Pondělí , 27. 01. 2025

Ingrid

Seznámení se Zoner Photo Studio X

20. 09. 2016

20. 09. 2016

Brněnská společnost oner software v pondělí 19. 9. 2016 ve 14 hodin uvedla na trh novou verzi svého editoru fotografií, tentokrát s názvem Zoner Photo Studio X. Co stojí za změnou názvu, jaké novinky firma pro své uživatele připravila jsme se dozvěděli na tiskové konferenci v sídle firmy o týden dříve.

TIP: Recenze Zoner Photo Studio 16 – fotografie neustále s vámi

 

Photo Studio jako služba

Začneme nejviditelnější ze změn – označením nové verze coby „X“. Zoner sofware zareagoval na již dlouhou dobu nastavený trend v produkci softwarového vybavení a zavedl pro své uživatele nový obchodní model. Ten spočívá v klasickém (avšak ne pro produkty Zoner Photo) kupování ročních licencí.

Z toho vyplývá, že se v dalších letech nesetkáme se ZPS XI, XII apod. Bude prostě jen X (podobně jako u Windows 10), které bude dle vývojářů zhruba čtvrtletně aktualizováno. Licence přijde nového uživatele na 1 188 Kč za rok (tedy 99 Kč za měsíc), rozšíření na rodinnou licenci pak lze pořídit za dalších 468 Kč. Stávající uživatelé předchozích verzí programu si pořídí licenci za zvýhodněných podmínek.

Zástupci Zoneru tuto změnu zdůvodňují zajištěním kontinuálního vývoje programu a větším prostorem pro časově náročnější updaty, jelikož doposud byli vždy omezeni termínem září daného roku, do kterého museli připravit novinky a rozšíření stávající verze. Zároveň se vedení neobává, že by tím utrpěl profit firmy.

 

Novinky v jednotlivých modulech

V modulu Správce se nově objevuje možnost třídit a spravovat fotografie dle Lokace. Jednoduše si fotografii opatříme GPS souřadnicemi při jejich pořízení nebo později v režimu Mapa a Správce seřadí tyto fotky k sobě. Lze je třídit dle státu, regionů nebo obcí. Důležitým momentem při správě fotoarchivů je propojení s cloudovými úložišti. Jmenovitě se jedná o Dropbox, Google Disk, Microsoft OneDrive a Facebook.

Modul Vyvolat se může pochlubit třemi novými nástroji – Odstranění oparu, Přechodový filtr a Srovnání linií. Velké využití vidím zejména u posledních dvou, kdy filtrů k úpravě zobrazení fotografie lze použít několik zároveň a Srovnání linií se bude velmi hodit při fotografování horizontů nebo budov. Linie lze srovnat jak horizontálně tak vertikálně.

V modulu Vytvořit si nyní lze podle přednastavených šablon (zatím bohužel není možné šablony editovat) vytvořit obrazovou knihu, kalendář nebo fotoobraz. Následně lze vytvořený produkt zaslat do Zoneru, který zajistí tisk a dodání až domů.

Použité materiály (papír) na dotyk i na pohled působil dobrým a kvalitním dojmem. Ceny najdete na webu.

Nejvýraznější z technologických změn ale čeká v modulu Editor, kde konečně můžeme s fotkami pracovat s nástrojem Vrstvy. Právě editační vrstvy v Zoneru již nějakou dobu scházely a nyní se otevírá velké množství nových možností úpravy obrazu. Dle vývojářů, není počet použitých vrstev omezen, čili záleží jen na výkonu (a paměti) vašeho PC. Zajímavostí je, že rozpracovaný obrázek se ukládá do Zonerem nově vytvořeného formátu „.zps“, jež lze otevřít pouze v ZPS. Toto se ale týká opravdu jen obrázků, které nemáme hotové a chceme s nimi ještě pracovat. Finální uložení je možné v běžně používaných formátech souborů.

Ještě zmínit jednu věc, která v modulu Editoru překvapila a to je rychlost zobrazování náhledů a plynulé přibližování fotografií. To je dáno tím, že ZPS nevyužívá pouze klasickou akceleraci procesorem, ale pomůže grafická karta.

Co se týče starších verzí, ty nejsou změnami nijak dotčeny, pouze bude samozřejmě v čase docházet k omezování technické podpory. ZPS X si můžete na 30 dní zdarma vyzkoušet sami.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek