Pondělí , 14. 10. 2024

Agáta

Sencor SHR 9500T: povedený multimediální HDD rekordér

23. 03. 2011

23. 03. 2011

Jako pravověrný nadšenec do Windows Media Center jsem tuto hrací skříňku – tím spíše pod značkou Sencor – rozbaloval s určitým despektem. Ten mě však přešel už po několika minutách od zapojení a změnil se v opatrné přesvědčení o určitých kvalitách tohoto přehrávače. Nemít Media Center, jistě bych si Sencor SHR 9500T koupil. Kdyby byl za polovic, koupil bych si ho nejspíš i tak.

sencor

 

Aktuální cena Sencor SHR 9500T v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Sencor je znám jako výrobce low-endové černé techniky. To může na jednu stranu vzbuzovat strach ze suboptimální funkčnosti pořízených zařízení, avšak na druhou stranu také naděje na funkce a možnosti, které zařízení věhlasnějších výrobců nabídnout neumí (či nechtějí). HD Media Recorder & Player SHR 9500T je i přes drobné chybky firmwaru příkladem té druhé skupiny. Na pohled jednoduché zařízení tak skrývá netušené možnosti.

Navenek nenápadný…

SHR 9500T je necelý kilogram těžká černá krabička o něco větší než běžné autorádio. Na přední straně najdeme maticový displej a dotyková tlačítka pro ovládání základních funkcí. Displej nepatří mezi nejkrásnější, ale jeho vzhled je bohatě vyvážen funkcemi. Přístroj jeho prostřednictvím dovede informovat až o nečekaném množství toho, co právě provádí. Jedinou výtkou v této oblasti snad je nesprávné zobrazení některých názvů přehrávaných souborů, kdy displej zobrazuje naprosto nesmyslné řetězce.

Mnohem zajímavější je zadní strana rekordéru, která dává tušit široké možnosti využití. Kromě konektoru napájení a hlavního vypínače zde najdeme konektor pro USB připojení k počítači, USB porty pro USB host (připojení disku, flash disku či optické jednotky), HDMI výstup (až 1080p) a optický výstup pro zvuk. Dalšími možnými výstupy pak jsou kompozitní (RCA) i komponentní YPbPr (RCA) video, digitální koaxiální (RCA) i analogové (RCA pár) audio a konečně dvojice SCART konektorů, z nichž jeden slouží i pro vstup. Mezi vstupy nechybí kompozitní video (RCA), analogové audio (RCA pár), již zmíněný kombinovaný SCART a anténní vstup. Připojení antény je tradičně průchozí. Podle manuálu existuje i verze bez SCART konektorů, kterou však obchod videotech.cz, jenž nám přístroj zapůjčil k recenzi, nenabízí.

sencor

Možnosti připojení uspokojí snad každého

…uvnitř velmi schopný

První spuštění klasicky nabídne prvotní základní nastavení a následně skenování DVB-T kanálů. Ano, zařízení má kromě širokého množství vstupů také DVB-T (MPEG-2 i MPEG 4 HD) tuner, lze jej tedy používat téměř stejně všestranně jako o něco dražší media centery v podobě plnohodnotných počítačů PC. Vyhledání kanálů trvá mnohem déle, než jsem zvyklý z řádově levnějších set-top-boxů, ale vzhledem k tomu, že jde o jednorázovou činnost, rád nad tím přimhouřím oči.

Dálkové ovládání má docela logické uspořádání tlačítek pro ovládání základních funkcí. Přesto jsem při pravidelném používání postrádal tlačítko pro zobrazení hlavního menu, které by fungovalo i při procházení uvnitř menu. Tlačítko zpět funguje podivným způsobem, kdy častokrát signalizuje, že krok zpět není možný, přitom z logiky věci bych očekával, že by možný být měl. Poněkud matoucí jsou také tlačítka HDD, USB a LAN pro přímý přístup k jednotlivým médiím pro přehrávání, která bez dalších popisků slouží rovněž k ovládání teletextu.

K TÉMATU  Eltrinex SportCam HD: Mini kamera, která odolá i adrenalinu

sencor

Dálkové ovládání má sice tužší stisk, ale patří k tomu lepšímu, co lze v této třídě zařízení zakoupit

Pochvalu jednoznačně zaslouží přítomnost tlačítka TV System, které slouží k cyklování mezi jednotlivými výstupními režimy a formáty (PAL, NTSC, 720p, 1080p aj.), díky čemuž umožňuje přístroj zprovoznit i pokud váš televizor některé formáty nepodporuje a tudíž výstupní signál přístroje nezobrazí. Celkově lze – i přes poměrně tvrdý stisk tlačítek – ovládání řadit k těm povedenějším. To však nelze říct o softwarové klávesnici, která jednak neposkytuje vizuální odezvu na stisk, což „oceníte“ zejména při třetím opakování zadávání delších hesel, a jednak nepíše velká písmena po volbě přepínače Shift. Velká písmena tak lze zpřístupnit jen Caps Lockem s nutností je opět Caps Lockem vypnout (stejně jako na PC).

keyb

Softwarová klávesnice není řešena špatně, do dokonalosti však má daleko a písmenka na tlačítkách ovladače, na která jsem zvyklý z Windows Media Centeru, rozhodně netrumfne

Na data je kabrňák

Jednou ze silných zbraní SHR 9500T je možnost připojení nejrůznějších datových zařízení. Do útrob rekordéru lze připojit až 2TB (manuál uvádí 1 TB, krabice uvádí 2 TB) SATA pevný disk, prostřednictvím USB externí pevné disky, flash disky i optické mechaniky. Zařízení se standardně dodává bez interního pevného disku, kromě funkcí nahrávání (včetně timeshiftu DVB) je však plně funkční i bez něj. Snadno tak SHR 9500T můžete využívat jako síťový přehrávač. Nahrávat na vzdálené úložiště bohužel není možné.

senc

Procházení připojených zařízení. Škoda, že tu není „zástupce“ pro spuštění přehrávání televize

Procházení datových úložišť je relativně svižné. Přístroj nemá problém se zobrazením dlouhých názvů souborů. Problémy nastávají při načítání obsahu adresářů s větším množství objektů či při načítání meta informací z multimediálních souborů. V těchto případech je třeba počítat s drobnými prodlevami. Práce se sítí podporuje protokoly FTP (server), Samba (server i klient) a UPnP (klient).

gui

Při procházení složek s multimédii zobrazuje přístroj meta informace o médiích

Sambu (sdílení s počítačem s operačním systémem Windows 7) se mi zprovoznit nepodařilo pravděpodobně kvůli nutnosti přihlášení nastavené na počítači. UPnP streamování médií (Vysílání datového produdu médií ve Windows 7) je bezproblémové, avšak počítač přístroji nabízí pouze média, která podporuje Windows Media Player, takže například soubory MKV si takto nepřehrajete. Řešením pravděpodobně bude patřičný zásah do registrů a vnucení podpory těchto formátů Windows Media Playeru.

Přehraje, na co si vzpomenete i něco navíc

SHR 9500T podporuje širokou paletu multimediálních formátů, jejichž přehled najdete v tabulce pod článkem. Velice dobře je zpracována podpora titulků, které nemají žádný problém s češtinou. Navíc nabízí možnost načtení libovolného vlastního TTF fontu pro zobrazení. Přístroj také podporuje přehrávání internetových rádií, k nimž je však cesta poměrně krkolomná. Jejich adresy je třeba uložit do M3U či PLS playlistů do složky InternetRadio v kořenovém adresáři pevného disku nebo USB. Přehrávání rádia se pak spouští „přehráním“ těchto playlistů.

K TÉMATU  Panasonic DVD-S53: Panák vrací úder

titulky titulky

Při nastavení kódování na oblast střední Evropy nemá SHR 9500T problém s diakritikou v titulkách. Konfigurace titulků je dostupná na stisk jediného tlačítka na dálkovém ovladači

Zajímavé jsou i doplňkové funkce BitTorrent klienta a možnosti připojení optické mechaniky. BitTorrent klient ukládá data na interní pevný disk. Pokud funkci BitTorrentu v nastavení přístroje aktivujete, samotná práce klienta se pak ovládá vzdáleně prostřednictvím webového rozhraní. Optické mechaniky lze připojovat do portu USB. Podporovány jsou CD, DVD i BD mechaniky, výrobce však varuje před DRM ochranou CSS (a podobnými modernějšími mechanismy na discích DVD a BD), kvůli níž mohou být některá média nepřehratelná.

gui gui

Hlavní menu i podřízené nabídky jsou vkusně graficky zpracované. Je však škoda, že s výjimkou televize a hudby přístroj neumí přehrávat na pozadí (třeba právě při procházení menu)

Sencor SHR9500T je rekordér a přehrávač, který dokáže snadno zastoupit i mnohem složitější a dražší plnohodnotná domácí media centra postavená na platformě PC. Cena zařízení mírně přesahující 4 500 korun se zdá adekvátní, nutnost dokoupení disku a optické mechaniky (a v případě zájmu také USB Wi-Fi modulu) však cenu hravě srovnávají s levnějšími PC media centry. Sám pro sebe bych si toto zařízení dovedl představit bez interního pevného disku jako kvalitní síťový přehrávač ke druhému televizoru či při vhodném umístění třeba k projektoru.

 

Specifikace Sencor SHR 9500T

  • Podporovaný disk: Dle manuálu do 1 TB, dle obalu do 2 TB, SATA, NTFS
  • Záznam z DVB-T tuneru: MPEG-2 / MPEG 4 HD TS
  • Záznam z externích analogových zdrojů: MPEG 2
  • Přehrávání videa: H.264 (včetně HD MP4 videí stažených z YouTube), WMV9, MKV, MPEG-2 (TS, TP), AVI, RMV, MPEG 1, 2 (včetně VOB, ISO)
  • Přehrávání audia: MP3, AC3, WMA, OGG, WAV, FLAC (výrobce neuvádí), Dolby Digital
  • Obrázky: JPEG, BMP, GIF, TIFF
  • Vstupy / výstupy: USB host (2× USB 2.0), USB klient, LAN (10/100 Mbit), kompozitní video in (RCA), kompozitní video out (RCA), audio in (RCA pár), audio out (RCA pár), komponentní video out (Y/Pb/Pr), HDMI out (typ A, až 1080p), digitální audio out (optický i koaxiální), SCART in/out, SCART out.

 

 
Sencor SHR 9500T lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Plusy Mínusy
+ široká podpora formátů – softwarová klávesnice bez vizuální odezvy
+ široká nabídka funkcí – ventilátor není zcela bezhlučný
+ přijatelná cena  
+ dobrý MMC přehrávač a rekordér v jednom  

 

Za zapůjčení produktu Sencor SHR 9500T děkujeme společnosti Videotech

videotech

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek