Pátek , 27. 12. 2024

Žaneta

Reproduktory Logitech Z-2300 THX

06. 08. 2007

Po čase tu máme další uživatelskou recenzi , tentokrát od našeho čtenáře Jiřího Korduláka. Podíváme se v ní na nejvýkonnější 2.1 reproduktory od Logitechu, model Z-2300 THX. I když jsou primárně určeny pro připojení k počítači, kvalita jejich reprodukce neodolatelně svádí také k dunivému ozvučení sytému domácího kina.

Provedení

Logitech Z-2300 se můžou pochlubit precizním dílenským zpracování. To si hlavně uvědomíte při vyšších hlasitostech, kdy se neozývá žádné drnčení ani jiné projevy rezonance reprosoustavy. Zato v okolí vám bude drnčet veškerý nábytek v místnosti. Mně rezonují i okenní tabulky 😉 Satelity jsou vyrobeny z plastu, ale na pohled působí velice pěkně a subwoofer je z 12mm tlusté dřevotřísky. Celá sestava je sladěna do barev černá a stříbrná.

Pohledný 2.1 set od Logitechu

Satelity

Satelity se chlubí rozměry 172 x 90 x 152 mm a výkonem 40W (na kanál) při impedanci 8Ω. Z běžného pohledu na nich neuvidíte nic zajímavého. Měniče jsou schovány za černou průzvučnou tkaninou a na každém satelitu dole se ukazuje logo Logitech s certifikací THX. Zadní stěna satelitů je černá. Zbytek satelitu je stříbrný. Ze spod je třemi šroubky přidělán podstavec, který pěkně ladí k bednám. Celkově to působí, jako kdyby byl k nim připevněn napevno. Po sejmutí černé tkaniny se vám ukáže měnič a nad ním otvor bassreflexu. Že by satelity hrály basy?

Satelity klamou svým subtilním tělem

O basech se mluvit nedá, jsou to spíše slabé středy. Satelity jsou osazeny 2,5“ (64mm) reproduktory s fázovými kalotami z leštěného hliníku pro věrnější přednes hudby. A ten je opravdu věrný. Proto také tato reprosoustava obdržela certifikát THX. Ve spodní částí reproduktoru se opět nachází logo Logitechu a logo certifikace THX. Celý satelit je lehce zkosen směrem dozadu. Má velice malou hmotnost a při velké hlasitosti se ani nehne. Subwoofer: Subwoofer na rozdíl od jiných reprosoustav trochu více zmohutněl. Jeho rozměry jsou 280 x 280 x 380 mm a hmotnost je něco přes 11kg. Pro lepší představu je vysoký zhruba jako dva CD obaly. Jak už zde bylo zmíněno, tak je vyroben z 12mm tlusté dřevotřísky. Vysokou kvalitu provedení ukazuje i počet šroubů na zadní straně subwooferu. Tam je 42 šroubků. Celá „bedna“ kromě čelní strany je černá. Čelní strana je pro lepší barevné sladění stříbrná. Tentokrát začneme zadní stranou. Tam vyčnívá pasivní chladič, který se při vyšších hlasitostech dokáže pěkně zahřát. Dále tam jsou umístěny prvky pro připojení dvou satelitů (pravý a levý), připojení k proudu, připojení dálkového ovladače a hlavní vypínač.

Podle snímku si snadno uděláte představu o rozměru subwooferu

Na levém boku je dosti velký otvor 6-ti pásmového bassreflexu a to nejhlavnější je na přední stěně. Tam se ukrývá „srdce“ všech nižších tónů. Reproduktor o průměru 20,3cm (8“) se chlubí výkonem 120W při impedanci 8Ω. Ve středu reproduktoru se opět ukazuje tentokrát už jenom logo Logitechu. Jak je již patrné z rozměrů, tak celý subwoofer má téměř krychlový tvar a těžko jde někam schovat. Kdo by ale takovou krásu schovával?

K TÉMATU  Polibek od dánského Kiss DP-600 – éra HD videa začala

Dálkový ovladač SoundTouch

Celkem praktický dálkový ovladač ale bohužel na kabelu. Vrchní strana je opět stříbrná a zbytek černý. Ani jako na ostatních částech reprosoustavy, tak ani tady nesmí chybět logo Logitechu. Na DO se nachází výstup na sluchátka, dva otočné ovladače. Jeden je na ovládání celkové hlasitosti a druhý na ovládání hlasitosti basů. Dále je na něm tlačítko on/off a kontrolka napájení. Ta má celkem neobvyklou barvu. Svítí totiž modře a k barevnému sladění se hodí víc, něž kdyby byla zelená či červená. DO se připojuje mezi zdroj zvuku a bedny.

Dálkový ovladač žel spojen „pupeční šňůrou“ se subwooferem

A jak hrají?

Při reprodukci hudby musím jen chválit. Nebylo slyšet žádných nežádoucích zvuků (z beden, nepočítám rezonující nábytek). Silné linoucí se basy v doprovodu opravdu čistých výšek. Kdejaká stereo reprosoustava i z těch vyšších tříd se může stydět za svůj přednes vyšších tónů oproti Z-2300. Velké mínus jsou středy. Ty by mohly být silnější a basy naopak trochu slabší ale jdou ztlumit. U filmů nadšení přetrvává. Hodně záleží na kvalitě filmu protože ta se tady hodně projeví. Při správné kvalitě je všechno v pořádku. Ovšem prostorový zvuk to není 🙁 Pořád je to jen stereo a to když sedíte přesně mezi pravým a levým satelitem. Jinak není, co vytknout. No a při hrách se mi zdá, jako by byl zeslabený subwoofer. U hudby se z něj linou mohutné dunivé basy a u her nic? Vina ale není na straně reproduktorů ale na nastavení zvukové karty. Po delším „šťourání“ ve zvukové kartě bylo opět vše v naprostém pořádku.

Závěr

V konečném důsledku mi přijde škoda, že se tyto bedny řadí mezi repro k PC. Protože by v pohodě dokázali konkurovat i ve vyšších třídách. Celá reprosoustava je velmi kvalitně zpracovaná a proto podává velmi vysoký výkon. Ten podává i díky 200W zesilovači. (120W na subwoofer a 2× 40W na satelity). Špičkový výkon je 400W. S těmito Logitechy zažijete spoustu nových zážitků při poznávání nadstandardního zvuku ovšem můžete zažít i stížnosti ze strany sousedů. Reprosoustavu v žádném případě nedoporučuji do paneláků. Tam by vám byla asi úplně k ničemu. Proto, když uvidíte inzerát, že někdo prodává tyto Logitechy a důvodem je, že je nevyužije, tak mu klidně věřte a nemyslete si, že jde o mizernou reprosoustavu. Ovšem mizerný kousek se může vyskytnout ale od čeho je záruka? 😉 Tuto reprosoustavu jsem porovnával s Genius SW-HF 5.1 5000 a souboj byl velice vyrovnaný. V podání zvuku měla trochu navrch SW-HF 5.1 5000 díky svému prostorovému zvuku. Po vypojení zadních reproduktorů byla ale jasně lepší Z-2300. Hlavně při extrémních hlasitostech se Z-2300 projevila lépe. Sám osobně tyto bedny řadím k tomu nejlepšímu v 2.1 PC soustavách. Při porovnání s už pár let starou reprosoustavu Genius SW-5.1 Value byla ve všech směrech lepší Z-2300. SW-5.1 Value má totiž velmi malý výkon (15W subwoofer a 5×5W satelity a střed), o dílenském zpracování radši ani nemluvit a ani prostorový zvuk jí taky moc nepomohl. Ten se rovnal tomu, co šlo z Z-2300 při WOW efektech. Z-2300 vám v pohodě ozvučí sál o ploše 10×12m (odzkoušeno) a není problém ozvučit i venkovní párty (také odzkoušeno). V místnosti zvuk hodně věrně napodobuje zvuk v kinosálech (hlavně dunivé basy). Proto od reprosoustavy v hodnotě cca 4000,- Kč dostanete fakt hodně. Jsou to sice jen bedničky k PC ale hrají stejně dobře, jako některé bedny, co se řadí do úplně jiných tříd.

K TÉMATU  Test HP Pavilion x2 vs. Lenovo Ideapad Miix 300 – trpaslíci na nože

Specifikace: Celkový výkon: 200W RMS /400W P.M.P.O. Subwoofer: 120W; (8“) Satelity: 2× 40W ; (2,5“) Frekvenční rozsah: 35Hz – 20kHz Odstup signál/šum: >100dB (při frekvenci 1 kHz) Rozměry: Subwoofer: 280 x 280 x 380 mm Satelity: 172 x 90 x 152 mm Certifikace THX

Plusy a mínusy
+ povedený design – velká hmotnost
+ zvuk – DO na kabelu
+ cena (porovnání zvuk/cena s jinými repro)

Autor článku: Jiří Kordulák

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek