou rychlostí a to je hlavní rys, který láká k zakoupení.

Aktuální cena Kingston DataTraveler R500 16GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

SanDisk Cruzer Fit 8GB

Druhý testovaný flash disk najde úplně jiné uplatnění. Díky své miniaturnosti poslouží všude tam, kde potřebujeme trvaleji připojený disk. Ideálně takovým způsobem, aby co nejméně překážel a současně aby nepřitahoval pozornost nevkusným provedením. Toto SanDisk Cruzer Fit bez potíží splní. Nad rámec vlastního USB 2.0 konektoru přidává opravdové minimum další „hmoty“. V autorádiích či netboocích bude jako doma. Dioda svítí naprosto decentně a navíc jen při inicializaci. 

S tím ale samozřejmě vznikají i určité potíže. Takto titěrný předmět snadno ztratíte, nehodí se tedy moc na častější manipulaci a přenášení po kapsách. Při nahrávání hudby a následném přehrávání v autorádiu jsme nezaznamenali žádné anomálie. Disk dělá přesně to, k čemu je určen. Daní za miniaturnost jsou menší přenosové rychlosti. Rychlost čtení je s 20 MB/s naprosto dostatečná, sekvenční zápis 4 MB/s už je podstatně horší. Při využití jakožto dlouhodobějšího nosiče nás to ale až tak moc trápit nemusí. 

K TÉMATU  Recenze Ainol Numy 3G Talos II – vše v tabletu myslitelné na dosah


Aktuální cena Sandisk Cruzer Fit 8GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek