Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Sexuální dotazy tvoří na AI chatbotech 10 % z celkového počtu dotazů

30. 10. 2023

30. 10. 2023

Chatboti s umělou inteligencí jsou navrženi a vyškoleni tak, aby zodpověděli jakoukoli otázku, kterou můžete mít. Může to být cokoli, od zahradníka, který vám poradí, kolik slunečního světla vaše plodina potřebuje, až po generátor kódu. Zdá se však, že mnoho lidí také používá chatboty pro explicitní obsah.

Tématy konverzací chatbotů se zabývala studie

Ve studii publikované v předtiskovém repozitáři článků Arxiv, tým výzkumníků z UC Berkeley, UC San Diego, Carnegie Mellon, Stanford a Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence, použil 1 milion skutečných konverzací lidí s 25 velkými jazykovými modely (LLM) jako jsou ChatGPT a Claude.

Konverzace pocházejí z časového rozpětí pěti měsíců a zahrnují bohatou rozmanitost 150 jazyků s 210 tisíci uživateli na širokou škálu témat. K analýze dat použil tým velikost vzorku 100 000 náhodně vybraných anglických konverzací. Tým zjistil, že zatímco většina uživatelských výzev se týkala kódování a softwaru, existovalo značné množství nebezpečných témat.

Intimní témata jsou u chatbotů běžná

Mezi nebezpečná témata patřily „Žádosti o explicitní a erotické vyprávění“ a „Explicitní sexuální fantazie a scénáře hraní rolí“.

Tým poznamenal, že tyto nebezpečné rozhovory mohou sloužit jako bohatý zdroj pro zkoumání bezpečnostních problémů LLM. Poznamenali také, že i když používali API OpenAI k označení konverzace jako nebezpečné, mělo to určitá omezení. Rozhraní API pro moderování dokáže přesně detekovat vysoce toxický obsah, ale mnoho potenciálně škodlivých konverzací nebylo označeno.

V minulosti bylo například zjištěno, že LLaMA společnosti Meta se používá k vytváření sexbotů. Jeden ze sexbotů vytvořených LLaMa byl údajně použit k online fantaziím o znásilňování a zneužívání.

Další probíraná témata

Podle listu je důvodem, proč se lidé nejvíce tlačí na AI chatboty, diskutovat o softwarových chybách a řešeních, po nichž následují dotazy na nástroje AI, návrh softwaru a programování. Mezi další dotazy patřily geografické a cestovatelské tipy, požadavky na shrnutí textů a vytváření a zlepšování obchodních strategií.

K TÉMATU  Přecházíme bezbolestně na digitální vysílání: Díl první

Tým uznal, že jejich datový soubor nemusí reprezentovat širší populaci, protože většina lidí, kteří se účastnili jejich studie, byli nadšenci a výzkumníci LLM. Tým také poznamenal, že neprobíhala žádná přísná registrace uživatelů a žádné pozdější filtrování dat, což mohlo mít za následek nekvalitní a duplicitní data.

Tým uvedl, že uvažuje o tom, že každé čtvrtletí zveřejní nová zjištění ze svého souboru dat. Ve svém dokumentu také vyzývá všechny, aby prozkoumali témata uvedená v datové sadě pro školení lepších modelů, ochrany osobních údajů a bezpečnosti AI.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek