Středa , 01. 01. 2025

Nový rok

Canon představuje EOS C500 Mark II – kompaktní kameru nové generace s rozlišením 5,9K

07. 09. 2019

07. 09. 2019

Společnost Canon Europe představila filmovou kameru nové generace EOS C500 Mark II systému Cinema EOS. EOS C500 Mark II je kompaktní, mnohostranná plnoformátová kamera s rozlišením 5,9K založená na systému Cinema EOS, která nabízí inovace vycházející ze zkušeností a technických znalostí společnosti Canon. Výkonný plnoformátový snímač kamery EOS C500 Mark II, vyvinutý a vyráběný společností Canon, spolupracuje s novým obrazovým procesorem Canon DIGIC DV 7. Kamera dokáže interně ukládat záznam ve formátu 5,9K Cinema RAW Light a desetibitovém 4K 4:2:2 XF-AVC a profesionálním filmařům umožňuje kreativní plnoformátovou práci. Jedná se o první kameru této řady s možností záznamu ve formátu 5,9K Cinema RAW Light na nové, rychlejší ukládací médium – kartu CFexpress. Profesionálům poskytuje větší flexibilitu a efektivitu díky záznamu stejného formátu na dvě karty CFexpress současně.

Kompaktní provedení kamery znamená pro filmaře bezkonkurenční tvůrčí svobodu. Flexibilní modulární koncept umožňuje přizpůsobit kameru pomocí různých rozšiřujících jednotek a příslušenství podle potřeb produkce. EOS C500 Mark II je první kamera systému Cinema EOS s možností uživatelské výměny bajonetu. Na výběr jsou bajonety EF Cinema Lock a PL, takže má kameraman možnost volby ze skutečně širokého spektra objektivů. Jedná se rovněž o první kameru systému Cinema EOS s elektronickou stabilizací obrazu.

Kamera EOS C500 Mark II je osazená vlastním plnoformátovým snímačem typu CMOS společnosti Canon s rozlišením 5,9K. Poskytuje díky tomu dokonale prokreslený obraz s věrným podáním barev a jemnou tonalitou pleti. Díky 5,9K snímači a nově vyvinutému procesoru DIGIC DV 7 je EOS C500 Mark II ideální volbou pro profesionální filmaře, kteří chtějí produkovat video obsah ve špičkové kvalitě 4K, protože při převzorkování z 5,9K na 4K užívá vysoce kvalitní algoritmus pro debayerizaci. Ten potlačuje moaré a snižuje šum. Výsledkem je mimořádně kvalitní obraz. Vzhledem k šíři expozice 15 EV a širokému barevnému prostoru je EOS C500 Mark II skvělou volbou pro natáčení s vysokým dynamickým rozsahem. Vedle toho je kamera vybavená vestavěnou motorizovanou ND jednotkou (s hodnotami 2, 4, 6, 8 a 10), která umožňuje kreativní záběry s nízkou hloubkou ostrosti i za denního světla.

Schopnost ukládat v různých formátech podle požadavků produkce znamená větší efektivitu pracovních postupů. Nový obrazový procesor Canon DIGIC DV 7 umožňuje ukládat záznam interně ve formátu Cinema RAW Light v rozlišení 5,9K. Formát Cinema RAW Light si zachovává všechny výhody formátu RAW z hlediska flexibility při post-produkci, ale umožňuje vysoce kvalitní záznam s menší velikostí výsledných souborů.

Vedle interního ukládání na karty CFexpress ve formátu XF-AVC 4K 4:2:2 s 10bitovou hloubkou nabízí kamera i simultánní záznam a ukládání proxy videa. Díky tomu mají profesionální filmaři maximální flexibilitu při výběru formátu záznamu podle svých záměrů a zamýšleného způsobu zpracování. Kamera je vybavená pokročilým rozhraním 12G-SDI, které má čtyřikrát vyšší přenosovou rychlost než 3G-SDI. Toto rozhraní 12G-SDI umožňuje výstup ve formátu 4K 50/60p přes jediný kabel, čímž zjednodušuje pracovní postupy ve 4K. HDMI výstup rovněž přenáší 4K 50/60p jedním kabelem.

Filmaři si mohou přizpůsobit kameru některou ze dvou rozšiřujících jednotek – EU-V1 a EU-V2. Volitelně jsou k dispozici i dva hledáčky (EVF-V70 a EVF-V50). Možnost přizpůsobit si kameru pomocí rozšiřujících jednotek spolu s kompaktními rozměry a nízkou hmotností dává filmařům větší flexibilitu při natáčení.

Rozšiřující jednotka EU-V1 přidává rozhraní Genlock/Sync BNC, rozhraní Remote B pro volitelný dálkový ovladač RC-V100 a Ethernetové rozhraní pro streamování záznamu nebo dálkové ovládání z webového prohlížeče. Rozšiřující jednotka EU-V2 obsahuje všechna tato rozhraní, a navíc další dva vstupy XLR a dvanáctipólové rozhraní Lens. Vedle toho je osazený úchytem pro baterii V-Lock s konektorem D-tap a výstupem 24 V.

EOS C500 Mark II je první kamera řady Cinema EOS s elektronickou stabilizací obrazu, konkrétně v pěti osách. S nasazeným objektivem, který podporuje přenos dat, kamera automaticky přebírá údaje o ohniskové vzdálenosti. U objektivů bez datové komunikace je možné ohniskovou vzdálenost pro potřeby elektronické stabilizace obrazu zadat ručně. Vedle toho je elektronická stabilizace obrazu kompatibilní s anamorfickými objektivy.

Stejně jako ostatní kamery této řady je i model EOS C500 Mark II vybavený proslulou technologií automatického ostření společnosti Canon Dual Pixel CMOS Auto Focus. Ta nabízí jednak automatické zaostření stiskem tlačítka a také funkci průběžného ostření. Ostřit je možné také jednoduše dotykem na novém LCD monitoru LM-V2. Ukazatel ostrosti označuje oblast, kam je aktuálně zaostřeno, a pomáhá dosáhnout precizního výsledku. Dále EOS C500 Mark II nabízí funkce automatického zaostření na obličej a sledování objektu, které umožňují ovládat zaostření v různých situacích. Pro jemné vyladění automatického ostření kamera dále nabízí možnost nastavit rychlost posunu zaostření se sledovaným objektem a citlivost.

EOS C500 Mark II podporuje uživatelské vyhledávací tabulky (LUT), takže filmaři mohou aplikovat nebo upravovat své vlastní. Do kamery jich mohou nahrát více a aplikovat pro každý terminál jinou pro přesné sledování záznamu. Flexibilitu při provozu zvyšuje samostatné tlačítko LUT. EOS C500 Mark II také podporuje vysokou snímkovou frekvenci – až 50/60 sn./s při rozlišení 5,9K s využitím kodeku Cinema RAW Light.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek