Sobota , 21. 09. 2024

Matouš

TOR přichází v krabici

25. 11. 2013

25. 11. 2013

Společnost Pogoplug představila zařízení Safeplug, využívající ke komunikaci na internetu technologii TOR, čímž se velmi snadno na internetu „zneviditelní“.

Pokud vám označení TOR (The Onion Router) nic neříká, pak vězte, že jde o systém (původně vyvinutý americkým námořnictvem) zajišťující anonymizaci uživatele při pohybu na internetu. Potřebujete speciální aplikaci, která data posílá nejprve sítí Tor, složené z moha serverů umístěných po celém světě, ty data zašifrují a různě přepošlou a až po té je pustí k cílovému počítači. Tím dojde, podobně jako v řadě amerických seriálů, ke skrytí informace o IP adrese uživatele a dalších faktorů, které by ho mohly identifikovat.

Surfování po internetu se stává anonymním a tedy i bezpečnějším – kromě jiného zabrání TOR sledování vašich aktivit tzv. trackery (jako Google Analytics, Facebook), které sledují vaši aktivitu a dle toho např. nabízejí reklamu. A nejen to, z vaší IP adresy lze zjistit fyzickou adresu, kde je počítač připojen do sítě. Takže leckdo šikovnější může zjistit, na co se na internetu díváte a kde bydlíte. I proto společnost  Pogoplug nedávno představila vlastní hardwarové řešení v podobě malé krabičky, kterou připojíte ke svému routeru a vše zařídí za vás. To vše za pouhých 49 USD (asi 990 Kč).

Otázkou zůstává, zda-li se to uživatelům vyplatí, když existuje bezplatné softwarové řešení. Běžně vám stačí stáhnout si upravený Firefox s nainstalovanou aplikací TOR, a to ve verzích pro Windows, Mac i Linux. Pro méně zkušené uživatele ale může jít o zajímavou alternativu.

Zdroj: Oficiální blog Pogoplug, Tor Project

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čtyři roky poté, co Google prohlásil, že chce blokovat soubory cookie třetích stran v prohlížeči Chrome, potvrdil, že nakonec nebude blokovat online sledovače. V roce 2020, přibližně v době, kdy Apple zablokoval soubory cookie třetích stran v Safari, Google trval na tom, že udělá totéž. O čtyři roky později se Google zdánlivě vzdal jejich blokování.
Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?
Většinu našich životů nyní žijeme online, od sociálních sítí přes bankovnictví až po sledování televize. Ale jak se naše digitální stopy rozšiřují, roste i chaos, pokud nenastolíme nějaký řád. Dobrou zprávou je, že získat kontrolu nad svým online světem nemusí být tak skličující, jak se zdá. Ukážeme vám, jak na to v klíčových aspektech vašeho online života.
Uživatelé na Twitteru/X zjistili, že po šesti letech se při výběru emoji pistole nyní zobrazuje obrázek zbraně místo vodní pistole. Existence konkrétních emotikonů závisí spíše na konsorciu Unicode a jeho každoročních rozhodnutích než na konkrétních firmách, jako je Apple, Google nebo Twitter. Každá společnost si vytváří svůj vlastní grafický design a nyní to X prokázala tím, že jde proti průmyslově uznávaným standardům.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek