Pátek , 10. 01. 2025

Břetislav

SSD + HDD = WD Black2

26. 11. 2013

26. 11. 2013

Ptáte se, co tato rovnice znamená? Teoreticky vcelku banální věc: dvě datová úložiště umístěné do těla 2,5palcového disku. Prakticky už to tak jednoduché není…

Společnost Western Digital včera uvedla na trh zajímavý kousek hardwaru, zajímavý zejména pro uživatele notebooků, kteří mají v drtivé většině k dispozici pouze jedenu pozici pro pevný disk. WD Black2 (WD1001X06XDTL) kombinuje 120GB SSD disk s běžným 5400ot. mechanickým diskem s kapacitou 1 TB. Logika původu tohoto produktu velí dogma: SSD pro operační systém, HDD na data, což nezní nezajímavě.

Ze specifikací zmiňme výšku 9,5 mm, rozhraní SATA 6 Gb/s s jediným konektorem, udávanou přenosovou rychlost SSD 350 MB/s při čtení a 150 MB/s u zápisu, spotřebu při zátěži 1,9 W, bez zátěže 0,9 W.

Hned „v závěsu“ po oznámení se na internetu objevily i první testy. Představu, o čem tento disk vlastně je, si tak můžeme udělat i my. SSD patří v mainstreamové konkurenci mezi slabé (zápis není opravdu nic moc), což rozhodně ke koupi nemotivuje. Posuďte sami: čtení až 449 MB/S, zápis až 138 MB/s. Klasický 1TB disk obstál ve srovnání o poznání lépe: čtení až 106 MB/s, zápis až 107 MB/s. Zázraky se logicky nedějí u spotřeby energie (nezapomínejme, že uvnitř jsou disky dva). Ani instalce na OS Windows XP až 8.1, se kterými (a pouze s nimi) je WD Black2 kompatibilní, nebude vyloženě banální záležitostí, což dokazuje oficiální takřka 12 minutové video.

Doporučená koncová cena v USA činí 299 USD (asi 6 000 Kč), což je o více než „dáte“ za průměrné 120GB SSD a 1TB disk dohromady v ČR. Na oplátku výrobce slibuje záruku 5 let. Zůstává jen otázkou, zda-li zákazníci dokáží ocenit a zaplatit přidanou hodnotu tohoto produktu. Vy byste si jej byli ochotni koupit?

Zdroj: Western Digital, StorageReview.com

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Nepřehlédněte

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek