Čtvrtek , 09. 01. 2025

Vladan

Recenze USB hubu TP-Link UH400 – čtyři do mariáše

26. 01. 2016

26. 01. 2016

Srovnání USB 3.0 hubů jste na našem webu mohli číst před půl rokem. Šlo o napájené modely s nabíjením poměrně vysokým proudem až 2 zařízení. Dnešní kus je jiný, jde o praktický základ na cesty či domů, když zkrátka potřebujete navýšit počet (nejen) rychlých „USBéček“.

TIP: Replikátory TP-Link a Transcend pro USB 3.0 v testu

Ano, USB 3.0 se stalo běžnou součástí levných notebooků i tzv. „netbooků“, ale často nabídnou jeden port, další jsou USB 2.0. Ten bohatě stačí pro myš či tiskárnu. Co si počít, když chcete třeba rychle kopírovat z externího disku na jiný nebo máte zkrátka více kabelů? Kupte testovaný hub TP-Link. Cenově je přijatelný, rozměrově praktický.

 

Nechť kilobajty tečou

Rozhraní USB (Universal Serial Bus) existuje od poloviny 90. let (oficiálně bylo představeno roku 1996 po několika zkušebních verzích) a je opravdu univerzální – slouží k připojování myší, klávesnic, tiskáren, paměťových médií i k propojování a dobíjení rozličných elektronických hraček.

Pro přehled si uveďme pár faktů:

  • USB 1.x – leden 1996, teoretická přenosová rychlost až 12 Mbit/s;
  • USB 2.0 (High–Speed) – duben 2000, teoretická přenosová rychlost až 480 Mbit/s;
  • USB 3.0 (Super-Speed) – listopad 2008, teoretická rychlost až 5 Gbit/s;
  • USB 3.1 (Super-Speed+) – oznámeno červenec 2013, teoretická rychlost až 10 Gbit/s.

Konektor se dlouhá léta nezměnil a stále je nejužívanější USB typu A. Letos pomalu nastupuje ještě univerzálnější konektor typu C jak po stránce tvaru, tak možnostmi napájení (zvládne vyšší proud).

Na obrázku vidíte oba typy konektorů vlevo typ C, vedle něj starší typ A.

 

Snadno a lehce

Nepůjde o dlouhý článek, nejde o složité zařízení. Stočený kablík se krásně uschová těle krabičky, ale je dost krátký. Logicky, dvě strany zabírají porty, takže se musel vejít jen do zbylého místa, proto delší být nemůže. K notebooku jistě stačí a u stolního PC byste stejně potřebovali „prodlužku“.

K TÉMATU  Největší čínský výrobce SUV přidá do aut robota typu ChatGPT

Parametry HUBu – je malý a lehký, hmotnost činí jen 55 g.

 

Praktický i levný

Výsledky měření – flash disk SanDisk Ultra Fit 32 GB (zleva: bez a s hubem).

Výsledky měření – externí disk Verbatim 250 GB USB 3.0 (zleva: bez a s hubem).

Po stránce výkonu se mi to těžko hodnotí, protože mám jiný flash disk (potažmo pevný disk) i notebook než dříve, takže těžko soudit, zda-li je oněch chybějících 50 MB/s dílem řadiče VIA VL812 v rozbočovači samotném, či vinu hledat na straně méně výkonného notebooku. Rozhodně je to přínos oproti USB 2.0, navíc jeho použití neznamenalo pokles rychlosti.

Z hlediska praktického je skladný, lehký. Dokázal „utáhnout“ čtyři zařízení – dva 2,5palcové externí disky, jeden flash disk a myš. Bez problémů. U zapojeného portu se rozsvítí bílá dioda. Zpracování nelze nic vytknout – plasty jsou kvalitní, přesně „slícované“ do elegantního a kompaktního celku. Samozřejmě se obejde bez ovladačů. Toť vše.

 

Aktuální cena TP-Link UH400 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Kratší USB kabel + Kabel uschován v těle
  + Hmotnost i velikost

Za zapůjčemí USB hubu TP-Link UH400 děkujeme společnosti

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek