Středa , 08. 01. 2025

Čestmír

Test Raspberry Pi jako HTPC: Raději ne

08. 07. 2012

08. 07. 2012

Hodí se miniaturní a levný počítač Raspberry Pi jako multimediální centrum nebo HTPC? Tedy jako zařízení zaměřené na zprostředkování multimédií v obývacím pokoji? To vše navíc při své minimální velikosti i extrémně nízké spotřebě a ceně? Použít jej takto lze, ale má to svá úskalí.

 

Takřka kompletní počítač o velikosti kreditní karty se spotřebou do 3,5 W

Aktuální cena RASPBERRY Pi Model B v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

 

Co je Raspberry Pi

Raspberry Pi je možná nejmenší běžně dostupný počítač na světě, který se vyznačuje minimálními rozměry kreditní karty, taktéž naprosto minimální spotřebou a nakonec i nízkou cenou. Ta je sice proklamována ve výši 35 dolarů, ale s daní a poštovným není výsledná cena očekávaných 700 korun, ale 1100 korun. Zjednodušeně můžeme říct, že je to takový „vnitřek mobilu“, ale s notnou dávkou univerzálnosti.

Záměr organizace, která Raspberry Pi vytvořila, bylo zpřístupnění základního kamene technologické stavebnice. Dodat na trh relativně výkonný počítač, který lze snadno rozšiřovat o různé periferie a na kterém se třeba děti budou učit programovat. Raspberry Pi přímo počítá s tím, že bude srdcem mnoha naprosto různých projektů, včetně třeba robotů a podobně. V tuto chvíli například běží projekt, kdy je Raspberry Pi použito jako bezdrátový transporter audia a videa z Android zařízení na televizi, anebo třeba hlasem ovládaná robotická ruka

 

Raspberry Pi, model B, který jsme testovali. Model A má jen jeden USB port a nemá Ethernet. Aktuálně se prodává model B rev. 2, který má 512 MB RAM

 

Co Raspberry Pi není

Když bylo Raspberry Pi ohlášeno s bližšími specifikacemi, mnozí byli nadšeni. Sám výrobce proklamuje, že jde o opravdový počítač, na kterém můžete klidně pracovat v tabulkovém nebo textovém editoru a zároveň, že přehraje i Full HD video. Při své velikosti a ceně to mohla být opravdová „pecka“.

Jenže Raspberry Pi je ve skutečnosti pořád jenom ta součást stavebnice, kterou lze využít v mnoha oborech zejména jako řídící prvek. Ale jako počítač pro lidského uživatele se příliš dobře nejeví. 256 MB RAM a 700MHz procesor jsou prostě příliš limitující. A nepomůže ani relativně běžné přetaktování na 800 MHz nebo i mírně vyšší frekvenci. Druhá revize s 512 MB RAM sice situaci o dost zlepšuje, ale stále jsme dost pod potřebným průměrem.

 

O malině detailněji…

Jádrem počítače je Broadcom BCM2835 systém na jednom čipu, který zahrnuje ARM1176JZF-S 700 MHz procesor a grafické jádro VideoCore IV. Jak již bylo řečeno, systém se pak dělí o 256 MB nebo 512 MB RAM s grafickou kartou. FLASH paměť zde nenajdeme, systém se ukládá na SD kartu. Napájení 5V o maximálním nutném příkonu 3,5 W dodáváme přes mikroUSB, nebo přes piny na desce. Právě přes GPIO piny a další I/O rozhraní lze propojovat Raspberry na různé další periferie a komunikovat s ním na nižší úrovni. Z běžnějších rozhraní tu pak nejdeme HDMI, 3,5 jack audio out a RCA video výstup. Dále dva USB 2.0 porty a Ethernet.

K TÉMATU  ZyXEL DMA-2500: přehrávač kombinující svět elektroniky a počítačů

Jelikož je použit ARM procesor, kterážto technologie dnes vévodí mobilním telefonům a tabletům, můžeme zapomenout na Windows. Ale máme k dispozici hned několik linuxových distribucí (a třeba se někdy objeví i Android).

V základu se s XBMC pracovat dá, ale při náročnější činnosti se načekáte. Některá HD videa nepřehraje, jiná se sekají… SD videa nejsou problém ani s titulky. Možnosti nastavení jsou bohaté, jak je u HTPC systému zvykem

 

Raspberry Pi jako HTPC v obýváku

Raspberry Pi příliš neřeší vhodné rozmístění konektorů na desce (jsou ze všech stran) a tím pádem zatím chybí typické pěkné obývákové krabičky. Ale to se možná časem zlepší. Při testování jakožto multimediálního centra jsme postupovali docela rychle a snadno. Stačilo najít na internetu hotový obraz systému openELEC pro Raspberry Pi a nahrát jej pomocí speciální aplikace na naši SD kartu. Připojit klávesnici, napájení (k čemuž posloužila nabíječka mobilu) a televizi a během několika desítek sekund se na metrové obrazovce televizoru objevilo rozhraní XBMC. Raději si to trochu upřesněme:

Jelikož Raspberry Pi je stejné konfigurace, není nutné systém instalovat. Vytvoří-li někdo obraz systému, lze jej použít na jakémkoli jiném Raspberry. Naneštěstí aktuálních hotových obrazů není na internetu zrovna mnoho. Spíše zde najdete zdroje, které je nutné si zkompilovat, nebo binárky k instalaci. Obé ovšem přesahuje schopnosti většiny běžných Windows uživatelů. V našem případě jsme zvolili openELEC, což je linuxová distribuce speciálně určena pro multimediální přístroje. Obsahuje jen ty součásti, které jsou pro toto určení potřebné, a tím pádem se vejde do pouhých několika desítek megabajtů. V openELEC systému potom najdeme XBMC, což je známý multiplatformní software pro přehrávání a správu multimédií.

Co nás potěšilo, byl start systému. Počítač nabootoval a do grafického rozhraní XBMC nás přivítal již za zhruba půl minuty. Pohyb v rozhraní je relativně komfortní, ale bohužel jen zpočátku. Jakmile začnete XBMC využívat intenzivněji, narazíte na výkonnostní limity Raspberry Pi. Dlouhodobě bychom je používat asi nechtěli. Možná se to podaří tvůrcům systému časem optimalizovat, ale nejspíše to žádná hitparáda nebude nikdy. Také podpora různých formátů videa a audia není dokonalá. Raspberry Pi opravdu dokáže přehrávat Full HD videa, ale samozřejmě zdaleka ne všechna. Vzhledem ke stále ještě vývojovým verzím systému není openELEC a potažmo XBMC ani zcela stabilní.

K TÉMATU  Chytrá domácnost – hudba budoucnosti? Ale vůbec ne!

Při tak nízké spotřebě, několika jednotek wattů, bychom ani nemohli čekat žádné extrémní teploty. Při provozu se zahřívá Raspberry Pi asi tak na 60 stupňů. To je vzhledem k malé ploše čipu slušné, ale nějakým pasivním chladičem jistě nic nezkazíte.

 

Raspberry Pi jako HTPC? Pro většinu uživatelů nevhodné

Spustíme-li Raspberry Pi a následně se přesuneme k přehrávání filmu, nepoznali bychom asi rozdíl oproti klasickým multimediálním HD přehrávačům, které jsou nyní na trhu. Jakmile ale chceme od XBMC více, dost silně se zadýchává a manipulace není právě komfortní. Spousta formátů zatím nefunguje, náročná videa jako Oceanic Demo jsou jednoduše nad výkonové možnosti této „kartičky“. Žádný zázrak není ani kvalita obrazu.

Raspberry Pi není jako HTPC  rozhodně žádná výhra. Zkušenějším uživatelům, kteří ocení univerzálnost této platformy a najdou pro ni třeba i další využití, může posloužit. Ale bude po nich vyžadovat určitou práci při hledání vhodného softwaru a jeho aktualizace, tvorby vhodné krabičky, hledání vhodného dálkového ovládání a podobně. Budou-li navíc časem na trhu obdobné, ale výkonnější systémy, zcela jistě budou pro HTPC mnohem vhodnější. Všem ostatním zatím zbývají mnohem lepší MMC přístroje, nebo HTPC na platformě x86, nikoli na ARMu. 

 

Aktuální cena RASPBERRY Pi Model B v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Specifikace Raspberry Pi Model B
Cena 35 $ bez daně a poštovného (v přepočtu s daní a poštou cca 1100 Kč)
SoC systém Broadcom BCM2835 (CPU, GPU, DSP, and SDRAM)
CPU: 700 MHz ARM1176JZF-S core (rodina ARM11)
GPU: Broadcom VideoCore IV, OpenGL ES 2.0, 1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder
Paměť RAM (SDRAM) 256 MB (sdílené s GPU) / u nových dodávek potom 512 MB RAM
USB 2.0 porty 2 (přes integrovaný USB hub)
Video výstupy

RCA (PAL & NTSC), HDMI (rev 1.3 & 1.4), panel s LCD displayem přes DSI

14 HDMI rozlišení od 640×350 do 1920×1200 

   
Audio výstupy 3.5 mm jack, HDMI
Úložiště dat SD / MMC / SDIO card slot
LAN 10/100 Ethernet (RJ45)
Low-level peripherals: 8 × GPIO, UART, I?C bus, SPI bus, 3.3 V, +5 V, ground
Příkon 700 mA (3.5 W)
Zdroj napájení 5 voltů přes MicroUSB nebo GPIO header
Velikost: 85.60 × 53.98 mm

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...
Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...
Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek