Čtvrtek , 26. 12. 2024

Štěpán

Telefony jsou stále větší – a je to chyba spotřebitelů

27. 04. 2024

27. 04. 2024

Možná jste si toho sami všimli – malé telefony jsou mrtvé. Standardní telefony jsou mnohem větší než před deseti lety a pravděpodobně se dočkáte nových větších „profi“ variant než maličkých. Na výrobce chytrých telefonů můžeme být naštvaní, ale ve skutečnosti to není jejich chyba. Je to naše a je čas podívat se do zrcadla a přiznat, co jsme svým telefonům provedli.

Malé telefony se neprodávají

Kdykoli společnost uvede na trh malou verzi telefonu vedle většího modelu, příliš se jich neprodá. To platí i pro Apple. iPhone 13 Mini, přestože jej tisk miloval, prodal jen zlomek běžného iPhonu 13 a iPhonu 13 Pro. Apple očekával, že se telefon nebude prodávat tak dobře jako jeho běžný model, přesto prodejní čísla stále nedosahovala ani těchto nižších očekávání. Poté, co tomu Apple dal šanci dva roky po sobě, zrušil řadu Mini.

Tento jev je pravdivý, i když porovnáváte různé značky. iPhony bývaly menší než telefony Samsung Galaxy a další zařízení Android. Získání větší obrazovky bylo důvodem, proč upřednostňovat telefon s Androidem před iPhonem, a tehdy Apple neměl na trhu tak silnou pozici jako nyní. Apple zareagoval většími displeji na iPhonech 5 a 6, přičemž tento trend pokračoval, dokud nyní nezískáte obrazovku iPhonu tak velkou jako většina konkurence.

Způsob, jakým používáme naše telefony, se změnil

Proč chceme tyto větší obrazovky? Přiznejme si to, naše telefony už nejsou jen telefony. Nejsou to ani převážně telefony. Telefonování je jednou z nejvzácnějších věcí, které mnozí z nás se svými telefony dělají. Smartphony jsou kapesní počítače. Procházíme na nich web a velké obrazovky usnadňují zobrazení dalšího textu. Používáme je ke sledování videí a jako obecné pravidlo se snažíme sledovat věci na té největší obrazovce, na kterou můžeme vidět. Jsou to naše primární fotografická zařízení a velké obrazovky jsou lepší pro prohlížení fotografií a provádění úprav. Větší obrazovky jsou také lepší pro hraní her. Pro mnohé z nás je náš chytrý telefon jediným počítačem. Pro některé je to vědomá volba.

K TÉMATU  OpenAI říká, že je jen malá šance, že ChatGPT pomůže vytvořit biologické zbraně

Malé telefony mají méně místa pro komponenty

Aby mohly dělat všechny věci, které chceme, aby naše smartphony dělaly, musí do každého z nich výrobci zabalit mnohem více elektroniky. Technologie se stala mnohem menší, než bývala, ale stále existují fyzická omezení, se kterými je třeba se vypořádat.

Nejde jen o to, zmenšit procesory a paměť, zatímco čísla na technických listech se zvětší. Smartphony nyní obsahují více dílů. Funkce, jako je platba klepnutím, vyžadují čip NFC. Telefony jsou vybaveny GPS a akcelerometry. Bezdrátové nabíjení vyžaduje magnetické cívky. Některé telefony, jako je Nothing Phone, dokonce obsahují svérázná LED světla na zadní straně. K dispozici je také (nutnější) žárovka, která slouží jako svítilna vašeho telefonu. Fotoaparáty smartphonů mohou hodně spoléhat na zpracování, ale větší objektiv stále umožňuje více světla a lepší fotografie.

Větší telefony mohou být chladnější

Smartphony se spoléhají na pasivní chlazení a výkonné procesory potřebují prostor pro odvod tepla. Potřebují prostor pro chladiče a proudění vzduchu. To je jeden z důvodů, proč se malá verze telefonu spustí, bývá méně výkonná než jeho větší sourozenec. Pokud musíte výkonný CPU přiškrtit, aby vůbec fungoval, můžete také poslat levnější CPU a ušetřit peníze.

Některé herní telefony se dokonce pokusily nacpat ventilátory, i když realisticky existuje důvod, proč smartphony nemají ventilátory. Vedle specializovaných možností poskytují větší telefony společnostem více prostoru pro experimentování se způsoby, jak učinit zařízení funkčnějšími a výkonnějšími, a přitom být stále přenosné.

Staré telefony Nokia mohly být částečně malé, protože nic moc neuměly. Moderní telefony jsou větší a při plnění některých úkolů, které od nich očekáváme, se mohou stále velmi zahřívat v ruce. Nemají ten luxus ležet celý den a čekat na další telefonát. Snaží se streamovat YouTube ve vyskakovacím okně, zatímco my hrajeme Minecraft, to vše jako ping na pozadí Slack.

K TÉMATU  Genius SW-HF 5.1. 6000: když pověst předchází realitu

Dodavatelský řetězec upřednostňuje velké telefony

Nezáleží na tom, zda značka vašeho telefonu sídlí v Číně, Evropě, Koreji nebo USA. Téměř všechny telefony jsou produkty, které se skládají z dílů zasílaných z celého světa. Toto zařízení ve vaší ruce je mezinárodní týmové úsilí.

Tento globální dodavatelský řetězec si zvykl na výrobu větších telefonů. Kamkoli na světě jdete, telefony jsou stále větší. Neexistuje země, kde by každý s sebou nosil iPhone 12 Mini a Asus Zenfone 9. Společnosti jsou zvyklé vyrábět komponenty, které se vejdou do stále větších desek.

Pokud chcete udělat telefon podstatně menší, než jaký je mainstream, musíte zadat zakázkové objednávky dílů. To znamená, že budete muset zaplatit více, než kdybyste používali snadno dostupné komponenty. To je těžká otázka, když uvážíte, že menší telefony se tak dobře neprodávají a je méně pravděpodobné, že se vám tato investice vrátí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek